Veľké „sťahovanie“ stromov - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Druhá šanca na život pre stromy v Trenčíne

Veľké „sťahovanie“ stromov

TRENČÍN – Niekoľko stromov v Trenčíne zmení bydlisko. Nezakusnú sa do nich sekery a motorové píly, ale čaká ich veľkolepé sťahovanie. Vďaka jedinému stroju svojho druhu, v Čechách aj na Slovensku, ich presadia z jedného miesta na druhý.

alt test

Zdravé a mohutné stromy, ktoré rástli pozdĺž cesty zmenia svoje bydlisko. Vďaka jedinečnému stroju ich mesto presadí zo svojho pôvodného miesta, na nové. Stroju, ktorý je jediný svoju druhu nielen na Slovensku, ale aj v Čechách sa podarilo zo zeme šetrným spôsobom vybrať mohutný strom za necelých 20 minút. „Sme jediní v Čechách aj na Slovensku, ktorí takýto stroj máme. Ďalší najbližší je až v Nemecku. Je prispôsobený na presadzovanie stromov s obvodom kmeňa až do 97 centimetrov a za sezónu presadíme až okolo 200 takýchto stromov,“ prezradil Lukáš Andrič z českej firmy, ktorá sa na neľahkú úlohu podujala. „Je tu nerovný terén, komplikovaný, museli sme zistiť, či tu nevedú sociálne siete, či sa to bude dať presadiť,“ opísal ťažkosti, ktoré samotnému presádzaniu predchádzali. „Mesto nám to však zaistilo, strom sa podarilo presadiť. Pokračuje v živote a nemusí sa zoťať, môže rásť  ďalej na inom mieste,“ dodal. L. Andrič.

Zachránené stromy putovali zo sídliska na rôzne miesta v Trenčíne.  Ako prezradila hovorkyňa mesta Trenčín Erika Ságová, detské ihrisko Pádivec a celý tamojší vnútroblok čaká kompletná revitalizácia.  „Mesto v týchto dňoch pristúpilo k presadbe 16 stromov z tohto priestoru. Presadí ich do areálov materských škôl na uliciach Opatovská, Švermova, Považská a tri stromy budú umiestnené aj v Parku gen. Štefánika,“ prezradila hovorkyňa mesta Trenčín Erika Ságová. Ako ďalej uviedla, v rámci revitalizácie celého územia sa počíta aj so založením nového trávnika a výsadbou novej zelene.

Viac sa k téme dočítate v najbližšom vydaní týždenníka Terajšok.

Komentáre

Tipy a podnety