Schátraný kaštieľ budú rekonštruovať - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Kaštieľ Motešických v Ladcoch je malou históriou Slovenska

Schátraný kaštieľ budú rekonštruovať

Bývala v ňom šľachta, mníšky, vojaci aj študenti. Dnes je vo veľmi zlom stave. Kaštieľ Motešických v Ladcoch si prešiel búrlivou históriou, ale blýska sa na lepšie časy. Čaká ho prvá pamiatková obnova.

 

Kaštieľ Motešických v Ladcoch získal svoje meno podľa významnej rodiny Motešických. Práve člen tejto rodiny Imrich Motešický ho dal v 40. rokoch 18. storočia vybudovať.

Tomáš Michalík, konzultant pre kultúrne dedičstvo: „Motešickí v tomto kaštieli bývali približne 150 rokov. Neskôr v poslednej štvrtine 19. storočia ho potomkovia predali najbohatšiemu obyvateľovi Trenčianskej župy, Leopoldovi Popperovi.” 

Leopold Popper kúpil kaštieľ od rodiny Motešických za 500 tisíc zlatých a venoval ho ako veno svojej dcére Joannette. Tá sa vydala za viedenského bankára a zakladateľa cementárne v Ladcoch Adolfa Schenka.

Tomáš Michalík, konzultant pre kultúrne dedičstvo: „V medzivojnovom období, konkrétne od roku 1924, bol kaštieľ vo vlastníctve rádu Vincentiek – Spoločnosť Dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul, ktorým slúžil ako ich sídlo na Slovensku, konkrétne ako ich ústredný dom.”

Rehoľným sestrám patril kaštieľ až do roku 1951, kedy bol znárodnený. Neskôr slúžil ako internát pre učňov Vorošilových závodov, ako kasárne pre vojakov strážiacich dubnickú zbrojovku a od roku 1966 prešiel pod správu Krajského národného výboru Banská Bystrica, ktorý tu zriadil špeciálnu školu – Osobitnú školu internátnu.

Tomáš Michalík, konzultant pre kultúrne dedičstvo: „História kaštieľa v Ladcoch je vlastne história Slovenska v malom. Od sídla nejakej regionálne šľachty až po nie úplne dobré využitie v druhej polovici 20. storočia, a v súčasnosti je kaštieľ na začiatku jeho pamiatkovej obnovy.”

Pre školské účely slúžil kaštieľ Motešických až do roku 2007. Neskôr ho do svojho vlastníctva odkúpila rodáčka z Ilavy Silvia Da Col Heisar a súčasným vlastníkom je spoločnosť Silvia Da Col Heisar  s.r.o.

Tomáš Michalík, konzultant pre kultúrne dedičstvo: „Kaštieľ bol úspešný v získaní takzvaného grantu z Nórskych fondov a už v tomto roku sa začnú práce na jeho čiastkovej pamiatkovej obnove. Bude slúžiť ako kultúrno-kreatívne centrum, rovnako tam bude umiestnená umelecká rezidencia a časť priestorov bude venovaná okrem iného aj na prezentáciu histórie nielen kaštieľa ale aj kaplnky sv. Valentína.”

Pamiatková obnova by sa mala týkať západného krídla kaštieľa. Projekt má hodnotu približne 480.000 eur a momentálne je vo fáze vyhodnocovania verejného obstarávania. V blízkej dobe by sa mal začať realizovať.

autor: Michal Večeřa

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Tipy a podnety