Kormorány likvidujú ryby - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Začína sa boj proti pažravým vtákom

Kormorány likvidujú ryby

TRENČÍN – Chránený vták, kormorán veľký, spôsobuje starosti rybárom i poľovníkom. Dôvod je, že ide o rybožravého predátora, ktorého denná spotreba rýb je až štyridsať dekagramov denne na jedného. Aktuálne ich je v povodí Váhu približne tristo. 

Rybári ani poľovníci doposiaľ nemohli poľovať na tohto vtáka. Zmenilo sa to po tom, ako minister udelil na odstrel a plašenie doposiaľ chráneného vtáka povolenie. Rybári na to čakali ako na spasenie. Denne vinou hladného kormorána prichádzali o obrovské množstvo rýb. 

„Trvalo viac ako rok, aby toto rozhodnutie bolo prijaté. My sme posledný štát, ktorý nereguloval doteraz počty týchto rybožravých predátorov v Európskej únii. Kormorán je na našom území nepôvodný druh, ktorý sem migruje zhruba od novembra do februára na štyri mesiace. Spôsobuje nám veľké materiálne škody na rybích populáciách. Jeden zje asi 40 dekagramov rýb denne.  Kilogram ryby stojí približne štyri eurá. To znamená, že dve eurá denne skonzumuje jeden kormorán, krát tristo kusov, krát štyri mesiace a máme celkovú škodu,“ netají rozhorčenie predseda Slovenského rybárskeho zväzu pre oblasť Trenčín Jozef Lauš. Podľa neho sa od Púchova až po Nové Mesto nad Váhom aktuálne vyskytuje až okolo tristo kormoránov.

S rybármi momentálne spolupracujú poľovníci. Tí budú vykonávať plašenie a odstrel od Trenčianskych Biskupíc po Veľké Bierovce. Strieľať však môžu len na vtáka, ktorý je vo vzduchu. „Tá úspešnosť lovu nie je nejaká vysoká, pretože to je mazaný vták. Treba ich však loviť, lebo škody na rybách páchajú obrovské. Na poľovačke bude aj pes, ktorý bude prípadný odstrel zbierať z vody,“ povedal predseda Poľovníckej spoločnosti Trenčianska Turná Ivan Jašo. 

Ako kontrolný orgán bude pri poľovačke figurovať Štátna ochrana prírody. „Máme sledovať, či Rybársky zväz dodržiava podmienky, ktoré v nej boli stanovené. Tie budú ohlásené aj neohlásené,“ uzavrel zoológ zo Štátnej ochrany prírody Dušan Šácha. 

Tatiana Michalková

foto – Michal Večeřa

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Tipy a podnety