Trenčín v uličkách času - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Milan Vrba zbiera historické fotografie viac ako 35 rokov

Trenčín v uličkách času

Staré fotografie sú jeho vášňou od detstva. Zaujímajú ho hlavne fotografie z Trenčína a okolia. Postupne ich nazbieral viac ako 12 tisíc. Niektoré ukázal vo svojej knihe Trenčín v uličkách času.

Pán Milan Vrba z Hornej Súče už viac ako 35 rokov zbiera staré fotografie Trenčína a jeho okolia. Niektoré má na starých pohľadniciach, iné na svitkových a kinofilmových rólkách, a tie najstaršie ešte na sklenených tabuľkách. Po nociach skenuje staré negatívy a fotografie ukladá a triedi do zložiek vo svojom počítači. Má ich už viac ako 12 tisíc. Minulý rok si ale splnil svoj veľký sen. Vydal vlastnú knihu s názvom Trenčín v uličkách času.

Milan Vrba, zberateľ hist. fotografií: „Milan Vrba, zberateľ hist. fotografií: V roku 2019 som poriadal výstavy starého Trenčína, kde som ukazoval staré fotky. Keďže to malo úspech, tak vtedy mi napadlo, že by bolo dobré to vydať knižne.”

O grafickú podobu sa postaral Filip Ovádek. Knižka má 300 strán, je v nej 300 fotografií a 150 strán textu. Všetky texty si Milan Vrba písal sám. Informácie, rovnako ako staré fotografie, zháňal všade. Od pamätníkov, historikov, na burzách aj v archívoch.

Milan Vrba, zberateľ hist. fotografií: „Knižku som robil približne dva roky. Sú to fotografie Trenčína samozrejme starého, starých obchodov. Ukážem im ako vyzeral prvý mliečny bar, prvá samoobslužná predajňa v Trenčíne a také zaujímavé veci, si myslím.”

Pán Vrba sa snažil do svojej knižky vybrať tie najzaujímavejšie fotografie Trenčína. Má v nej aj svoju najobľúbenejšiu.

Milan Vrba, zberateľ hist. fotografií: „Najviac sa mi páči fotografia zo skla, kde je Skalka nad Váhom. Je tam skalský kostol ešte bez tých vežičiek, ktoré sa vlastne opravovali až v 20. rokoch minulého storočia. Predpokladám, že to je možno 1910, 1915. O tom pánovi neviem nič.”

Ohlas na knižku pána Vrbu bol obrovský a vypredala sa za deväť dní. Musel urobiť aj 2. vydanie, 3. už ale neplánuje. Ako sám hovorí, fotiek má dosť aj na ďalšiu knižku.

Milan Vrba, zberateľ hist. fotografií: „Ja mám z toho dobrý pocit lebo som to nezberal nadarmo tie fotografie. A nevenoval som sa tejto záľube zbytočne.”

autor: Michal Večeřa

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Tipy a podnety