Trenčania majú veľké srdcia - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

V kultúrnom stredisku JUH je vytvorené zberné aj výdajné miesto materiálnej pomoci

Trenčania majú veľké srdcia

25. februára začala zbierka materiálnej pomoci pre Ukrajinu a ukrajinských utečencov. Na webových stránkach mesta Trenčín nájdete formulár a všetky potrebné informácie pre darcov aj pre tých, ktorí potrebujú pomoc.

redaktor: „Môžem sa opýtať, prečo ste prišli?”

darca 1: „No tak, lebo chceme pomôcť. Mužova mama pochádzala z Ukrajiny, z Kyjeva, takže aj preto.”

redaktor: „Odkiaľ ste prišli?”

darca 2: „Zo Soblahova.”

redaktor: „A čo ste všetko doniesli? Od koho to je, to čo nesiete, tú pomoc?”

darca 2: „Túto zbierku robili ľudia z našej farnosti. Je to humanitárna zbierka pre Ukrajinu.”

25. februára zverejnilo mesto Trenčín na svojej webovej stránke dotazník pre všetkých tých, ktorí chcú pomôcť Ukrajine a utečencom z Ukrajiny.

Erika Ságová, hovorkyňa mesta Trenčín: „Máme vyše 380 ľudí prihlásených v dotazníku, ktorí sú ochotní pomôcť materiálnymi vecami, dovozom, dobrovoľníckou prácou, dokonca aj s ubytovaním. Vyše 100 ľudí je ochotných doma vo svojej izbe alebo vo svojom rodinnom dome ubytovať Ukrajincov s tým, že máme približne kapacitu pre 550 ľudí. Samozrejme sú tu ešte ubytovne, penzióny, hotely a ďalšie rodiny, ktoré majú aj svojich známych na Ukrajine takže si to riešia aj mimo mesta.”

Jedna z prvých organizácií, ktorá začala v Trenčíne s materiálnou zbierkou pre pomoc Ukrajine a Ukrajincom je Kultúrne centrum Aktivity na Juhu.

Světluše Rajnincová, organizátor zbierky, KC Aktivity: „Veci zo zbierky, ktorú sme si organizovali minulý týždeň samy, ako kultúrne centrum všetky išli väčšinou na hranice alebo sa dávali dobrovoľnej civilnej ochrane Trenčín do humanitárnych konvojov. Aj teraz budeme vysielať ďalšie veci do humanitárneho konvoja, ale už tento týždeň sme sa dohodli s mestom Trenčín a vytvorili sme odberné miesto pre všetkých ľudí z Ukrajiny, ktorí prišli.”

Od pondelka si teda môžu prísť Ukrajinci v núdzi vyzdvihnúť hygienické balíčky a inú materiálnu pomoc priamo do Kultúrneho strediska Juh, každý deň medzi 15:00 a 19:00. Občania, ktorí chcú pomôcť môžu v tých istých hodinách do Kultúrneho strediska na Juhu nosiť všetko potrebné.

Světluše Rajnincová, organizátor zbierky, KC Aktivity: „Čo je aj podrobnejšie, tak tie základné hygienické potreby, čiže zubné pasty, zubné kefky, sprchové gély, dámske vložky, vreckovky hygienické. Z potravín sú to vlastne všetky trvanlivé potraviny, z ktorých my bežne doma varíme.”

Pokiaľ chcete pomôcť, je dobré sledovať stránky mesta alebo facebookový profil KC Aktivity kde nájdete informácie o aktuálnych potrebách a možnostiach pomoci.

Světluše Rajnincová, organizátor zbierky, KC Aktivity: „Som sama prekvapená, že ten záujem je obrovský. Som veľmi vďačná všetkým ľuďom, ktorým to nie je jedno čo sa deje vedľa u nás, u susedov. Každý deň vlastne mám od samého rána až do večera telefonáty. Ozývajú sa firmy. Je to úžasné, akí Trenčania sú a aj z okolia, z dedín. Úplne super!”

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Tipy a podnety