Najväčší Slovák
Postarajú sa o jeho mohylu
BRADLO – Posledné miesto odpočinku najväčšieho Slováka Milana Rastislava Štefánika na Bradle bude dostávať finančnú podporu na údržbu aj od Trenčianskej župy.

Vyplýva to z pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. Ten predniesol predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška. Zákon sa týka zásluh Milana Rastislava Štefánika. Pozmenený a doplnený bol práve na základe iniciatívy trenčianskeho župana a poslancov krajského zastupiteľstva, ktorí sú zároveň poslancami Národnej rady SR, Richarda Takáča a Jozefa Habánika.
Znamená to, že Trenčianska župa sa po novom bude môcť finančne podieľať na údržbe a zveľaďovaní mohyly, ale aj Historickej cesty generála Štefánika k Bradlu, ktorou viezli v roku 1919 pozostatky Štefánika a troch talianskych letcov od rodného domu až na vrchol Bradla.
Vďaka tomuto návrhu a finančnej účasti župy budú navýšené prostriedky na tento účel. „Milan Rastislav Štefánik si to ako najväčší Slovák nepochybne zaslúži. Nezabúdame na jeho zásluhy a vážime si ho ako rodáka z Trenčianskeho kraja. Ctíme si aj miesto jeho posledného odpočinku, preto sme za Trenčiansky samosprávny kraj iniciovali tento návrh,“ povedal trenčiansky župan.
Milan Rastislav Štefánik bol významný slovenský astronóm, fotograf, vojenský letec, brigádny generál ozbrojených síl Francúzska, diplomat a politik. Mal najväčšiu zásluhu na formovaní zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny. Narodil sa v roku 1880 v Košariskách a zomrel v roku 1919 v Ivanke pri Dunaji. Pochovaný je nad obcou Brezová pod Bradlom a obcou Priepasné, kde stojí jeho mohyla. Tá je dielom architekta Dušana Jurkoviča. Pohrebu sa zúčastnilo tridsaťtisíc ľudí. V roku 1968 bola Mohyla vyhlásená za národnú kultúru pamiatku. Rekonštrukcie sa dočkala po páde totality. Obnova trvala takmer sedem rokov a ukončená bola v roku 1996. Štefánika Slováci titulovali v ankete za najväčšieho Slováka.
Tatiana Michalková
autor foto: TSK
Komentáre