Trenčania protestovali v pokoji - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Mierové námestie bolo naplnené hudbou a solidaritou

Trenčania protestovali v pokoji

Vo štvrtok 3. marca sa na Mierovom námestí v Trenčíne uskutočnila protestná akcia proti vojne na Ukrajine. Stovky ľudí prišli pokojne prejaviť nesúhlas s vojnou a prejaviť solidaritu s ukrajinským ľudom.

Vo štvrtok tretieho marca sa na Mierovom námestí v Trenčíne konalo protestné podujatie s názvom Trenčín pre Ukrajinu. Vzniklo spojením iniciatívy Trenčianskej jazzovej spoločnosti, týmu Trenčín 2026 a študentov viacerých trenčianskych stredných škôl, ktorých koordinoval školský časopis Veget. Zároveň je táto akcia prvým zo série koncertov ktoré sa budú tento týždeň konať v siedmich mestách na Slovensku a ktoré pod názvom Koncert pre Ukrajinu s koordinovala Hudobná únia Slovenska.

Miroslava Gúčiková, Trenčín 2026: „Stretli sme sa tu dnes lebo chceme vyjadriť solidaritu s Ukrajinou, ale tiež so všetkými, ktorí trpia touto nezmyselnou vojnou. Dôležitou úlohou kultúry je práve v ťažkých časoch dať nám nejaký jazyk, aby sme vyjadrili empatiu, spolupatričnosť a zároveň, povedzme si pravdu, aby sme aj nejako vstrebali tie emócie, ktoré nás ťažia, a ktoré nami momentálne zmietajú.”

Ján Babič, Trenčianska jazzová spoločnosť: „To štvrtkové ráno bolo šokujúce. V živote som zažil už jedno takéto ráno, ale nie až tak. Ako naozaj otvorenú vojnu, ktorá začala na Ukrajine.”

Na pódiu vystúpili viaceré osobnosti trenčianskeho a slovenského džezu, napríklad: Peter Lipa, Dáša Libiaková alebo Ján Babič.

Ján Babič, Trenčianska jazzová spoločnosť: „Volal som najprv muzikantov. Volal som Petrovi, volal so Dášenke, volal som Jožkovi Brisudovi, volal som trenčianskym muzikantom. Naraz sme boli všetci tu a všetci sme súhlasili a všetci sme to chceli urobiť.”

V druhej časti programu vystúpil dídžej B-Complex, Braňo Jobus a v netradičnej inštrumentálnej formácii aj skupina Bez ladu a skladu.

Miroslava Gúčiková, Trenčín 2026: „Čo sa veľmi tešíme je, že sa nám podarilo na pódium dostať aj hlasy z Ukrajiny. Vystúpi DJ Mezha, ktorý je pôvodom z Krymu, ale teraz žije už tri roky v Bratislave. Tiež sme sa online spojili s riaditeľom Ukrajinského inštitútu Volodymyrom Sheikom a prinesieme aj video od ukrajinskej fotografky Iriny Dzhul, ktorá sa schováva so svojou rodinou v bunkri a odtiaľ vlastne nahrala video pre nás.”

Viaceré prevádzky na námestí sa rozhodli tržbu, ktorá im vznikne počas podujatia venovať na pomoc Ukrajine. Mesto poskytlo podporu a technické zabezpečenie akcie.

Ján Babič, Trenčianska jazzová spoločnosť: „A to je ďalšia tehlička do toho obrovského múru, ktorý sa tu stavia, a ktorý chce zabrániť agresii a určite sa to podarí. Ten pocit bezmocnosti je treba potlačiť. Treba prísť a zobudiť sa do jedného rána, kedy to bude všetko za nami.”

Po skončení programu na námestí bol starý železničný most osvetlený do farieb Ukrajiny.

autor: Michal Večeřa

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Tipy a podnety