Prvá psovodka v kraji - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Pes je kolega aj kamarát

Prvá psovodka v kraji

TRENČIANSKY KRAJ – Sympatická mladá žena Lucia Kolenčíková mala od malička jeden sen. Ten si teraz splnila. Stala sa prvou policajnou kynologičkou v Trenčianskom kraji.

Luciu obklopovali psy od malička. „Mali sme pri rodinnom dome kadejakých psíkov. Krížencov rôzneho vzrastu a typu. Rada som s nimi chodievala na prechádzky, hrala sa s nimi, česala ich, ale nikdy ma neposlúchali,“ smeje sa Lucia. Keď sa na základnej škole v Moravskom Lieskovom, ktorú navštevovala, otvoril kynologický krúžok, neváhala ani sekundu a hneď sa naň prihlásila a naučila sa základom komunikácie a trénovania so psíkmi. „V roku 2007 som dostala svojho prvého vysneného nemeckého ovčiaka Bessy. Mojím obľúbeným seriálom bol Komisár Rex, a tak som si Besy vycvičila skoro ako filmového Rexa. Vedela kadejaké triky, fígle, poslúchala na slovo a ja som bola na ňu veľmi pyšná a trošku aj na seba, ako som to všetko s ňou dokázala,“ hovorí Lucia a na Bessy spomína s láskou. „Bola učenlivá, rozumná, spoľahlivá a zniesla by mi modré z neba. Bola všestranná. Stopovala, skákala cez prekážky , tancovala, ťahala ma na bicykli, na saniach. Chodili sme plávať, na turistiku, výlety. Keď zostarla a nevládala už toľko ako za mlada, zaobstarala som si aj ďalších psíkov. S každým som trénovala a snažila sa z neho dostať čo najviac. Na oplátku ma každý jeden pes naučil novým veciam,“ hovorí Lucia. 

Život jej zmenili policajní psovodi

Lucia nezabudne na deň, ako k nim do školy prišli policajní psovodi z Trenčína a ukázali deťom, čo obnáša policajná kynológia. „Predbehla som sa pred všetkých spolužiakov a so zatajeným dychom som všetko sledovala. Vtedy som si povedala, že raz budem psovodka a všetok voľný čas som začala venovať psom, trénovaniu s nimi, prechádzkam so psami, seminárom, kynologickým akciám a literatúre, cvičákom. Oplatilo sa,“ hovorí s úsmevom Lucia. Tá má momentálne šesť psíkov. Elroy je zároveň aj služobný pes, Colina pripravuje do služby na špeciálne pachové práce. Bude z neho pes na vyhľadávanie drog. Zo štyroch sučiek sú dve miniatúrne bulteriérky, ďalšie sú nemecká a belgická ovčiačka.

V mužskom kolektíve sa jej pracuje lepšie

Lucia vraví, že od práce policajného psovoda ju neodradilo ani to, že psovodmi sú zvyčajne muži. „Motivovalo ma to zlepšovať sa, aby som sa raz dostala na profesionálnu úroveň mojich kolegov. Je pravda, že spočiatku som váhala, či mám na to byť psovodom a či sa budem môcť niekedy rovnať chlapom vo výkone a hlavne, ako ma budú brať ako ženu. No ako povedal môj priateľ: „Keď budú mať niečo proti, zober do ruky psa a ukáž im to!“ hovorí Lucia a jedným dychom dodáva, že v celom policajnom zbore je prevaha mužov. Jej sa však pracuje lepšie v mužskom, než v ženskom kolektíve. V práci je spolu so svojím služobným psom Elroyom z Ladsteina. „Ale prezývam ho Elo, Elko, alebo Eldžo. Je to môj pes,“ hovorí Lucia. Pri nástupe k polícii Elroya prepožičala policajnému zboru a tak sa z neho stal služobný pes. Predtým však musel prejsť testom povahových vlastností, ktoré hodnotili jej vedúci a krajský psovod. Povahové i zdravotné kritériá splnil na výbornú a stal sa Luciiným kolegom. Spoločne potom absolvovali základný kurz psovodov v Malých Levároch, po čom sa stali plnohodnotnou posilou polície v Prievidzi.

Policajný pes musí mať na prácu talent

Podľa Lucie sa policajné psy delia na dve podskupiny. V prvej sú psy na výkon klasickej kynológie, takzvaní klasikári. V druhej psy na výkon špeciálnych pachových stôp, takzvaní špecialisti. Klasikári sa používajú predovšetkým na obranné práce, napríklad na zabezpečenie verejného poriadku, na zabránenie výtržností, vyhľadávanie ukrytých páchateľov pri vlámaní do objektov. „Tu sa hodia najmä pracovné plemená ako nemecký ovčiak, belgický ovčiak, rotvajler, doberman, prípadne kríženci. Plemeno ale nič nezaručuje. Pes musí byť vyrovnaný, sociálny, ovládateľný, musí mať chuť pracovať, byť nebojácny, stopercentne zdravý, ľahko motivovateľný a s veľkým koristníckym inštinktom,“ hovorí Lucia. Naopak psy špecialisti, to už je niečo iné. Používajú sa najmä na vyhľadávanie drog, výbušnín, tabaku, ale aj mŕtvych ľudí či na záchranárske práce. Na takúto prácu sa využívajú aj psíci z útulku alebo krížence, ktorých baví naháňanie loptičky. „Takíto psy musia milovať ľudí ako kamarátov a nehľadať v nich súpera,“ hovorí Lucia.

Nielen kolega, ale i najlepší kamarát

Lucia vraví, že psovod a jeho pes sa skôr či neskôr na seba naviažu a stanú sa z nich nielen kolegovia, ale i kamaráti. Zo začiatku je však nutné nastaviť psovi režim a jasné pravidlá spolužitia. Táto zásada platí pre všetkých psov, nielen pre policajných. Keď sa splnia spoločné pracovné povinnosti a pes zvládne policajný výcvik, môže si užívať aj rodinný život. Lucia vraví, že presne vie, čo by so svojím psom chcela v práci dosiahnuť. „Najväčším zadosťučinením našej policajnej, ale aj psovodskej práce, je záchrana ľudského života. Preto by som práve to chcela dosiahnuť – zachrániť aspoň jeden ľudský život v akejkoľvek situácii. Veľmi mi záleží na tom, aby som v kynológii medzi svojich kolegov zapadla, neskôr vynikala a rada by som si s nimi v priateľskej atmosfére zmerala sily na našich kynologických súťažiach. Ale najviac mi záleží na tom, aby sa plody mojej práce odzrkadlili v priamom výkone služby za pomoci mojich psích parťákov,“ uzavrela Lucia. 

Tatiana Michalková

Autor foto – archív Lucia Kolenčíková

Lucia a jej služobný pes. Sú nielen kolegovia, ale aj kamaráti
Lucia túžila stať sa policajnou psovodkou odkedy videla prácu polície a ich psov ako dieťa na škole

Komentáre

Tipy a podnety