Ako sa kedysi kosilo obilie - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Dožinkové zastavenie na myjavských kopaniciach v Turej Lúke

Ako sa kedysi kosilo obilie

Tohtoročné letné sezónne práce sú síce ešte ďaleko, no v spomienkach sa vrátime k minuloročnej ľudovej slávnosti po skončení žatvy. Lenka Šútorová-Konečná nám porozpráva nielen o kosení.

TURÁ LÚKA – Mesto Myjava so svojimi partnermi pripravuje každoročne počas jedného z augustových víkendov pravidelné podujatie tradičnej ľudovej kultúry s názvom Dožinky v Turej Lúke – poďakovanie za úrodu.

V nasledujúcich štyroch nedeľných popoludniach sa pozrieme na minuloročné dožinky, ktoré sprevádzalo príjemné letné počasie. S kamerou sne navštívili oddychový areál Padelky, kde od rána prebiehali ukážky tradičných poľných prác. Tie predstavili predovšetkým členovia Folklórnej skupiny Kýčer z Turej Lúky a Folklórny súbor z Myjavy v pásme s názvom Kosí Jano. 

A práve kosenie políčok posiatych obilím bolo prvým krokom pri realizácii žatvy, na ktorú sa pripravovala celá dedina. Zomkla sa do jednej aktívnej družiny, kde pomáhali starí aj mladí.

Prvou časťou návštevy nás sprevádzala choreografka Lenka Šútorová-Konečná. Vyštudovala Vysokú školu múzických umení v Bratislave, tanečné umenie – pedagogika ľudového tanca a choreografia ľudového tanca u prof. Štefana Nosáľa. Doktorát v odbore pedagogika ľudového tanca získala v roku 2010. Pracuje v Centre tradičnej kultúry v Myjave ako odborný pracovník – etnochoreológ, kde tvorí programy a podujatia pre verejnosť zamerané na tradičnú ľudovú kultúru a výchovno-vzdelávacie podujatia pre deti a mládež. Pracuje ako pedagóg tanca v ZUŠ Myjava, kde pôsobí aj detský folklórny súbor Kopaničiarik.

Tu na políčku, kde stojíme prebiehajú ukážky kosenie, kde zároveň tí najšikovnejší kosci majú možnosť zúčastniť sa súťaže a to nielen v rýchlosti, ale aj kvalite kosenia“, prezradila nám v rozhovore Lenka Šútorová-Konečná. Viac informácii sa dozviete v priloženej obrazovej reportáži.

Text a foto: Miroslav Bitarovský

Propagátorka tradícií Lenka Šútorová Konečná
Predávanie skúseností pri správnom kosení lúky na myjavských kopaniciach
Mladý kosec počas ukážky práce na poli na myjavských kopaniciach

Komentáre

Tipy a podnety