Zub z mamuta, či skamenelé drevo – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Roman Arpáš má najviac skamenelín v kraji

Zub z mamuta, či skamenelé drevo

PRIEVIDZA – Amatérsky zberateľ skamenelín, Prievidžan Roman Arpáš, má doma hotové poklady. Jeho zbierka je aktuálne najväčšia v rámci celého kraja. Obsahuje až okolo 3700 unikátnych nálezov. Mnoho z nich našiel práve v okolí Prievidze.

alt test

R. Arpáša chytilo zberateľstvo ešte ako malého chlapca. Na svoj prvý nález nikdy nezabudne. „Mal som 9 rokov. Prvé skamenelé lastúrniky, ulitníky som našiel v Bojniciach pod salašom. To ma tak chytilo, že odvtedy som ich začal zbierať, všímať si ich a chodiť do tej lokality častejšie,“ hovorí R. Arpáš. Pátranie po skamenelinách sa mu stalo takým vážnym koníčkom, že sa s nadšením pustil aj do štúdia tej najstaršej histórie, aby presne vedel, čo našiel a z akého obdobia to pochádza. 

Lokality sú všade, treba sa len pozerať

Zberateľ hovorí, že lokality, kde sa dajú nájsť skameneliny, sú na Slovensku prakticky všade. Dajú sa nájsť na povrchu, v kameňolomoch a najúžasnejšími náleziskami sú bane. „Z treťohôr sa tu zachovalo najviac nálezov. Čo sa týka lokality Prievidze a Hornej Nitry, ide skôr o druhohorné, treťohorné nálezy. Tých je tu skutočne požehnane. Napríklad na železničnej trati medzi Prievidzou a Handlovou sa dajú nájsť krásne ustrice gryphaea. Najkrajšou lokalitou na nálezy sú Bojnice. Pod salašom bolo možné objaviť množstvo druhov koralov, klepetá krabov, lastúrniky, ulitníky. Pravdepodobne tam bývala v dávnej minulosti lagúna,“ hovorí R. Arpáš. Stredná Európa je bohatá najmä na druhohorné skameneliny staré 120 miliónov rokov. Nájdu sa tu však aj treťohorné, staré približne 15 až 25 miliónov rokov. Tie vznikali v časoch, keď Slovensko zalievalo z veľkej časti more. To načas ustúpilo, ale po miliónoch rokov sa vrátilo nazad. 

Paprčka z jašterice či kly mamuta

Fosílie vznikajú tým spôsobom, že ak nejaký živočích uhynul, zostal zahrabaný napríklad v piesku, kde nemal prístup vzduch. Organické tkanivo sa preto vyplnilo minerálmi, ktoré ho zabalzamovali a premenili na kameň. Medzi relatívne bežnými skamenelinami sa však dajú podľa R. Arpáša nájsť aj skutočné unikáty. Jedným z nich je nález odtlačku nožičky stromovej jašterice, či kly z mamuta. „Čo sa týka cicavcov, tak ich najväčšie nálezisko bolo, keď sa odhrabávali základy pre hotely v kúpeľoch v Bojniciach. Tam sa nachádzali liečivé pramene a zdržiavali sa tam aj mamuty. V rieke Handlovka som našiel veľké množstvo skamenelín a aj jeden koral, čo bolo veľmi zaujímavé. V rieke Nitra išlo o pozostatky mušlí,“ hovorí zberateľ. Jeden z najcennejších nálezov v zbierke nenašiel sám, doniesol mu ho kamarát baník. Ide o časť zuba z mastodonta ešte aj so zachovalou sklovinou, ktorý našiel priamo pod zemou v nováckej bani. Práve v bani sa dajú podľa vášnivého zberateľa nájsť tie najväčšie poklady. „Nachádzajú sa tam skutočné unikáty. Dodnes ich je tam veľmi veľa. Dajú sa nájsť skamenelé listy, dreviny, ryby, ale aj kosti z mamutov, či mastodontov,“ hovorí R. Arpáš. Bane na hornej Nitre bývali v praveku obrovskými močariskami. Veľmi bohaté na nálezy sú však aj Strážovské vrchy. V tejto časti sa v dávnej minulosti nachádzalo more.

Zub mamuta sa našiel v Bojniciach

Vo svojej zbierke má R. Arpáš aj krásne zachovalý zub z mamuta. Ten našiel v Bojniciach. Mamuty, ktoré žili v Európe, vyhynuli približne dvetisíc rokov pred Kristom, ale na našom území sa vyskytovali približne 1,5 milióna rokov. Jeden z cenných predmetov v zbierke je aj amonit. „Ten som našiel pri Tužine. V prípade amonitu ide o podtriedu štvoržiabrých hlavonožcov. Ide o vyhynutú skupinu, ktorá žila vo veľkom počte v moriach od spodného devónu až do vrchnej kriedy. Ich názov vznikol podľa Boha slnka Amóna, pretože ich schránka pripomínala kotúč. Tento môže mať približne 120 miliónov rokov,“ hovorí R. Arpáš. V zbierke má aj skamenelené, opalizované drevo, v ktorom sa nachádza polodrahokam. Ten našiel v Hornej Vsi pri Prievidzi. Jeho vek môže byť okolo 1,5 milióna rokov. 

Nálezy podliehajú ohlasovacej povinnosti

Pri zbieraní minerálov je nutné dodržiavať určité pravidlá, pretože viaceré z nich sú na Slovensku chránené. Ministerstvo životného prostredia ustanovilo za chránené skameneliny také, ktoré sú zvyškami fosílnych živočíchov a rastlín, ich odtlačkov, stôp, ich činnosti na území Slovenska. Takéto skameneliny je povinný nálezca nechať bez zmeny a poškodenia na mieste nálezu, alebo treba ochrániť miesto nálezu, prípadne ak hrozí ich poškodenie, odber z miesta nálezu sa zabezpečí ochranou miesta – vyhlásením územnej ochrany, alebo výkupom pozemku. „Nálezy mám zaregistrované na odbore životného prostredia, takže všetko mám nahlásené. Na základe toho mi vydali povolenie na súkromný zber. Niektoré skameneliny podliehajú CITES-u, také ale nemám,“ uviedol zberateľ. 

Tatiana Michalková

foto: Tatiana Michalková

Komentáre

Tipy a podnety