Pamätník pre statočného pilota - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Stíhačku nasmeroval do poľa

Pamätník pre statočného pilota

KRAJNÉ – Sú miesta v kraji, kam sa určite oplatí ísť pozrieť, ale málokto o nich tuší. Jedným takým je aj pamätník leteckej katastrofy v Krajnom, kde sa pilot zrútil so stíhačkou na lúku nad obcou.

alt test
Marek z obce Krajné, očitý svedok leteckej tragédie, nás doviedol k pamätníku statočného pilota

Letecká tragédia sa odohrala v krásnom kopaničiarskom kraji pred 32 rokmi. Podľa očitých svedkov mohlo všetko dopadnúť horšie, ale statočnosť pilota viedla k hrdinskému činu, keď manévroval so stíhačkou mimo obývanej zóny, čo je v kopaničiarskom kraji problém, keďže usadlosti sú tu rozsiate po krajine. Keď sa podarilo pilotovi Ondrejovi Lámerovi naviesť stroj nad lúku nad obcou, chcel sa katapultovať. Letel však nízko, navyše sa podľa svedkov katapultoval už v čase, kedy bol poškodený stroj pretočený podvozkom nahor. Statočný pilot neprežil. „Bolo to v roku 1990, ale je to udalosť, na ktorú sa nezabúda. V ten deň sme počuli aj s rodičmi prelet stíhačky a zrazu nastala rana, tak sme sa išli pozrieť smerom, odkiaľ sme počuli hluk. Lietadlo nebolo celé, nebol to veľmi pekný pohľad,“ povedal očitý svedok Marek z obce Krajné.

Udalosť sa stala v katastri obce. „Tých miest na potulky je tu okrem pamätníka veľa. Sám sa tu rád túlam a objavujem rôzne zákutia,“ hovorí Marek. Žadovica, Luskovica, Drahuškovo. Aj takéto lokality sa dajú navštíviť potulkami v okolí strediskovej obce Krajné, ku ktorej patrí až 39 kopaníc. Roztrúsené samoty v kraji slivkových sadov, rozľahlých lúk a cestičiek spájajúcich obydlia tohto kraja lákajú k nenáročným vychádzkam prírodou. Miesto, ktoré sa spája s leteckou haváriou, sa nachádza v údolí potoka Korytárka na priestranných lúkach. 

Tatiana Michalková

autor foto: Miroslav Bitarovský

Komentáre

Tipy a podnety