Schátrané stavby pod drobnohľadom - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Ich majitelia by mali platiť viac

Schátrané stavby pod drobnohľadom

Slovensko – Stavieb, ktoré sa pomaly ale isto rozpadajú, je mnoho aj v Trenčianskom kraji. Majitelia do nich neinvestujú čas ani peniaze a častokrát len čakajú, kedy samé spadnú. Chystá sa však zmena, ktorá takýchto vlastníkov nepoteší.

alt test

Mestá a obce by mohli vyrubiť vyššiu daň zo schátraných stavieb. Vyplýva to z návrhu zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Ten posunulo plénum Národnej rady Slovenskej republiky do druhého čítania. Ak návrh prejde, umožní to mestám a obciam vyrubiť vyššiu daň z takzvaných schátraných stavieb. Ide o stavby, ktoré sú neudržiavané, nezodpovedajú požiadavkám na stavby, alebo sú stavbami závadnými, ohrozujúcimi život alebo zdravie ľudí.

Predkladatelia návrhu uvádzajú, že v súčasnosti nemajú obce priame finančné páky, prostredníctvom ktorých by mohli vyplývať na majiteľov takýchto stavieb, ktoré sa často nachádzajú v dezolátnom stave. Neraz sa v nich hromadí odpad, alebo sa vovnútri zdržiavajú ľudia bez domova. „Tieto stavby sú nielen neestetické, ale neraz predstavujú aj hrozbu pre okolité nehnuteľnosti, motorové vozidlá zaparkované v ich blízkosti či chodcov. Rovnako môžu spôsobovať problémy z ekologického, hygienického či protipožiarneho hľadiska,“ vravia predkladatelia návrhu zákona. Zároveň navrhujú, aby bol zákon účinný už od 1. júna tohto roku.

Autor foto: archív ZMOS

Komentáre

Tipy a podnety