Vidina čarovných výhľadov prilákala turistov na výstup - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Zimní výletníci si uctili pamiatku padlých

Vidina čarovných výhľadov prilákala turistov na výstup

Nitrianskosučanskí turisti neprerušili tradíciu vyhľadávaného výstupu na Bielu skalu. Skupinovo absolvovali „Pochod vďaky“ aj napriek tomu, že si tentokrát nenašiel zaužívané miesto v hornonitrianskom kalendári turistických podujatí.

Vo svojom spomienkovom príhovore pripomenul predseda KST Rokoš Peter Antol, že i tohtoročný dobrovoľný pochod je súčasťou pietnej spomienky na tragické udalosti z 13. januára 1945, keď nemeckí vojaci obkľúčili a prepadli v skorých ranných hodinách obec, pretože jej obyvatelia podporovali partizánov, ktorí operovali v pohorí Vtáčnik. „Niektorých občanov mučili a aj zavraždili v miestnej krčme. Potom odvliekli 126 Cigeľčanov do Prievidze, kde ich na gestape kruto vypočúvali. Z nich osem sa už domov nikdy nevrátilo,“ ďalej informoval účastníkov pochodu zapálený turista. Potom si položením venca a zapálením sviečky k miestnemu pamätníku SNP uctili pamiatku padlých členovia klubu Slovenských turistov Rokoš Nitrianske Sučany a milovníci prírody.

Peter Antol, predseda KST Rokoš: „Aj keď nie sme Cigeľčania, tak sme považovali za takú našu morálnu povinnosť, aj keď sa ten tradičný pochod vďaky neuskutočnil – v rámci klubu ho absolvovať.“

Turisti všetkých vekových kategórií a celé rodiny sa potom vydali na pochod.

Norbert Hrivňák, Diviacka Nová Ves: „Dnes sme sa premiérovo vybrali na Biely kameň. Trošku uvoľniť hlavu a ponamáhať telo. Poznám to tu, chodievam sem na zjazdovku, sem-tam zalyžovať. Ale na Bielom kameni som ešte nebol – aj keď turistiku mám veľmi rád.

Jedinečné výhľady z bralnatého vrcholu Biela skala boli pre výletníkov tým najväčším balzamom na ubolené nohy a unavené a vyčerpané telá.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Tipy a podnety