Rozhľadňa Hrajky - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Čarovné pohľady na myjavské kopanice

Rozhľadňa Hrajky

Výstup na rozhľadňu Hrajky považujeme medzi ľahko dostupné potulky, pretože až priamo pod ňu sa pohodlne dopravíte autom. 

MYJAVA, TURÁ LÚKA – Drevená stavba s vyhliadkovou vežou stojí na kopci nad Turou Lúkou, miestnou časťou Myjavy v smere na Sobotište. Výškou 10 metrov neponúka výhľady do diaľav, výnimočná je možnosťou sledovania okolitej prírody rázovitého kopaničiarskeho kraja. 

Výlet k rozhľadni odporúčame aj cyklistom. Tunajší kraj svojim charakterom a množstvom dobre značených trás praje cykloturistike. 

Či už sa vydáte na cykloturistiku z Myjavy, alebo neďalekej Brezovej pod Bradlom, okrem kvalitne najazdených kilometrov si odnesiete množstvo pekných fotografií. Tunajšia príroda je nádherná v každom ročnom období, no prichádzajúce jarné obdobie predstavuje najväčšie lákadlo na výlet do prírody. Ak si necháte auto na parkovisko pod rozhľadňou, môžete sa vybrať na malú prechádzku okolitou prírodou. Kraju dominujú lúky, ktorými vedú cestičky do blízkych lesných porastov. V údolí sa môžete osviežiť v príjemnej vode meandrujúcej rieky Myjava. 

Výstup hore na rozhľadňu je bezproblémový. Po absolvovaní 61 schodov budete odmenení už spomínaným pekným výhľadom a malým adrenalínovým zážitkom, ktorý poteší.  Celodrevená rozhľadňa je síce ukotvená aj oceľovými lanami, no aj tak sa mierne kolíše. Ak máte so sebou šantiace deti, dávajte väčší pozor. 

Pod rozhľadňou Hrajky sa nachádza pietne miesto s pamätníkom a lavičkami. Pripomína tunajšiu smutnú udalosť, popravu 12 evanjelikov, ktorí sa nechceli vzdať svojho kostolíka, a tak sa zúčastnili vzbury v Turej Lúke, namierenej proti katolíckej vrchnosti.

Na pomníku je tento nápis: „Pravdu Božiu sme hájili, násilie nás zdeptalo, z mučeníckych našich hrobov slnce žitia zas vzplálo.“

Text a foto: Miroslav Bitarovský 

Detail informačnej tabule pri rozhľadni Hrajky nad Turou Lúkou
Rozhľadňa Hrajky nad Turou Lúkou
Výhľad z rozhľadne na myjavské kopanice
Pohľad na pamätník vzbury evanjelokov

Komentáre

Tipy a podnety