Obce a mestá v Trenčianskom kraji pomáhajú - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Pomoc Ukrajine

Obce a mestá v Trenčianskom kraji pomáhajú

TRENČIANSKY KRAJ – Slováci ukázali, že im osud Ukrajiny nie je ľahostajný. Celé Slovensko sa spojilo a neotáľalo s pomocou pre ľudí v núdzi.

Viaceré obce a mestá vyhlásili zbierku. Pomôcť môže každý či už potravinami, liekmi, alebo oblečením. V obci Melčice – Lieskové majú ľudia možnosť priniesť do piatka na obecný úrad prikrývky, spacie vaky, deky, vankúše, ale i hygienické potreby, plienky, obväzy, lekárničky, či teplé oblečenie. Lekárničky môžu byť pokojne aj po expirácii. Potešia tiež dezinfekcie, lieky proti bolesti, teplote, energetické tyčinky, či sušené ovocie.

Mesto Ilava organizuje v spolupráci s Diecéznou charitou v Žiline humanitárnu pomoc. „Ide o overenú neziskovú organizáciu zastrešujúcich pomoc pre utečencov z Ukrajiny,“ uvádza vedenie mesta. Spoločne zriadili v Dome kultúry v Ilave do stredy zberné miesto. Humanitárna materiálna a potravinová pomoc poputuje na hraničné priechody alebo do ubytovacích zariadení pre utečencov. Ľudia môžu nosiť konzervy s mäsom, rybami, paštéty, strukoviny, instantné polievky, ale i džemy, kávu, čaj, med, či cukor. Deti potešia sladkosti, sušené materské mlieko, detská výživa, krupica a kaše. Záujem je aj o hygienické potreby ako toaletný papier, dámske hygienické potreby či plienky. Je možné prispieť i finančne.

V obci Koš zbierajú zdravotnícky materiál a to najmä lekárničky, autolekárničky a iný obväzový a zdravotnícky materiál aj po expiračnej dobe.

V Partizánskom organizujú finančnú zbierku na účet Mestského komunitného fondu Spolu pre Partizánske.

V Pruskom môžu ľudia nosiť menšie finančné sumy na Obecný úrad, kde sa budú dávať do  zapečatenej krabičky, ktorá bude odovzdaná priamo Občianskemu združeniu Človek v ohrození. „Materiálne zbierky momentálne nerobíme, nakoľko je to logisticky dosť zložité a momentálne majú dostatok zásob. O ďalšom vývine situácie budeme informovať prostredníctvom webovej stránky,“ informuje vedenie obce.

Do pomoci Ukrajine sa zapája aj mesto Trenčianske Teplice. „V prípade záujmu stať sa dobrovoľníkom mesta Trenčianske Teplice, alebo ak viete poskytnúť ubytovanie, alebo inú pomoc je potrebné vyplniť dotazník a súhlas so spracovaním osobných údajov,“ informuje mesto. Je možné pomôcť s ubytovaním, materiálom, ale vítaní sú aj tlmočníci.

Mesto Brezová pod Bradlom spolu s cirkvami v Brezovej pod Bradlom organizujú zbierku pre obyvateľov Podkarpatskej Ukrajiny ako podporu pre prichádzajúcich vojnových utečencov. „Mnohí obyvatelia nechcú opustiť územie Ukrajiny, čakajú na svojom území, a preto potrebujú našu pomoc,“ informuje vedenie mesta. „Životy ľudí sú v ohrození, prežívajú strach, bolesť a neistotu. Je veľmi dôležité, aby sme sa zomkli a podporili nielen duchovne, ale aj materiálne ľudí, ktorí sa ocitli nie svojou vinou v ťažkej životnej situácii. Potrebujú základnú domácu drogériu, hygienické potreby, čistiace prostriedky, plienky, vlhčené utierky a trvanlivé potraviny, najlepšie v konzervách, pretože zásobovanie obchodov na Ukrajine nie je možné. Oblečenie a textil, prosíme, nenoste,“ uzatvára mesto s tým, že zbierka sa uskutoční v Národnom dome Milana Rastislava Štefánika do 3. marca. Vyzbierané veci mesto poskytne pravoslávnemu kláštoru v Hrušove na Ukrajine, 160 km od hranice so Slovenskou republikou, ktorý zbierku následne rozdelí pre utečencov prichýlených v tomto kláštore, ako aj v okolitých obciach.

Obce Podolie, Zemianske Podhradie, či Červený kameň majú rovnako záujem najmä o trvanlivé potraviny, konzervy, zaváraniny, cukor, med, soľ, či omáčky na cestoviny a hygienické potreby. Obec Červený Kameň organizuje zbierku v Kultúrnom dome každý deň od 14,00 do 16,00 hod.  „Nakoľko sa na nás obrátili o pomoc aj mamičky s malými deťmi   z Ukrajiny, ktoré u nás nájdu  dočasné útočisko v Dome športu, časť zbierky bude venovaná aj im. Taktiež prosíme všetkých obyvateľov, aby po zrelej úvahe a zvážení svojich možností, nahlásili na Obecný úrad individuálnu pomoc pre rodiny z Ukrajiny vo forme ubytovania,“ informuje vedenie obce.

V Bošanoch vyhlásili zbierku autolekárničiek pre Ukrajinu. V Dolnej Súči by boli vďační za ponuku ubytovania a v Myjave organizujú zbierku v mestskej športovej hale. Okrem potravín či oblečenia prosia ľudí aj o omaľovánky, farbičky, či plastelínu pre deti a o jednorazový riad.

Obec Košariská zas prosí ľudí, aby nenosili oblečenie, najmä nie šatstvo. „To nie je aktuálne predmetom zbierky a nebude sa prijímať,“ informuje obec s tým, že potraviny určite potešia.

Foto: archív pixabay

Komentáre

Tipy a podnety