Priekopník pôrodníctva z Beckova - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Lekár Ján Ambro sa narodil pred 195. rokmi

Priekopník pôrodníctva z Beckova

Svojou pokrokovou prácou sa Ján Ambro hlboko zapísal do dejín medicíny na Slovensku.

Deväť rokov už stála v Prešporku najväčšia nemocnica v celom Uhorsku, keď v nej v roku 1873 slávnostne otvorili Bratislavskú kráľovskú školu pre baby, teda pôrodné asistentky. Jej zakladateľom a prvým riaditeľom bol profesor doktor Ján Ambro, rodák z Beckova.

Lekárstvo študoval v Pešti a vo Viedni. Ako mladý lekár sa pri pitve mŕtvoly infikoval a prišiel o pravé oko. Pôsobil na rozličných  miestach, naposledy v Budapešti, odtiaľ ho povolali za riaditeľa už spomínanej Kráľovskej babskej školy. Pre históriu ženského lekárstva je u nás najvýznamnejšou osobnosťou. Priekopníckou prácou sa hlboko zapísal do dejín medicíny na Slovensku, napriek tomu nebol doteraz za tieto zásluhy ocenený.

Ján Ambro je známy predovšetkým ako autor prvej slovenskej učebnice pre pôrodné
asistentky, tzv, babice, ktorá vyšla v roku 1873 v Skalici pod názvom Kniha o pôrodníctve pre baby. Pretože Ambro neovládal gramatiku novej slovenčiny, rukopis jazykovo upravil Michal Boor, jeho nevlastný brat, redaktor a spisovateľ. Knihu Ambro „venoval blahej pamiatke Ignáca Semmelweisa, doktora lekárstva, ránhojičstva, riadneho profesora na vysokých školách v Budapešti.“ O rok neskôr vyšla v maďarčine doplnená o 18 tabuliek a 69 podrobných vyobrazení priebehu pôrodu.

Spolu s manželkou Rózou Polgár mal päť detí. Jeho syn Zoltán Ambro bol lekárom v detskej nemocnici v Bratislave a od roku 1887 ako praktický lekár v Trenčíne.

Lekár Ján Ambro pôsobil na sklonku života v Bratislave, kde sa angažoval v snahe vybudovať útulok pre opustené matky a deti, ale vo vedení mesta nenašiel dostatočnú podporu. Zomrel na rakovinu žalúdka 15. mája 1890. Pochovaný je v Bratislave.

V týchto dňoch si pripomíname 195. výročie jeho príchodu na svet. Narodil sa v Beckove v rodine mäsiara Juraja Ambru a zemianky Juliany 27. marca 1827.

Komentáre

Tipy a podnety