Nové rehabilitačné centrum pre deti - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Manželia Novákovci vytvorili v Trenčíne unikátny projekt

Nové rehabilitačné centrum pre deti

V Trenčíne vzniklo nové rehabilitačné centrum pre deti, Napreduj. Toto zdravotnícke zariadenie je zamerané na rehabilitáciu neurologických pacientov, na predčasne narodené deti, na deti s rôznymi genetickými syndrómami a na vrodené vývojové vady.

V Trenčíne začalo fungovať nové rehabilitačné centrum pre deti s neurologickými poruchami a vrodenými vývojovými vadami s názvom Napreduj.

Anita Novák Sekerešová, predsedníčka OZ Napreduj: „My sme s manželom založili občianske združenie Napreduj potom ako sa nám narodil syn s viacnásobným postihnutím. Tie neustále cesty na rehabilitácie do súkromných zariadení s naším synom stáli veľa peňazí aj času. Hovorili sme si, že aké by bolo super keby sme mali v Trenčíne zdravotnícke zariadenie, ktoré by sa vedelo postarať o takéto deti.”

Manželia Novákovci začali na projekte rehabilitačného centra pracovať asi pred rokom. S tímom architektov, projektantov, odborníkov z radov lekárov a fyzioterapeutov vytvorili jedinečné a komplexné centrum pre rehabilitácie deti v Trenčíne.

Marianna Jopčíková, fyzioterapeutka: „Naše stredisko je primárne zamerané na rehabilitáciu neurologických pacientov, na predčasne narodené deti, na deti s rôznymi genetickými syndrómami a na vrodené vývojové vady.”

Okrem diagnostiky lekárom a štandardných metód pohybovej terapie a kinezioterapie sú v centre k dispozícii aj menej dostupné rehabilitácie, takzvané cvičenia metódou Bobath v špeciálnych zariadeniach v závesnom systéme.

Marianna Jopčíková, fyzioterapeutka: „Je to v podstate klietka, do ktorej sa dá dieťa zavesiť. Dieťa je odľahčené a dokážeme s ním simulovať pohyby, ktoré inak v bežnom živote nie je schopné vykonávať.”

Ďalšou metódou neštandardnej rehabilitácie je cvičenie Snoezelen.

Marianna Jopčíková, fyzioterapeutka: „Je to svetelná miestnosť, do ktorej sa dávajú väčšinou deti s ťažšími diagnózami. Aplikujú sa tam rôzne svetelné podnety, takisto rôzne zvukové a čuchové podnety, prostredníctvom ktorých sa dieťa učí vnímať nové prostredie a rôznymi zmyslami sa ako keby aktivovať .”

Anita Novák Sekerešová predsedníčka OZ Napreduj: „Na našom priestore je unikátne to, že dieťa, keď cvičí nevidí rodiča. Rodič, ale môže stále sledovať čo dieťatko robí, ako cvičí a ako spolupracuje s terapeutom. Rodič takého malého dieťatka sa môže učiť a následne tie cviky, čo vidí že robia terapeuti, aplikovať aj v domácom prostredí.”

Priestor rehabilitačného centra Napreduj umožňuje súčasne cvičiť až 7 pacientom a mesačne môže takto pomáhať stovkám detí z Trenčína a okolia.

Marianna Jopčíková, fyzioterapeutka: „Rodič najskôr prichádza k nám do centra na vstupnú konzultáciu, kedy my si pacienta vyšetríme. Fyzioterapeuti posúdia aké cvičenie dieťa zvládne, ako dlho je schopné cvičiť a na základe toho sa stanoví dĺžka času, ktorú tu dieťa u nás strávi.”

Okrem ambulantnej terapie rehabilitačné centrum ponúka aj intenzívnu viacdňovú terapiu s možnosťou ubytovania.

Marianna Jopčíková, fyzioterapeutka: „Dieťa nemusí dochádzať napríklad dvakrát týždenne ale strávi tu každý jeden deň počas jedného alebo dvoch týždňov.”

Anita Novák Sekerešová, predsedníčka OZ Napreduj: „Nemáme zatiaľ zmluvu so žiadnou zdravotnou poisťovňou. Všetko si momentálne financujú rodičia sami zo svojich peňazí, prípadne z dvoch percent, ktoré si vyzbierajú v iných občianskych združeniach. Ponúkame možnosť zbierať 2 percentá aj na naše občianske združenie. My dieťatku tú sumu pripíšeme a dieťatko si ju môže u nás odcvičiť.”

Rehabilitačné centrum Napreduj začína svoju činnosť 15. februára 2022.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

 1. Dobrý deň,mohli by ste mi prosím poslať cenu za 2hodinove cvičenie s dcérkou?Mam záujem iba o cvičenie.Dieta ma DMO,pravostrannu hemiparezu,kratšia noha,ruka.Ďakujem.Dochadzala by som.

  1. Dobrý deň, prosím, o bližšie info o možnosti dvojtýždňové pobytu, či je pobyt vekovo ohraničený a aká je suma.
   Dakujem

  1. Dobry den,
   chceli by sme vyskusat u Vas tyzdenny pobyt zamerany na cvicenie a snoezelen terapie.
   Nas syncek ma DS. Mozete mi poslat kalkulaciu terapii a ubytovania?
   Dakujem

  2. Dobrý deň, pani Vlaďa,
   ďakujeme za záujem. Cena sa určuje individuálne podľa absolvovaných hodín rehabilitácií. Prosím, ozvite sa nám v pondelok na info@napreduj.sk alebo na číslo 0908 775 505. Ďakujeme

Tipy a podnety