Účastníci Javiskovej reči spoznali jej tajomstvá - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Jaroslava Čajková učila základy jazykového prejavu

Účastníci Javiskovej reči spoznali jej tajomstvá

Do tajomstiev rečového prejavu, modulovaní hlasu a reči tela oboznámila účastníkov celodenného workshopu odborná pracovníčka pre umelecký prednes Jaroslava Čajková.

alt test

„Cieľom toho dnešného dopoludnia bolo zoznámiť účastníkov a účastníčky so základnými piliermi verejného jazykového prejavu,“ uviedla odborná pracovníčka na umelecký prednes Jaroslava Čajková po ukončení celodenného workshopu s tematickým zameraním na javiskovú reč.

Odborníčka ukazovala účastníkom na praktických krokoch akým spôsobom narábať so svojím telom, ako si pripraviť psychiku, ako si uvedomiť a používať telesné nástroje, ktoré máme k dispozícii pri tvorbe hlasu a reči.

» Pozrite si videoreportáž z workshopu

„V podstate bola to idea, aby sa viac menej nejakým spôsobom pomohlo lokálnym a divadelným súborom, alebo vlastnej recitátorom a podobne,“ povedal počas praktickej časti manažér kultúry Regionálneho kultúrneho centra Miroslav Hronec

Hronec nezabudol pripomenúť, že tak isto je to aj pre školy, keďže onedlho je Hviezdoslavov Kubín a ďalšie recitačné a podobné súťaže.

„Takže vlastne tým sme chceli trošku pomôcť, aby tá úroveň sa zvýšila u detí a podobne a takisto u dospelých, keďže teraz ide detská časť – predtým bola dospelá,“ dodal manažér kultúry.

„Teda prešli sme procesom dýchania, zoznamovania sa s rezonančnými dutinami a s rezonancia tvorbou hlasového tónu. Samozrejme, že sme sa zoznamovali aj s pravidlami spisovnej výslovnosti,“ dodala na záver Javiskovej reči Jaroslava Čajková.

Autor: Stanislav Vavro

Komentáre

Tipy a podnety