Dočasné centrum pre utečencov - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Ukrajincov ubytujú v hale

Dočasné centrum pre utečencov

Trenčín – Mesto Trenčín vytvorí dočasné núdzové centrum pre vojnových utečencov z Ukrajiny.

alt test

Už tento víkend bude k dispozícii v malej hale Mestskej športovej haly na Sihoti päťdesiat, respektíve sto lôžok pre ľudí, ktorí opustili Ukrajinu pre stále trvajúcu vojnu, informovala hovorkyňa mesta Trenčín Erika Ságová. O vytvorení dočasného núdzového centra rozhodol primátor Richard Rybníček na základe odporúčania Krízového štábu mesta Trenčín z 15. marca 2022.

Podľa E. Ságovej ide o naplnenie príkazu prednostu Okresného úradu Trenčín Romana Kozáčeka, ktorý uviedol, že „podľa zákona číslo 42/1994 o civilnej ochrane sa budú vydávať príkazy pre samosprávy a tie budú prenášať a plniť úlohy ďalej.“ Podľa neho sa situácia na hraniciach mení tak, že aktuálne čoraz viac ľudí chce zostať v Slovenskej republiky. Záchytné centrá na východe Slovenska a aj v Bratislave sú plné. Každý okresný úrad má úlohu zabezpečiť minimálne päťdesiat miest na núdzové ubytovanie. Trenčiansky samosprávny kraj nemá v Trenčíne toľko miest. Preto musí toto zadanie splniť trenčianska samospráva. Miesto núdzového ubytovania sa má zriaďovať v kultúrnych domoch, telocvičniach, internátoch, chatách alebo kempoch.

Núdzové záchytné centrum, ktoré bude prevádzkovať mesto, sa tak dočasne zriadi v malej hale mestskej športovej haly. Zároveň sa tu musí ukončiť mládežnícky a tréningový zápasový proces. „Budeme sa snažiť aspoň čiastočne niektoré aktivity umiestniť do veľkej haly. Možností však nie je veľa. Kluby budú musieť riešiť túto situáciu individuálne napríklad so školami, aby mohli využívať ich telocvične na tréningy a zápasy,“ povedal prevádzkovateľ športovej haly Miroslav Sága. Mesto zároveň zdôrazňuje, že tréningy sa dočasne ukončia len v malej hale, pričom veľká bude naďalej slúžiť pre šport. 

Mesto zatiaľ hľadá aj iné možnosti, kde Ukrajincov dočasne ubytovať. „V aktuálnej situácii a potrebe okamžitého plnenia úloh zo strany štátu sme schopní najrýchlejšie pripraviť športovú halu, aspoň dočasne,“ skonštatoval primátor mesta.

Vojnoví utečenci by sa mali v núdzovom centre zdržať maximálne dva až tri dni. Potom ich vystriedajú ďalší, pričom dlhodobejšie ubytovanie sa pre nich bude snažiť zabezpečiť okresný úrad. V každom krajskom meste, teda i v Trenčíne, sa navyše v réžii štátu zároveň pripravuje krajské veľkokapacitné centrum. Po jeho zriadení bude uvoľnený tlak na mestské núdzové záchytné centrum. Členovia krízového štábu sa tiež zhodli na tom, že do 31. mája budú môcť odídenci z Ukrajiny, ktorí prišli na Slovensko 24. februára 2022 a neskôr cestovať zadarmo.

Komentáre

Tipy a podnety