Super lis z Nového Mesta - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Zvládne oveľa viac než jeho predchodca

Super lis z Nového Mesta

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM – Nové Mesto nad Váhom sa môže pochváliť novým pomocníkom. Špičkový lis zvládne oveľa viac ako jeho predchodca a zlisuje aj tie odpadové látky, u akých to predtým nebolo možné.

alt test
Riaditeľ Technických služieb mesta Anton Veselka pri novej lisovacej linke.

Horizontálna lisovacia jednotka pribudla do vybavenia Technických služieb mesta. Je určená na lisovanie objemných narezaných alebo oddelených materiálov. Poľahky si poradí s papierom i s plastom. Lisované materiály sú tlačené lisovacím baranom a následne zviazané do kompaktných balíkov. Takýmto spôsobom sa docieli zníženie objemu materiálu, čo zároveň vedie k zníženiu nákladov na jeho prepravu a skladovanie. Lis slúži výhradne k lisovaniu odpadových látok. Funguje tak, že materiál je privádzaný dopravníkom cez násypku do komory lisu. Po je naplnení dôjde automaticky k spusteniu pohybu a materiál je baranom utláčaný. K zviazaniu potom balíka dochádza automaticky. Viazaný je výhradne oceľovým balíkovacím drôtom. Takto vytvorené balíky sú lisovaním ďalšieho materiálu postupne vysúvané z balíkovacej komory lisu. Lis je už v prevádzke, plne funkčný a nahradil predchodcu, ktorý mestu slúžil desať rokov.

„Je to investícia mesta ako nášho zriaďovateľa. Starý lis, ktorý tu slúžil na lisovanie vytriedených komodít, z technického hľadiska už nespĺňal parametre a zároveň boli na ňom časté poruchy. Problémy by teda boli už aj s jeho ďalšou údržbou a bolo by ho potrebné kompletne zrekonštruovať, a to aj vrátane dopravníka, ktorý dopravuje materiál na lisovanie,“ povedal riaditeľ Technických služieb mesta Nové Mesto nad Váhom Anton Veselka. Starý lis malo mesto od roku 2012. Nový, na rozdiel od starého, viaže väčšie balíky. „Tým pádom má väčšiu lisovaciu silu a balíky sú podstatne ťažšie, dá sa povedať, že minimálne dvojnásobne. Zároveň viaže štyrmi drôtmi, čiže by následne mali klesať aj náklady na dopravu polisovaných materiálov zo zberového dvora,“ uzavrel A. Veselka.

Tatiana Michalková

autor foto: Miroslav Bitarovský

Nová horizontálna lisovacia linka
Lisovacia linka v činnosti
Riaditeľ Anton Veselka u novej lisovacej linky

Komentáre

Tipy a podnety