Prílišná dôvera sa nevypláca
Seniori pozor
TRENČÍN – Pre dobrotu na žobrotu. Tak dopadnú mnohí ľudia, ktorí príliš dôverujú cudzím. Najmä seniori sú často bezbranní voči drzým podvodníkom.

Trenčianska policajná hovorkyňa Danka Adámiková prezradila, aké sú najčastejšie triky páchateľov a aj to, aké finty používajú najnovšie. D. Adámiková vraví, že najohrozenejší sú práve starší ľudia. Páchatelia zneužívajú ich citlivé srdcia, aby z nich vymámili peniaze. „Spravidla ide o dôvtipné volania. Páchateľ sa predstavuje ako príbuzný, najčastejšie ako vnuk,“ hovorí D. Adámiková. Podľa policajných skúseností si špekulanti vyberajú obeť náhodne. „Stačí, keď páchateľ osloví obeť ako babinka alebo dedko a starí rodičia v domnení, že volá skutočný vnúčik, vedú dôverný rozhovor. Potom je už jednoduché požiadať o finančnú hotovosť. Obyčajne je to na kúpu niečoho výhodného alebo darčeka pre rodičov,“ hovorí D. Adámiková s tým, že prešpekulovaný páchateľ ešte aj upozorní dôchodcu, aby o tom nikomu nehovoril, lebo má ísť o prekvapenie.
Druhým druhom podvodníkov sú tí, ktorí lákajú seniorov na výhry. Za tými zvyknú ísť priamo domov, kde im tvrdia, že pre nich majú preplatky alebo výhru. Tvrdia, že potrebujú rozmeniť peniaze a keď ich dôverčivý senior dovedie k miestu, kde má ukryté úspory, v tom momente majú páchatelia často vyhraté a o peniaze ho oberú.
Špekulanti však nepoužívajú iba tieto staré triky, ale prichádzajú na stále kreatívnejšie nápady. V poslednej dobe sa stal veľmi populárny podvod, kde sa volajúci predstaví ako lekár. „Policajti riešia prípad 77-ročného muža z Považskej Bystrice. Poškodenému mal počas doobedia volať neznámy muž, ktorý sa predstavil ako lekár z nemocnice. Oznámil mu, že jeho syn mal ráno vážnu haváriu, pri ktorej bolo zranené dieťa a je potrebné vyplatiť odškodné 9 500 eur,“ povedala D. Adámiková. Starý pán v strese a strachu o syna skutočne peniaze poslal na účet podvodníka. To však nebolo všetko. „Drzosť páchateľov v týchto podvodných skutkoch nemá hranice. Po tom, ako starší muž vložil požadovanú sumu, opätovne ho mal kontaktovať údajný lekár s tým, že sa pomýlil a čiastka odškodného nie je 9 500, ale 19 500 eur,“ dodala D. Adámiková. Ktovie, ako by to bolo skončilo, keby deduško cestou z banky nenarazil zhodou náhod na svojho syna. Živého a zdravého.
Drzosť podvodníkov však nepozná podľa D. Adámikovej hranice ani na miestach, kde by to nik neočakával. Najnovšie sa začali vyskytovať na cintorínoch. V Púchove 44-ročný muž oslovoval ľudí na cintoríne s tým, že im ponúkal vyhotovenie kamenných tabúľ s menami zosnulých. Od poškodených vylákal peniaze aj keď vedel, že nič nezhotoví. Vo všetkých prípadoch polícia varuje pred dôverčivosťou. Ak niekto zavolá cez telefón, treba kontaktovať príbuzného a overiť si fakty, neveriť výhovorkám po telefóne, nepožičiavať ani neposielať nikomu peniaze, neotvárať dvere bytu, odmietnuť bezdôvodnú a často až násilnú pomoc od cudzích ľudí.
Tatiana Michalková
text pod foto: Danka Adámiková vraví, že podvodníci sú vynaliezaví a dôverčivosť sa často nevypláca.
autor foto: archív D. Adámiková
Komentáre