Aktivity spoločnosti Saidler & Co. - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Spolumajiteľ Terajška

Aktivity spoločnosti Saidler & Co.

Spolumajiteľ Terajška má blízke väzby k Slovensku, v Izraeli spoločnosť Saidler & Co. spolufinancovala výstavbu novej národnej knižnice.

Z času na čas sa stretávame s otázkami, aby sme bližšie priblížili rodinu Saidler a pôsobenie spoločnosti Saidler & Co. u nás a vo svete.

Spoločnosť Saidler & Co. vlastní v regionálnom spravodajskom portáli Terajšok 49-percentný podiel, väčšinovým 51-percentným vlastníkom média je Peter Peťovský. Saidler & Co. je švajčiarska investičná spoločnosť založená a kontrolovaná rodinou Saidler. Na Slovensku sú investične prítomní v oblasti finančného a mediálneho priemyslu. Investovali do regionálneho spravodajského portálu Terajšok a internetového denníka Štandard.

Vizualizácia novej národnej knižnice v Izraeli, ktorá by mala byť otvorená na budúci rok.

Počas komunizmu podporovali slovenský odpor

K spolupráci prišlo vďaka blízkym vzťahom pána Saidlera k Slovensku. Martin Saidler je švajčiarsky občan rakúskeho pôvodu, jeho matka sa narodila v Trenčíne a počas komunistického režimu emigrovala do Viedne. Počas komunizmu podporovali slovenský odpor voči komunizmu. Rodina je spätá s Viedňou, svoj pôvod má tiež na českom území. Pred 25 rokmi sa z Viedne presunula do Švajčiarska, kde má dnes v mestečku Zug svoje sídlo.

Spoločnosť Saidler & Co. investuje v oblasti finančného a mediálneho priemyslu, svoje projekty predstavujú na webstránke spoločnosti www.saidler.com. Firma je organizovaná ako investičná spoločnosť a hedžový fond. Spoločnosť spravuje aktíva vo výške 2 miliárd švajčiarskych frankov.

K aktivitám rodiny a spoločnosti patrí aj filantropia

Rodina Saidler sa hlási ku katolíckej viere. K aktivitám rodiny a spoločnosti preto patrí aj filantropia. Na Slovensku štedrou dotáciou podporili rekonštrukciu zázemia pútnického miesta a výstavbu nového pútnického domu v Skalke pri Trenčíne.

V Izraeli sa podieľajú na výstavbe novej národnej knižnice. Ide o pozoruhodné dielo a príbeh. Izraelská národná knižnica má 120-ročnú tradíciu, ktorá sa začala v roku 1892 ako prvá inštitúcia tohto druhu určená Židom v Palestíne. Novú budovu navrhla švajčiarska architektonická firma Herzog & de Meuron, ktorá patrí medzi popredné architektonické firmy vo svete (navrhli napríklad olympijský štadión Vtáčie hniezdo v Pekingu, Allianz arénu v Mníchove či galériu moderného umenia Tate Modern v Londýne).

Päť miliónov zväzkov kníh a vzácne rukopisy

Nová budova knižnice sa nachádza v kampuse Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme a na rozlohe 45-tisíc štvorcových metrov bude pre návštevníkov dostupných nielen vyše 5 miliónov zväzkov kníh, ale aj vzácne rukopisy Maimonida, rukopisy Isaaca Newtona či archívy takých autorov, akými boli Franz Kafka, Martin Buber alebo Stefan Zweig.

Vizualizácia novej národnej knižnice v Izraeli, ktorá by mala byť otvorená na budúci rok.

V budove, ktorej jeden z dvoch vchodov nesie meno Saidler Gate, sa budú nachádzať aj priestranná čitáreň či sály na semináre. Za jej výstavbou stoja viaceré rodiny z globálnej elity finančného priemyslu, ako napríklad rodina Stephena A. Schwarzmana, spoluzakladateľa spoločnosti Blackstone Group, a rodina Rothschild v spolupráci s izraelskou vládou. Rodina Saidler, ako jediný kresťanský donor, bola pozvaná nadáciou Yad Hanadiv, ktorá je súčasťou Rothschild Foundation. Projekt má rozpočet 300 miliónov amerických dolárov a knižnica by mala byť otvorená verejnosti v roku 2023.

Pre Terajšok je prítomnosť a zázemie rodiny Saidler veľkým prínosom, čo sa onedlho prejaví aj na rozšírenom obsahu regionálneho spravodajského portálu Terajšok.

Foto: archív redakcie

Komentáre

Tipy a podnety