Slovenskí pamiatkari bijú na poplach
Hrady a pamiatky sa ponoria do tmy
Zhasnuté svetlá a vyvesené čierne vlajky. Tak budú vyzerať viaceré pamiatky po celom Slovensku, pridajú sa aj tie v Trenčianskom kraji.

Pamiatkári na Slovensku sú zúfalí a volajú o pomoc. Vláda ich ale ignoruje. „Podľa nového zákona sa majú z pamiatkových úradov stať stavebné. Spojili sme sa v ich mene, aby sme ich podporili – ochrancovia kultúrneho dedičstva, správcovia hradov, vlastníci a správcovia pamiatok, mestá a obce, archeologičky, architektky, akademičky a ďalšia odborná verejnosť,“ vysvetľujú dobrovoľníci z komunitnej organizácie Čierne diery na svojich stránkach. „Ako gesto podpory v utorok 15. februára o 19:00hodine zhasneme svetlo alebo vyvesíme čiernu vlajku na ikonických pamiatkach, klenotoch na Zozname svetového dedičstva UNESCO a mnohých ďalších stavbách po celom Slovensku,“ ozrejmili spôsob ktorým sa chystajú podporiť snahy pamiatkarov po celom Slovensku. K iniciatíve sa pripojí v Trenčianskom kraji aj hrad Beckov či hrad Uhrovec .Podľa ich pamiatkarov ide o symbolický krok. „Pamiatky nám zmiznú z dohľadu na jeden večer – ale čo ich čaká po prijatí nového zákona? Systém ochrany pamiatok na Slovensku v súčasnosti nie je dokonalý. Ale transformácia na stavebné úrady, plánovaná rýchlo a bez legislatívneho, organizačného a finančného zabezpečenia bude znamenať paralýzu odbornej práce pamiatkarov a ohrozenie pamiatok,“ opisujú zhrození dobrovoľníci s tým, že pripomienky odbornej verejnosti a pamiatkarov dosiaľ neboli akceptované.
„Nový systém zahltí odborníkov novou stavebnou byrokraciou a keď nebudú mať námietky voči stavebným zámerom v krátkej lehote, bude to znamenať automatický súhlas s búraním alebo stavaním. Byrokratická záťaž úradu sa zvýši viac ako dvojnásobne. Po novom majú pamiatkari stavby aj kolaudovať, aj viesť stavebné konanie, a teda kontrolovať, či má stavba dosť parkovacích miest alebo správnu výšku zábradlia. Po správnosti by sa však práca pamiatkarov mala prioritne sústrediť na ochranu kultúrneho dedičstva a jeho hodnôt. Hrozí, že mnohí zo svojej profesie radšej odídu,“ napísali na sociálnej sieti a dodali, že na Slovensku máme na pamiatkových úradoch spolu takmer 200 odborných zamestnancov, kým v susednom Česku je ich približne 2000. „Systém ochrany pamiatok má nedostatky, ale teraz mu hrozí kolaps, zrejme aby nekomplikoval rôzne kontroverzné investičné plány. Nový zákon je veľkým nepochopením toho, čomu sa pamiatkari venujú, majú venovať a aké sú problémy pamiatok na Slovensku. Namiesto zvyšovania odbornosti a zlepšovania služieb poskytovaných občanom nás čaká neexistujúci počítačový program a hŕba byrokracie. Pamiatková starostlivosť na Slovensku dosiahla vek 70 rokov a zároveň si pripomíname aj 30. výročie zápisu našich prvých lokalít do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Hrozí však, že nový stavebný zákon pamiatkovú starostlivosť pochová a s ňou aj naše kultúrne dedičstvo,“ smutne skonštatovali dobrovoľníci z komunitnej organizácie.
Foto: archív hrad Beckov
Komentáre