Primár pôrodnice Kaščák: Odborníci neodporúčajú pôrod doma - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Počúvajte alebo pozerajte náš podcast 10. februára.

Primár pôrodnice Kaščák: Odborníci neodporúčajú pôrod doma

Je to taký hazard, že nikto, kto o pôrode niečo vie, nemôže naň nikdy pristúpiť, hovorí primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice Trenčín Peter Kaščák o pôrodoch v domácom prostredí.

Je v súčasnosti útlm pôrodnosti?

– Dlhodobo vieme, koľko sa rodí v Trenčíne detí už od päťdesiatych rokov. Najviac sa rodilo v sedemdesiatych až osemdesiatych rokoch minulého storočia, potom došlo k veľmi významnému poklesu po revolúcii a najmenej pôrodov bolo v roku 2003. Minulý rok sme sa postupne dostali cez hranicu 2500 pôrodov, v roku 2020 ich bolo 2517. Naša klinika je dlhodobo tretia najväčšia na Slovensku.

Tretia najväčšia v čom?

– V počte pôrodov. Počtom sme tretí najväčší na Slovensku, len dve bratislavské pôrodnice sú počtom pôrodov väčšie. Tento rok bude však menej pôrodov ako minulý rok. Je to logické. Samozrejme, ponúka sa otázka, či to súvisí s covidom alebo nie a boli také názory aj anekdotické, že ľudia sú doma, bude viac detí.

A váš pohľad je aký?

– Už úplne v prvej vlne na začiatku boli ľudia vystrašení, samozrejme. Keď je niekto vystrašený, bojí sa, tak nemá chuť zrovna plodiť deti a milovať sa. Ten strach vami prenikne celými. Aj v druhej vlne, keď chorobnosť bola vysoká, tak plánované tehotnosti, ako keď niekto rozmýšľa, že máme jedno dieťa, rozmýšľame, že by sme mali druhé, tak veľa ľudí to odloží do bezpečnejších dôb. Keď je lepšie, keď pominie nejaká hrozba epidémie. Tehotné ženy sa aj boja, že ochorejú na covid.

Ďalším veľmi významným faktorom je, že hlavne v prvej a druhej vlne sa úplne zastavila liečba neplodnosti, pretože to nie je akútna medicína. Mnohým párom dnes sa nedarí otehotnieť a tá podpora a možnosti v tomto smere boli na nejakú dobu úplne zastavené.

Detí bude menej, ale nielen kvôli covidu. V ideálnom veku sú práve tie ženy z konca tisícročia od 90. rokov, kedy na Slovensku bol najväčší pokles pôrodnosti. Logicky ten nižší počet žien nedokáže mať toľko detí, aby sme stále v pôrodnosti len rástli.

Aký máte názor na domáci pôrod? Odporučili by ste ho?

– Žiadny odborník dnes nebude odporúčať pôrod doma. To je hazard taký, že nikto, kto o pôrode niečo vie, nemôže naň nikdy pristúpiť. Je to taká mediálna téma, trend, ale my vieme na základe štatistík, koľko je pôrodov doma a je ich menej ako jedno percento. To nie je významná položka a v tomto našom regióne je to ešte menej.

Ale vždy také ženy boli a aj budú také ženy, ktoré chcú rodiť doma a povedia, že však aj v minulosti sa rodilo doma a bolo to bežné. Áno, bolo to bežné, ale treba si otvoriť aj druhú stránku a pozrieť sa, aká bola úmrtnosť detí a žiaľ, aj žien. A nielen úmrtnosť, ale aj chorobnosť, koľko krvi stratili tie ženy po pôrode a v akom stave boli dovážané do nemocníc.

Celý rozhovor si vypočujte 10. februára na našej stránke www.terajsok.sk.

Foto: Terajšok

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

  1. Ja som doma neplánovala rodiť lenže malý sa tak rýchlo vypýtal na svet že ledva sanitkari stihli prísť..iná možnosť nebola… A vrtuľník čo priviezol lekára prišiel už keď bol malý na svete..keďže všetko začalo tak rýchlo že celý pôrod aj s kontrakciami hádam sekundové ktoré prišli hneď..trval Max 20 minút… Neľutujem aj keď bola obava 🥰 ďakujem všetkým čo nám pomohli 😊❤️

Tipy a podnety