Populárne cyklotrasy v kraji - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Uhádnete, ktorá je najobľúbenejšia?

Populárne cyklotrasy v kraji

TRENČÍN – Cyklotrasy, ktoré vybudovala na území Trenčianskeho kraja Trenčianska župa, sa tešia obrovskej popularite. V roku 2021 po štyroch župných cyklotrasách prešlo pešo alebo sa previezlo na bicykli až 800-tisíc ľudí.

Najväčšej obľube medzi cyklistami sa vlani tešila cyklotrasa s úžasným výhľadom – na najstaršie pútnické miesto Skalku

Tieto údaje zaznamenalo päť sčítačov. Dva z nich sčítavajú oddelene cyklistov od chodcov. Najväčšej obľube u ľudí sa teší cyklotrasa, ktorá vedie popod najstaršie pútnické miesto – Skalku. „Takmer 230-tisíc cyklistov sa vlani previezlo po cyklotrase vedúcej popod najstaršie pútnické miesto. Viac ako jedenásťkilometrová cyklotrasa, vybudovaná v rámci cezhraničného projektu Na bicykli po stopách histórie, bola najvyužívanejšia v nedeľu od 14-tej do 16-tej hodiny. Najviac ľudí, až 3309, sa po nej vozilo v nedeľu 6. júna 2021,“ informovala Trenčianska župa. Medzi chodcami sa najväčšej obľube tešil úsek štvorkilometrovej cyklotrasy medzi Púchovom a Nosickou priehradou. Vlani sa po ňom prešlo viac ako 150-tisíc chodcov. Tí na nej majú dokonca samostatný pruh. V roku 2021 sa týmto úsekom navyše previezlo takmer 100-tisíc cyklistov.

Na štyroch cyklotrasách je umiestnených niekoľko sčítačov, ktoré zaznamenávajú počty cyklistov i chodcov. Štyri sčítače fungovali počas celého roka 2021. Piaty, umiestnený na najdlhšom úseku cyklotrasy, medzi Novým Mestom nad Váhom a krajským mestom, bol osadený približne v polovici apríla. Na najdlhšom úseku Vážskej cyklomagistrály, ktorý bol sprístupnený verejnosti v júni 2021, sa nachádzajú dva sčítače, pričom jeden je v Novom Meste nad Váhom a druhý v Kostolnej – Záriečí. „Tento úsek s dĺžkou viac ako 21 kilometrov bol financovaný z IROP za takmer 4,2 milióna eur so spolufinancovaním kraja vo výške päť percent,“ povedal trenčiansky župan Jaroslav Baška. Historicky prvý otvorený úsek Vážskej cyklomagistrály medzi Hornou Stredou a Novým Mestom nad Váhom využilo počas minulého roka viac ako 87-tisíc ľudí. Najviac, až 1190, ich bolo v nedeľu 6. júna.

Tatiana Michalková

autor foto: Trenčianska župa

Komentáre

Tipy a podnety