Čarovné Nové Mesto nad Váhom - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Mesto, ktoré dýcha históriou

Čarovné Nové Mesto nad Váhom

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM – Jedno z najviac fascinujúcich námestí na Slovensku má neveľké Nové Mesto nad Váhom. Historické budovy dodnes ohurujú svojou krásou. Pred nimi však často stávali ešte väčšie skvosty, ktoré sa dodnes nezachovali.

Fotografia z rokku 1915 ukazuje prízemnú budovu na mieste, kde dnes stojí takzvaný „Reissovec“

Námestie v Novom Meste nad Váhom nemalo v minulosti špeciálne pomenovanie. Až do konca 19. storočia sa jednoducho označovalo ako námestie, prípadne rínok. Dobový pohľad na severozápadnú časť námestia okolo roku 1915 je odlišný od toho dnešného. Na fotke je vidieť prízemnú budovu na mieste, kde dnes stojí budova, známa ako „Reissovec“. To je zároveň budova dnešného mestského úradu. 

Ani tento objekt so židovskou hviezdou na streche nie je však najstarší. Pred ním tu stála honosná poschodová rezidencia šľachtického rodu Justovcov. Následkom veľkého mestského požiaru v roku 1859 však bola budova značne zničená a prebudovaná na prízemnú rozsiahlu stavbu, ktorú vidíme na obrázku. 

V tomto čase objekt vlastnil už Adolf Reiss, ktorý v roku 1922 na jeho mieste nechal postaviť dvojposchodovú budovu s modernou architektúrou. Rožná budova na protiľahlej strane Reissovca, dnešný dom číslo 22 na ulici Československej armády, patrila v prvej polovici 17.storočia beckovskému zemepánovi, vnukovi Alžbety Báthoryovej, Františkovi Nádašdymu. 

Po jeho smrti na popravisku vo Viedni v roku 1671 a následkom skonfiškovania nádašdyovských majetkov dom získal v roku 1687 novomestský prepošt Jakub Haško pre potreby novomestskej cirkvi. Začiatkom 19.storočia tu bola umiestnená lekáreň U svätého Ducha. V súčasnosti sa v priestoroch tejto budovy nachádza predajňa mobilného operátora.

Miroslav Bitarovský

autor foto: archív Nové Mesto nad Váhom

Komentáre

Tipy a podnety