Slovenskí lovci duchov - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Občas stratená duša odísť nechce

Slovenskí lovci duchov

SLOVENSKO – Stalo sa vám niekedy, že sa bez príčiny zapli elektrické spotrebiče? Počuli ste kroky v prázdnom dome, šepot tam, kde nikto nebol? Veríte v duchov? Že nie? Po tom, čo o svojich nevšedných zážitkoch prezradili slovenskí lovci duchov – Slovak Ghost Hunters (SGH), možno zmeníte názor.

alt test

Najznámejší vyšetrovací tím na Slovensku, ktorý sa zaoberá pátraním po paranormálnych javoch, chodí vyšetrovať na miesta, ktoré sú späté s históriou. Ich cieľom je nahrať ducha na nahrávku najlepšie v nočnom prostredí. Na zachytávanie paranormálnych javov používajú kamery, špeciálne nahrávacie zariadenia, fotoaparáty. 

Zlý duch vie aj ublížiť

Barbora Vachálková, hlavná vyšetrovateľka SGH, vraví, že náplňou ich práce je vyhľadávať duchov. „Prísť na opustené miesto, ktoré je opradené históriou a nájsť tam paranormálny jav. My samozrejme duchov nevyvolávame, ale hľadáme,“ hovorí B. Vachálková. Duchov vnímajú ako entity. „Sú to stratené duše, ktoré zrejme ešte zostali medzi nami. Energia, ktorá tu zostala po zosnulom. Možno ešte niečo chceli spraviť, čo nestihli, kým žili. Takže my si myslíme, že ešte majú nejaké poslanie a preto ich tu niečo drží,“ hovorí vyšetrovateľka. Podľa nej sú duchovia rôzni. „Áno, zlý duch má toľko energie, že dokáže ublížiť a dobrý duch je, podľa mojich skúseností, energia, ktorá tu zostala, lebo tu má ešte nejaké poslanie. Ten nechce ublížiť, chce len na seba upozorniť. Potom je ešte aj reziduálny duch, ktorý si to vôbec neuvedomuje, ale robí dookola to isté. To sú napríklad tie prípady, keď dokolečka robí buchot. Ešte je aj inteligentný duch, ktorý vie, čo robí. S každým týmto druhom máme skúsenosti,“ dodáva B. Vachálková. 

Na duchov nikdy neverila

„Ja som v tomto tíme od začiatku, ako vznikol, teda od februára 2015. Priznám sa, že do svojich osemnástich rokov som neverila, že paranormálne javy existujú, až kým sa mi to nezačalo diať,“ hovorí B. Vachálková. Tá sa presťahovala do domu, kde sa jej zapol vysávač, ktorý nebol v elektrike, padali obrazy, počula kroky a neustále na ňu niekto kričal. B. Vachálková vraví, že sa snažila racionálne si to vysvetliť, ale napokon sa predsa len obrátila na Mateja Cícha, zakladateľa SGH. B. Vachálková vraví, že v dome, kde žila, sa diali čudné veci preto, že bývalá majiteľka zomrela priamo v ňom a jej manžel pred ním. Vtedy sa po prvýkrát pokúsila ducha nahrať na telefón. „Spýtala som sa: Ak tu niekto je, prečo si tu? A dostala som odpoveď: cigy, teda cigarety. Zistila som, že pani, ktorá v dome žila, bola silná fajčiarka a zomrela na rakovinu pľúc. Áno, znie to šialene, keď sa takto počúvam, ale dáva to súvis. Začala som dávať otázky a povedala mi: neboj sa. Bola to zrozumiteľná odpoveď a boli sme tam traja, čo sme to počuli,“ vysvetľuje B. Vachálková. 

Vyšetruje sa najmä v noci

Hlavná vyšetrovateľka SGH vraví, že paranormálne javy sa dejú v každú hodinu, cez  deň ich však človek tak nevníma. „Začíname vyšetrovať večer, keď denný ruch stíchne,“ hovorí B. Vachálková. „Keď som zistila, že naozaj existuje niečo medzi nebom a zemou, čoraz viac ma to fascinovalo a chcela som vedieť prečo to tu je, prečo sa to deje a či sa to deje všetkým,“ hovorí lovkyňa duchov. Tá vraví, že medzi Slovákmi je veľa skeptikov, ale nájde sa aj veľa ľudí, ktorí boli radi, že takáto skupina existuje. Paranormálne javy sa podľa nej dejú väčšinou na miestach, ktoré majú svoju históriu, alebo tam zomrelo veľa ľudí. „Možno to znie zvláštne, ale inšpirujú nás miesta, kde veľa ľudí zomrelo, hrady, pretože majú dlhú históriu. Rešpekt máme. Máme skúsenosť, že nám to aj ublížilo. Bola som aj upozornená od tej entity, aby som z toho miesta odišla, doslovne nám povedala, že máme ísť preč. Lenže my sme zostali. Začala som cítiť ťažobu na hrudi, začalo sa mi zle dýchať, vtedy som povedala Matejovi, že chcem ísť von. Ale už bolo neskoro. Ako som vyšla, cítila som, akoby mi niekto sotil do ruky s baterkou a zrazu ma začalo veľmi páliť stehno. Mala som tam škrabance,“ hovorí lovkyňa duchov s tým, že na miesta chodia už popoludní, aby si ich zmapovali, lebo častokrát sa treba viac báť živých ako mŕtvych. Na miesta sa nevracajú, buď tam niečo je, alebo nie je.

Niekedy nechcú ísť na druhú stranu

Častokrát si ich ľudia volajú domov, ale nie preto, aby ducha vyhnali, ale aby si potvrdili, že tam skutočne je a nie sú blázni. „Boli sme u jednej pani, ktorej zomrel manžel. Podarilo sa nám zachytiť priamo jeho hlas, ktorý povedal jej meno. Ona nám vtedy poďakovala, že teraz vie, že je tam skutočne s ňou a bola úplne spokojná. Ak ale ide o domácnosť, kde rodina nechce, aby tam bolo to, čo tam je, tak poprosíme entitu, aby odišla a poradíme aj ľuďom v dome, aby použili šalviu, zavolali si farára, ale máme k dispozícii aj médium, ktorá to vie poslať na druhú stranu. Takéto opatrenia však nie vždy pomôžu. Poznáme prípady, kde už skúsili úplne všetko, ale nedalo sa to poslať preč,“ dodáva B. Machálková. A čo považuje za najstrašidelnejšie miesta na Slovensku? „Napríklad v Čachtickom podzemí sa nám podarilo urobiť strašne veľa záberov. Na hrade sme čakali, že sa nám ozve Alžbeta Bátoriová, tam sa nám ale akurát podarilo nahrať, ako nám niekto povedal: krv. Takéto miesto je aj Beckov. Môžem ale povedať, že najstrašidelnejšie miesto je Mariánska Čeľaď. Tam vtedy niečo povedalo moje meno aj slovo smrť.  Na hrade Svojanov v Čechách sa nám podarilo zachytiť dievčatko, ktoré tam blúdilo a hľadalo svojich rodičov. Keď sme ukončili vyšetrovanie, vedeli sme, že energia tam je, behá z miestnosti do miestnosti, naráža do dverí. Kastelán nám nechal kľúče, pri odchode sme všetko pozamykali a vtedy začali zhora strašné nárazy do dverí, prišlo nám to tak, ako by sa s nami lúčila. Vtedy sme vedeli áno, vieme, že si tu, nahrali sme ťa a vo mne to zanechalo silný pocit, pretože sama som matka,“ uzavrela B. Machálková.

Tatiana Michalková

Autor foto: Archív Slovak Ghost Hunters

Komentáre

Tipy a podnety