Navštívte kráľovstvo kaktusov - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Kaktusy sú pre pána Šurániho celoživotnou vášňou

Navštívte kráľovstvo kaktusov

Už na základnej škole sníval o tom, že si raz postaví botanickú záhradu pre svoje kaktusy. Podarilo sa. V Botany Parku môžete vidieť jednu z najväčších expozícií kaktusov v Európe.

Jozef Šuráni, autor Botany Parku: „ Už od základnej školy som pestoval kaktusy. Už vtedy som vedel, že niekedy v živote chcem mať vlastnú botanickú záhradu, nejaký park, kde by som mohol rastlinky umiestniť a podeliť sa o tú krásu aj s návštevníkmi a ukázať ľuďom ako dokážu krásne kvitnúť.”

Pánovi Jozefovi Šuránimu sa splnil sen. V Bojniciach, hneď vedľa zoologickej záhrady, si vybudoval vlastnú botanickú záhradu. Pestuje v nej kaktusy.

Jozef Šuráni, autor Botany Parku: „ Takmer 99,9 percent všetkých rastlín, ktoré sú tu umiestnené boli u mňa niekedy semiačkom, ktoré som v podstate zasadil a do tejto veľkosti dopestoval za nejakých 20-30 rokov.”

V Botany Parku môžete vidieť okolo 1500 kusov a asi 300 druhov kaktusov. Najstarší kaktus má 38 rokov. Je to Echinokaktus Grussoni, ktorý sa tiež ľudovo nazýva Svokrina stolička.

Jozef Šuráni, autor Botany Parku: „ To je skutočne ľudový názov, ktorý sa používa všade vo svete. Vymysleli to možno ešte v minulom storočí, možno Mexičania. V dospelosti má ten kaktus meter krát meter. Je to také ideálne sedátko.”

V Botany Parku môžete napríklad vidieť známy kaktus z westernových filmov Carnegie Gigantea zrodu Saguaro, ktorý vo svojej domovine v Arizone dorastá do výšky až 12 metrov a váži až niekoľko ton.

Jozef Šuráni, autor Botany Parku: „ Sú tu tiež krásne stĺpovité rastlinky z Mexika. Tzv. starček, ktorý má krásne starecké biele vlasy tiež dosahuje veľkosť 10-12 metrov. Sú to dominanty prérií v Mexiku.”

Okrem pána Šurániho na všetky kaktusy v Botany Parku dohliada aj pán Ursus. Pánovi Šuránimu ho zapožičali susedia sokoliari. Ursus sa vraj medzi kaktusmi cíti ako doma v Latinskej Amerike.

Jozef Šuráni, autor Botany Parku: „ Je to Kondor morkovitý. Tento vták neznesie mrazy, takže ja im ho zimujem, aby prečkal zimu. V priebehu dvoch-troch týždňov si ho zoberú do svojho zariadenia.”

Sokoliari vravia, ale niečo iné, že tam Ursusa nechajú strážiť aj naďalej. Bude totiž čo strážiť. Pán Šuráni v tomto období chystá Festival kvitnúcich kaktusov. Len ešte nevie, kedy zakvitnú a to kvitnú iba jeden deň.

Jozef Šuráni, autor Botany Parku: „ Tí, ktorí chcú tento festival stihnúť, musia sledovať naše stránky buď na internete alebo na Facebooku. My na tejto stránke pár dní pred otvorením kvetov budeme návštevníkov informovať, ktorý je ten deň, v ktorý tu majú prísť, keď si chcú užiť v podstate zázrak prírody. Budú to kvety neskutočnej veľkosti a úžasných farieb od výmyslu sveta. Ten zážitok je minimálne taký, ak nie lepší ako prechádzka týmto parkom.”

autor: Michal Večeřa

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Tipy a podnety