Zásahy záchranárov v roku 2021 – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Vysielame naživo
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Zrazené dievčatko aj pacientka dusiaca sa rožkom

Zásahy záchranárov v roku 2021

TRENČÍN – V prípadoch, keď medzi životom a smrťou rozhodujú sekundy, nie je nik, kto by záchranárom diktoval, čo majú robiť. Celé bremeno zodpovednosti je na ich pleciach. Trenčianski záchranári pre týždenník Terajšok zhodnotili, ktoré prípady z roku 2021 ich zasiahli najviac.

alt test
. Foto:
Posádka Rýchlej lekárskej pomoci v službe.
Jakub Hamšík pripravený na výjazd.
Lekár Jakub Hamšík predstavuje vybavenie sanitky RLP.
Volodymyr Kizyma počas školenia záchranárov.
Milan Henčel.
Beáta Macejková počas školenia záchranárov.

Vlani stúpli počty výjazdov k pacientom, najmä k pozitívnym na koronavírus. „Záchranné zdravotné služby sa s tým museli vysporiadať. Čo je pozitívum, podarilo sa nám otvoriť edukačné centrum v našich priestoroch. Takže rok 2021 pokladám za veľmi plodný aj v zmysle počtu výjazdov, zachránených ľudských životov a aj v rámci tejto edukácie,“ zhodnotil odborný zástupca RZP a.s. Milan Henčel. 

Život klientke centra zachránila opatrovateľka

Lekár Volodymyr Kizyma, pracuje ako výjazdový lekár posádky Rýchlej lekárskej pomoci Dubnica nad Váhom a zároveň ako supervízor pre neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Pochádza z Ukrajiny a na Slovensko sa dostal, lebo túžil po cestovaní.  „Pracoval som v Anglicku, v Afrike, aj v Karibiku, v Kazachstane, v Rusku. A moja cesta skončila pred desiatimi rokmi na Slovensku, kde som stretol dobrých ľudí, cítil som sa ako doma,“ hovorí perfektnou slovenčinou V. Kizyma. V pamäti mu utkveli dva vlaňajšie výjazdy. „Dostali sme informáciu, že pacientka sa dusí rožkom v domove sociálnych služieb. Sme pri Dubnici, dojazdový čas na miesto tiesňovej udalosti máme tak do pol hodiny a o päť minút sa dozvedáme, že pacientku už resuscitujú. Predstavte si našu radosť, keď sme uvideli, že pacientka dýcha. Stalo sa tak iba vďaka tomu, že opatrovateľka použila takzvaný Heimlichov manéver, čím jej odstránila cudzí predmet z dýchacích ciest a zachránila život,“ hovorí lekár. „S každou minútou šanca na prežitie pacienta klesá o približne desať percent. My sme prišli po dvadsiatich minútach, ale pacientku sme stretli živú iba vďaka opatrovateľke,“ hovorí V. Kizyma.

Dobre myslená pomoc nemusí vždy pomôcť

V. Kizyma zdôrazňuje, že prvá pomoc má byť poskytnutá správne. „Mali sme výjazd z Dubnice. Nahlásené bolo krvácanie z nohy, z kŕčových žíl. V ponímaní laikov, keď je krvácanie, treba dať škrtidlo. Len nie každý rozlíši, že existuje krvácanie z tepny, kde škrtidlo je účinné, ale aj žilové krvácanie, kde naopak  môže uškodiť, čo sa stalo aj v tomto prípade. Po príchode na adresu sme zistili, že opasok bol použitý príbuzným na stehno. Krvácanie bolo z členka a bolo oveľa horšie, než by bývalo bez opaska. V tomto prípade sme už riešili šokový stav pacienta, takže i keď šlo o najlepšiu snahu pomôcť, tá sa obrátila proti pacientovi. Pritom stačilo použiť obyčajný tlakový obväz,“ uzavrel V. Kizyma. 

Ťažké je, že sa niet s kým poradiť

„Veľa ľudí sa pýta, ako zvládame nápor emócií a stres, v ktorom pracujeme. Ale od toho je človek úplne odblokovaný, vôbec to nevníma v tom deji. To je vír, ktorý vás zoberie a vy máte jediný cieľ – pacienta z toho dostať. Všetko sa to zlomí v momente, keď sa srdce pacienta rozbehne. Na našej robote je ťažké, že nemáte možnosť sa s niekým poradiť. Musíte konať v tomto momente len vy a nikto iný,“ hovorí vedúci lekár Rýchlej lekárskej pomoci Jakub Hamšík.

Pri dievčatku stáli anjeli a záchranári

J. Hamšík nezabudne na výjazd z minulého roka, keď motorka zrazila dvojročné dievčatko. „Prichádza matka, dieťa nesie na rukách, celé krvavé, vyvrátená tvár, noha v neprirodzenej polohe, evidentne zlomená. Vyšetrenie, každá manipulácia s dieťaťom veľmi bolestivá, každý úkon okolo neho, či podanie analgetika veľmi problematické, okrem zlomenej končatiny malo dieťa poranenie brucha, hlavy, vykĺbené rameno, bol to vážny stav. Situáciu sme napriek tomu zvládli, dieťa sme transportovali do Bratislavy. Matka nám potom poslala peknú ďakovnú správu s tým, že malá sa z toho dostala, má sa dobre, chodí, noha sa jej zahojila a že nakoniec to dopadlo veľmi pozitívne,“ spomína J. Hamšík. 

Tatiana Michalková

foto autor: Miroslav Bitarovský

Ľudia často volajú na záchrannú linku zbytočne

Beáta Macejková, hlavná záchranárka RZP a.s., hovorí, že keď človek zavolá na tiesňovú linku, operátor vyšle sanitku.  „Jazdia sanitky s lekárom, to je trojčlenná posádka. Tých je asi tretina z celkového počtu. Asi dve tretiny sú teda posádky bez lekára, kde pracujú záchranári. Ešte zasahuje aj vrtuľníková záchranná zdravotná služba. My dostaneme základné informácie k výjazdu a vyrážame za pacientom. Všetkým nám ide o pomoc človeku a záchranu ľudského života,“ uzavrela B. Macejková. 

Komentáre

Tipy a podnety