Pole dance je šport, nie je to striptíz - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

V lete bude Majstrovstvá Slovenska v air power athletics hostiť Trenčín

Pole dance je šport, nie je to striptíz

TRENČÍN – Pole dance – alebo po slovensky tanec na tyči – je kombináciou tanca, akrobacie a fitnessu, ktorý sa predvádza na vertikálnej tyči alebo aerial silku tzv. záclone. Tento šport sa v posledných rokoch teší veľkej popularite aj na Slovensku. Čoraz viac žien ho zaraďuje ako formu cvičenia na formovanie postavy a posilnenie brušných svalov. V roku 2017 uznala Generálna asociácia medzinárodných federácií pole dance ako profesionálny šport, ktorý by chceli raz presadiť aj na olympiáde. V Trenčíne sa budú tento rok konať majstrovstvá Slovenska v pole dance, kde sa bude súťažiť hneď v niekoľkých kategóriách.

V ostatnej dobe si získava stále väčšiu popularitu aj ako výrazná a silno sa presadzujúca forma fitness, ktorej sa v súčasnosti venuje veľké množstvo ľudí. Nadšenci a propagátori tanca sa snažia presvedčiť vnímanie tohto športu, aby bol akceptovateľný ako telesná zdatnosť a nie ako striptíz, či sexuálna forma tanca. Veľkým míľnikom pre pole dance bolo uznanie Generálnej asociácie medzinárodných federácií ako profesionálneho športu. „Je to vzdušná akrobacia, ktorá je zložená z workoutových cvikov, kde sa cvičí s vlastnou váhou. Pole dance sa na Slovensku v posledných rokoch veľmi rozšíril a práve tu v Trenčíne vzniklo prvé štúdio. Máme kurzy a stále naberáme nové žiačky. Netreba sa toho báť, všetko vás naučíme,“ povedala prezidentka Slovenskej federácie pole dance Tamara Adamíková, ktorá učí tanec na tyči v Trenčíne už viac ako desať rokov.

Majstrovstvá Slovenska bude hostiť Trenčín
Štúdií, kde sa pole dance precvičuje, stále pribúda a cvičiť sa môže už od približne šiestich rokov, ale samozrejme so súhlasom rodiča. Je to šport, ktorý je výborný na kondíciu, flexibilitu a ladnosť pohybov. Tréning začína zväčša zahriatím tela a dôležitým strečingom. Je vhodný aj pre ženy, ktoré sa predtým nevenovali žiadnemu inému športu. „Keď sme tu začínali pred desiatimi rokmi s pole dance, tak to ľudia skôr odsudzovali a brali ako formu striptízu. Dnes to berú už vážnejšie a aj ženy odhodili zábrany a nehanbia sa za to,“ pokračovala Tamara Adamíková. 
V lete sa špička vzdušnej akrobacie stretne na majstrovstvách Slovenska v air power athletics, ktoré sa budú konať  11. júna v priestoroch Piano Clubu. Súťažný tanec musí spĺňať niekoľko parametrov. Napríklad od vizáže kostýmov, cez čas, ktorý je potrebné stráviť pohybom na tyči, až po čas, ktorý je povolený stráviť mimo nej. Súťažiť sa bude v kategóriach port pole dance, aerial hoop, aerial silk a na zaver šou exotic pole. Bude to jubilejný 10. ročník slovenských majstrovstiev.

Rasťo Harakal

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Tipy a podnety