Tento Vás presvedčí o opaku – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Zdajú sa vám obrazy na Trenčianskom hrade nudné?

Tento Vás presvedčí o opaku

Nenápadný obraz na Trenčianskom hrade ukrýva za sebou príbeh ženy, ktorá je na ňom zobrazená ako bohyňa lovu. Napriek priemernosti obrazu nás prekvapí fakt, kým bola žena na portréte. Zaujímavé detaily ako aj podrobnosti zo života vyobrazenej života priblíži jeden zo zamestnancov Trenčianskeho múzea v Trenčíne.

Pri pohľade na obrazy vnímame jeho kompozíciu, detaily. Pri vstupe do rozsiahlej galérie sa však prenesieme v čase do úplne iného sveta. Ak sa Vám doteraz zdala prehliadka obrazov na dominante perly Považia nudná, jeden z nich vás presvedčí o úplnom opaku. „V rozsiahlom fonde obrazovej galérie vystupuje tento nenápadný obraz odpočívajúcej dámy po poľovačke.

Táto na prvý pohľad nenápadná dáma bola manželka majiteľa hradu Jozefa Ilešháziho, menom Františka Čákiová. Spodobnená bola posmrtne a je vyobrazená ako bohyňa lovu Diana,“ informoval Vladimír Pinďák z Trenčianskeho múzea v Trenčíne. Aj napriek tomu, že ide o bežný obraz, ukrýva v sebe zaujímavý príbeh neobyčajnej ženy. Tým je samotná vyobrazená Františka Čákiová. „Jozef Ilešházi podľa všetkého vyrastal vo Viedni. Jeho otec Mikuláš zastával na viedenskom tzv. uhorskom dvore úrad kráľovského pokladníka. Pravdepodobne v tomto prostredí Jozef spoznal aj Františku. Františka Čákiová sa snáď ako mladá šľachtičná dostala na dvor cisárovnej Alžbety Kristíny, manželky Karola VI. Bola jedna z 11-tich dvorných dám cisárovnej,“ ozrejmil V. Pinďák detaily zo života vyobrazenej ženy s tým, že na dvore sa mala priučiť dvornému vystupovaniu a konverzácii.

„Dvor cisárovnej riadila vždy nejaká vysoko postavená vdova. Tento úrad poznáme pod názvom: Obersthofmeisterin. Na cisárskom dvore to bol najvyššie dosiahnuteľný úrad pre ženu. V prípade Františky bola dvornou dámou Mária Terézia z rodu Auersperg. Františka bola na dvore pravdepodobne do roku 1723. V roku 1724 sa už medzi dvornými dámami nespomína. Pravdepodobne sa v tých rokoch stala manželkou nášho Jozefa Ilešháziho a už nebola Fräulein/slečna, ale očakávala Jozefovho potomka,“ pokračoval vedúci oddelenia základných odborných činností trenčianskeho múzea. Zároveň dodal, že za svoju svedomitú prácu bola ovenčená najvyšším ženským rádom Hviezdového kríža. „Po ráde Zlatého rúna sa jednalo o obdobný rád, ale určeným pre ženu. Na jeho získanie sa Františka musela preukázať 8 predkami po mužskej línií a 8 predkami po ženskej línií,“ pokračoval V. Pinďák a doplnil, že vo veku 23 rokov sa Františka vydala. Stala sa manželkou Jozefa, ktorému septembri 1723 zomrel otec Mikuláš a týmto sobášom sa stal jeho náhradným otcom a strýkom kaločský arcibiskup Imrich Čáki. Jozefovým svokrom sa stal Žigmund Čáki, ktorý na uhorskom dvore zastával post kráľovského pokladníka,“ upozornil V. Pinďák na súvislosti, prečo bolo vhodné sa pohybovať na cisárskom dvore vo Viedni.

Jozef mal za manželku ženu s dvorskými „maniermi“, s dobrou povesťou a menom. „Kto sa mohol pýšiť, že pracoval u cisárovnej a nad sebou mal ešte ochranu arcibiskupa? Dobré vzťahy sa nedali brať v tej dobe na ľahkú váhu. Jozef si tým pravdepodobne našliapol na dobrú kariéru. Mal dobré vzdelanie. Vyštudoval najstaršiu univerzitu vo Viedni. Následne to dotiahol na tajného radcu uhorského kráľa – Habsburga, kráľovského pokladníka a ku koncu na post krajinského sudcu, čo bol hneď po palatínovi významný úrad.

Takýto úspech v rodine nedosiahol skoro žiaden Ilešházi, až na Štefana I., ktorý bol palatínom. Do Dubnického kaštieľa si Jozef doviedol veľmi významnú manželku Annu Františku Čákiovú,“ uzavrel bohatú históriu ktorú ukrýva v sebe jeden z obrazov vystavených na Trenčianskom hrade. Pritom by sa mohlo zdať, že taký nudný obraz je tam vystavený.

Foto: Vladimír Pinďák

Komentáre

Tipy a podnety