Hrad Beckov čakajú obrovské zmeny – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Jeho vzhľad sa poriadne zmení

Hrad Beckov čakajú obrovské zmeny

BECKOV – Hrad Beckov skrásnie. Dominantu čakajú výrazné zmeny, a to vďaka grantu v sume 890-tisíc eur. Západný palác a celý areál prejde obnovou, ktorej cieľom je dostať hrad do podoby z obdobia vrcholnej gotiky. 

Toto je pohľad z veže po rekonštrukcii časti hradu na exkluzívnej vizualizácii . Foto:
Riaditeľ hradu Beckov Peter Pastier ukazuje projekt obnovy hradu Beckov, autor foto Miroslav Bitarovský.
.
.
.
.
.
.

Získané peniaze sa použijú na zastrešenie a uzavretie priestorov západného paláca, ktorý sa nachádza priamo nad obcou. Dnes sú mnohé časti paláca v havarijnom stave, čiže sa jedná o investíciu, ktorá prišla o päť minút dvanásť. „Výsledok týchto prác bude založený na princípe autenticity. Budeme sa snažiť, aby skutočne boli zachované tie najdôležitejšie architektonické prvky, ktoré sa v tomto objekte nachádzajú,“ hovorí riaditeľ hradu Peter Pastier. Časť novej expozície sa bude nachádzať v pivnici a obsahovať bude dokumentáciu o beckovských Židoch a histórii obce v stredoveku aj novoveku. Najdôležitejšou časťou však bude výstava na hornom, zastrešenom poschodí. „Venovaná bude jednému z najdôležitejších vlastníkov hradu, a to Ctiborovi zo Ctiboríc a jeho potomkom,“ konštatuje P. Pastier. 

Na horný hrad už len so sprievodcom

Meniť sa bude celý systém riadenia hradu. Ten rozdelia na lokalitu dolného a horného hradu. Kým dole sa budú konať najmä kultúrne podujatia, horný hrad – vrátane Západného paláca – bude klenotnicou, kde budú expozície, prednášky, či tematické výstavy. Od roku 2023 navyše zmení hrad kompletne celý systém sprevádzania. Kým doposiaľ si návštevník môže vybrať, či chce ísť so sprievodcom alebo bez neho, po novom sa bude dať ísť hore už len so sprievodcom a vstupy budú časované. 

Na hrade sa bude budovať celý rok

Stavebné práce budú prebiehať hlavne v roku 2022 a celý projekt má byť ukončený v apríli budúceho roku. „Čiže ak sa nám to všetko podarí zrealizovať, už v sezóne 2023 by mohli prví návštevníci vstúpiť do zrekonštruovaného priestoru,“ hovorí P. Pastier, podľa ktorého bude obnova prebiehať mimoriadne citlivo. Hrad však nie je určený na komplexnú rekonštrukciu, pretože nie je známe, ako presne vyzeral v období stredoveku alebo novoveku. „Tie najbližšie historicky zachované kresby sú z obdobia až tesne pred vyhorením hradu a preto môžeme vychádzať pri obnove len z tohto základu. Budeme realizovať len priestory, kde sa máme čoho chytiť, a to sú pivničné priestory a prvé nadzemné podlažie. Nebudeme pokračovať v nejakej hypotetickej rekonštrukcii zvyšných dvoch nadzemných podlaží a určite sa nebude realizovať strecha, ktorá by tam mohla byť,“ rekapituluje P. Pastier. 

Práce na hrade by mali skončiť v apríli 2023

Podľa starostu obce Beckov Daniela Hladkého sa vlani obec posunula do fázy verejného obstarávania na zhotoviteľa. Samotná rekonštrukcia by mala začať už čoskoro. „Toto by malo byť uzavreté, ak sa nevyskytnú nejaké problémy, 25. januára, kedy by mal byť známy víťaz, s ktorým bude následne podpísaná zmluva. Verím tomu, že so stavebnými prácami na hrade začneme už v prvých jarných mesiacoch. V súčasnosti taktiež už prebieha činnosť na zaobstaranie zbierkových predmetov, ktoré budú v týchto zrekonštruovaných priestoroch vystavené. Z tohto sa veľmi tešíme, pretože tam budú aj nové veci, ktoré na Slovensku ešte neboli videné, v Beckove chýbajú a súvisia s Beckovom,“ prezradil starosta obce.

Tatiana Michalková

Čo je projekt Dragon? 

Projekt DRAGON získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska v sume 890 000 € prostredníctvom Grantov EHP (Európsky hospodársky priestor) a z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Cieľom projektu je uviesť Západný palác a celý areál do podoby, ktorá bude rešpektovať a zdôrazňovať zachované historické hodnoty z obdobia vrcholnej gotiky a renesancie. 

Komentáre

Tipy a podnety