Robil ochranku veľkej hviezde – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Čo chcel od Zlatého slávika vydierač?

Robil ochranku veľkej hviezde

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM – Takýmito zážitkami sa hocikto pochváliť nemôže. Novomešťan Igor Labáth býval členom elitného policajného protiteroristickéhoo komanda. Takto sa dostal k ochrane speváka Karla Gotta, ale aj k zásahu v leopoldovskej väznici, či k rukojemníckej dráme pri Hlohovci.

„V Čechách sme začínali ako prví s Urnou (Útvar rýchleho nasadenia). My sme boli vybratí polovica z Čiech a polovica zo Slovenska. Čo sa týka zakladania útvaru, po rozdelení republiky vznikla aj na Slovensku protiteroristická jednotka a tam som bol tiež pri zrode,“ hovorí I. Labáth. Ten zásahy, na ktoré nikdy nezabudne, delí na najťažší, čo bola rukojemnícka dráma na chate v Trstíne, najmasovejší, ktorým bol zásah pri vzbure väzňov v Leopoldove a najvýznamejší, čo bola pre neho ochrana pápeža Jána Pavla II. pri návšteve Slovenska. 

Oslobodzovanie rukojemníkov na chate v Trstíne

Za najťažší považuje I. Labáth zásah na chate v Trstíne v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Protiteroristický tím dostal za úlohu oslobodiť zamilovanú dvojicu, ktorú objavil páchateľ na chate v Trstíne, kde ich aj vzal za rukojemníkov. Páchateľ, ktorého práve prepustili z väzenia, na nich natrafil len náhodou. Z Leopoldova sa vybral domov za manželkou do Trstína. Cestou šiel cez les, vlámal sa do maringotky, pojedol všetko, čo videl a ukradol nôž. Následne začal stopovať. Šoféra pichol nožom a ukradol mu auto. Prišiel do Trstína, vlámal sa do domu poľovníka, ukradol dve zbrane a v lese natrafil na chatu so zaľúbencami. Horárovi následne prikázal, nech mu privedie ženu, inak zastrelí rukojemníkov. „Keď policajti videli, že ide o vážnu vec, privolali nás z Prahy. Naskákali sme do vrtuľníka a začala dvojdňová dráma. Nakoniec sme zohnali aj jeho manželku a on prepustil aspoň dievčinu, ktorú držal ako rukojemníčku,“ hovorí I. Labáth. 

Miláčik všetkých, policajný psík zákrok neprežil

Prokurátor nesúhlasil s vložením uspávacích prostriedkov do jedla. Tak sa  rozhodlo, že sa do chaty pustí pes, miláčik všetkých policajtov a následne vtrhnú chlapi dovnútra. To však nedopadlo dobre. Páchateľ si na konferenčný stolík položil zrkadlo, takže videl, čo sa deje a psíka, ktorý skočil dnu, bez milosti zastrelil. Potom vzal rukojemníka a vyšiel na poschodie. „Šli sme pomaly dovnútra, on bol pri schodoch. Zvrchu vtedy vystrelil, guľka sa zaryla asi 30 centimetrov odo mňa a kričal, že sa musíme stiahnuť, lebo rukojemníka zastrelí,“ spomína I. Labáth. Napokon museli použiť ostreľovača. To však tiež nebolo jednoduché, pretože ostreľovač si musel pýtať povolenie strieľať od veliteľa zásahu a ten od prokurátora. Tak sa stalo, že ostreľovač mal síce páchateľa v skvelom uhle, ale celé získanie povolenia trvalo približne minútu, počas ktorej mu z neho zostalo na dohľad len 10 centimetrov chrbta. „Dodnes sa to považuje za najmajstrovskejší výstrel, pretože ho zasiahol na milimeter presne. Keď sme mu vyhrnuli tričko, mal veľkú dieru v chrbte a doktor s kamennou tvárou skonštatoval, že chlapík neprežije a keď prežije, bude do smrti na vozíčku. O mesiac bola rekonštrukcia a chlapík prišiel po svojich. A vysmiaty,“ spomína I. Labáth. Páchateľ polícii priznal aj to, že ak by sa dostal domov k žene, ktorá nečakala, kým sa vráti z basy, a deťom, deti plánoval zabiť…

Po vzbúrených väzňoch zostala v Leopoldove spúšť

„Bola nová vláda a tá, na čele s Václavom Havlom, vyhlásila amnestiu na politických väzňov. V Leopoldove sedeli za znásilnenia, vraždy, lúpeže, ale všetci sa začali považovať za politických väzňov. Každý chcel von. Pár ich prepustili, ale medzi tými, čo zostali, začali vládnuť bojové nálady. Stupňovalo sa to, až sa im podarilo vytlačiť dozorcov z celého traktu. Dostali sa do dielní k zváračkám a tlakovým fľašiam, narobili si tam primitívne zbrane. Zvnútra zavarili dvere a obsadili celú väznicu okrem hradieb. Vtedy zmobilizovali nás, ako protiteroristická jednotka sme mali ísť dnu. Väzni sa medzitým dostali do kuchyne, skladov aj ošetrovní, kde našli tabletky a porobili si z toho takzvaný magorák, opiát,“ hovorí I. Labáth. Zo strechy potom hádzali na okolité budovy zápalné fľaše. V kuchyni sa neskôr zásahová jednotka brodila po členky v maku, múke a kompótoch, ktoré tu väzni porozsýpali a porozlievali. „Keď sme to čistili, museli sme pozrieť každú jednu celu. Niekde boli zabarikádovaní, poschovávaní pod strechou, pod trámami. Našli sme ich zalezených v spoločenskej miestnosti pod tridsaťcentimetrovým pódiom. Väznica zostala ako Varšava, len ruiny zhorené, zničené,“ dodáva I. Labáth. 

Spevák Karel Gott sa stal obeťou vydierača

„Gottovi začali chodiť anonymné vydieračské listy, kde bola jeho postava a miesto hlavy nalepený terč. Obrátil sa na políciu a tá to pridelila nám. Odovzdávka mala byť pri Kolíne. Páchateľ určil miesto a spravilo sa to tak, že s Gottom šiel jeden, ktorého sme dali do kufra auta. Ďalšie autá boli pripravené sprava, zľava. Skončilo to však tak, že páchateľ neprišiel a odvtedy sa viac neozval. Najbližšie obdobie sme však Gotta v jeho vile strážili. Po nejakých dvoch-troch týždňoch sa dnu pokúsili vlámať dvaja muži. Naši ľudia ich chytili, spacifikovali, ale potom sa zistilo, že s touto vydieračskou akciou nemali nič spoločné. Zhodou okolností šlo len o obyčajných zlodejov, ktorí si mysleli, že u Gotta niečo nakradnú,“ uzatvára I. Labáth. Pikoškou z celého príbehu bolo, že člen protiteroristiekej jednotky, ktorý išiel s K. Gottom na odovzdávku peňazí, potom robil spevákovi súkromnú ochranku. „Bol dlhé roky pri ňom a teraz žije niekde na Floride,“ uzavrel I. Labáth. 

Tatiana Michalková

Autor foto: Archív I. Labáth

Komentáre

Tipy a podnety