Vynálezca z Opatovej nad Váhom - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Pavol Floriš vymyslel veterné čerpadlo, ktoré poznajú po celom svete

Vynálezca z Opatovej nad Váhom

1. veterné čerpadlo na vodu vymyslel v roku 2004. Dnes je jeho čerpadlo známe v Afrike, Mongolsku aj Indii. Pomáha všade tam kde je potreba vodu a kde nie je dostupná elektrická energia.

Pán Pavol Floriš je vynálezca. Skonštruoval unikátne čerpadlo, ktoré vie čerpať vodu až zo 100 metrovej hĺbky a to úplne bez elektriny, len za pomoci vetra. O jeho čerpadlo prejavili záujem nielen v Čechách a na Slovensku, ale napríklad aj v Mongolsku, Indii alebo v Ghane. Všade tam, kde nie je dostatok vody a nie je nablízku elektrina. Pán Floriš žije pracuje a inovuje v malom českom mestečku Kamenica nad Lipou. Je, ale Slovák a trochu Trenčan. Narodil sa totiž v dedine Opatová nad Váhom, v čase keď ešte nebola časťou mesta Trenčín.

Pavol Floriš, autor veterného čerpadla: „Mladosť som strávil hodne u otcových rodičov v Tuchyni u Lednického Rovného. Mám krásne spomienky na Váh, kde sme sa chodili kúpať, a kde sme hodne chytali raky pod kameňmi. To bolo naše, to bolo paráda. No a stále myslím, že som Opatovčan.”

Pán Floriš sa vyučil za zlievača na učilišti v Dubnici nad Váhom. Po vyučení nastúpil na vojnu do Čiech, kde ostal pracovať a založil si rodinu. Pracoval na družstve ako vodič poľnohospodárskych strojov. Neskôr sa pustil do vlastného podnikania a začal sa živiť ich predajom. Malé poľnohospodárske stroje skúšal aj vyrábať. Konkurencia však bola veľká a pán Floriš sa musel poohliadnuť po niečom inom.

Pavol Floriš, autor veterného čerpadla: „Dostal som od pravnuka pána Kunca, ktorý vyrábal kedysi u nás veterné čerpadlá nejaké dielce. To bola asi tá doba, ten začiatok, že ma nejakým spôsobom začala viac a viac zaujímať konštrukcia veterných čerpadiel.”

Pánovi Florišovi pomohla aj nešťastná náhoda. Mal úraz, pri ktorom mu prasklo púzdro bedrového kĺbu a ostal niekoľko týždňov ležať. Nudil sa, a tak v posteli na dienku začal kresliť a navrhol svoje unikátne veterné čerpadlo. To prvé vzniklo v roku 2004.

Pavol Floriš, autor veterného čerpadla: „Vrtuľa, ktorú som vytvoril a skonštruoval je nepretáčavá. Jediná na svete. To znamená, že tá vrtuľa zhruba nad sedem-osem metrov rýchlosti vetra za sekundu sa vlastnou konštrukciou brzdí. To je ten unikát.”

Veterné čerpadlo pána Floriša vie spoľahlivo čerpať vodu v silnejšom vetre, ale postačí mu aj jemný vánok o rýchlosti 2 metre za sekundu. Má jednoduchú spoľahlivú konštrukciu a vie priniesť vodu aj do odľahlých suchých miest, kde nie je elektrina. Preto o toto čerpadlo prejavili záujem aj krajiny, kde je voda veľmi vzácnou komoditou.

Pavol Floriš, autor veterného čerpadla: „Začneme Afrikou od Kapského Mesta až po Tunis. Mám pár čerpadiel aj po tých štátoch Ghana, Zambia, Africká republika alebo ten Tunis. Tam mám tiež nejaké čerpadlá a v Ázii je to Mongolsko a India.”

Za svoje čerpadlo dostal pán Floriš dokonca niekoľko ocenení od indického premiéra, univerzity v Sagare a získal aj cenu za ekologickú inováciu Energy Globe v Českej republike. Pán Floriš stále pokračuje v inovácii svojho čerpadla a rozširuje ho o ďalšie funkcie.

Pavol Floriš, autor veterného čerpadla: „Pavol Floriš: Pracovný valec už má teraz tri funkčnosti jednak slúži na čerpanie vody na okysličovanie vody v rybníkoch a potom sa na to pripravuje ešte tlačné veterné čerpadlo, kde vytlačí vodu do výšky až štyridsať metrov.”

Pán Floriš pracuje aj na ďalších inováciách, ale tie nám už prezradiť nechcel.

Pavol Floriš, autor veterného čerpadla: „Je to pre mňa už taký ako skôr doping, že som dokázal urobiť niečo také, aby to tým ľuďom dobre slúžilo.”

Pán Floriš prenechal výrobu svojho čerpadla iným, aby sa mohol naplno venovať už len inovácii a poradenstvu. Drží sa totiž svojho motta.

Pavol Floriš, autor veterného čerpadla: „Žiadny výrobok nie je taký dokonalý, aby nemohol byť zdokonalovaný.”

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Tipy a podnety