Staroturanský triatlon je najstarší na Slovensku – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Sily si merajú už 36 rokov

Staroturanský triatlon je najstarší na Slovensku

STARÁ TURÁ – Už takmer štyri desaťročia sa vyznávači triatlonu tešia z možnosti zmerať si svoje sily v tomto populárnom športe aj v atraktívnom prírodnom prostredí okolia Starej Turej. Vodná nádrž Dubník, blízke lesy a kopaničiarske cesty v okolí radia toto podujatie medzi najkrajšie svojho druhu na Slovensku. 

Takto to vyzerá pred štartom staroturianskeho triatlonu. O preteky je obrovský záujem. Foto:
J. Eisele má 70 rokov a stále plno elánu a nadšenia pre šport.

Triatlon je šport, ktorý zaznamenal v uplynulých štyroch dekádach celosvetovo trvalý rozmach. Svojou atraktivitou láka všetky vekové kategórie mužov a žien. Tvoria ho  tri disciplíny športov – plávanie, cyklistika a beh a umožňuje celoročnú zdravú pohybovú aktivitu. Známe sú viaceré vzdialenosti jednotlivých disciplín. Staroturanský triatlon vo svojej bohatej histórii ponúkol prvých sedem rokov od svojho vzniku 1000 metrov pre plavcov, 50 kilometrov cestnej cyklistiky a 10-kilometrový beh lesnými cestičkami v okolí vodnej nádrže Dubník. Od roku 1992, kedy táto lokalita hostila účastníkov Československého a aj Slovenského pohára v triatlone, sa už vzdialenosti upravili pre takzvaný Olympijský triatlon (1,5 km plávanie, 40 km cyklistika a 10 km beh). Neskôr, ako lákadlo pre začínajúcich triatlonistov, sa plávalo aj 750 metrov, bicyklovalo 20 km a bežalo 5 km v malom triatlone.

Chceli pretekať, nemali kde

Július Eisele je meno, ktoré je neodmysliteľne a už natrvalo spojené s triatlonom v Starej Turej. Svoje nadšenie a vytrvalosť, tak charakteristickú pre tento šport, dávkuje pre priaznivcov triatlonu po celých 36 rokov histórie tohto športu v kraji pod Javorinou. Bývalý športovec je dnes aktívny sedemdesiatnik. Ani vo vyššom veku neoddychuje, ale stále vedie Klub slovenských turistov v Starej Turej. Práve J. Eisele založil staroturianske triatlonové závody. „Kedysi dávno nebol ešte internet a ani Slovenská triatlonová únia. Pretekov v triatlone bolo málo a záujem bol veľký. Kým sa človek dozvedel, kde sú nejaké preteky, štartová listina bola už obsadená,“ spomína s úsmevom nadšený športovec. 

Založili si vlastné závody

Vraví, že v tom čase boli nablízku známe preteky v Piešťanoch. „Vtedy v Chirane robil aj Miroslav Hélia, ktorý bol v tej dobe známy atlét. Teraz pôsobí v Bratislave ako atletický funkcionár. Keďže sa nám nedarilo prihlásiť sa na preteky, lebo kým sme sa to dozvedeli, boli obsadené, vznikla myšlienka, že by sme ich vzhľadom na podmienky mohli usporiadať sami. Vtedy ešte ani neboli pevné pravidlá, u nás boli najprv objemy 1, 50 a 10 kilometrov. Podľa tohto modelu sa pretekalo aj v zahraničí. Prvý triatlon sme, ako nultý ročník, usporiadali v roku 1985 pod názvom Veľká cena Chirany,“ spomína J. Eisele s tým, že sa štartovalo na hrádzi a Miroslav Hélia, ktorý bol jeden z organizátorov, skončil na 3. mieste. Zo žien štartovala aj Zora Kepeňová, ktorá bola v tom čase olympioničkou a reprezentantkou v behu na lyžiach a chlapom to riadne natrela. V tej dobe ešte neboli podľa J. Eiseleho špecialisti a presadzovali sa cyklisti, bežci a bežci na lyžiach. Úroveň plávania aj v porovnaní napríklad s Maďarskom bola nízka. 

O prvý pretek bol veľký záujem

O prvé preteky bol, podľa Eiseleho, veľký záujem a mal kladný ohlas. „Aj teraz sa mi niekedy stane, že ma osloví pán v rokoch a povie, že štartoval na prvom ročníku.“ Eisele vraví, že žiadny ročník sa úplne neopakuje. „Páči sa mi, že je tu taká rodinná atmosféra a neprevláda žiadna nezdravá rivalita. Ocenením je, keď zahraniční účastníci sa vyjadria o našom triatlone ako „good job“,“ hovorí  J. Eisele. Ten vraví, že v budúcnosti by bol rád, ak by staroturanský triatlon prevzal niekto mladší. „Už sa črtá osoba, ktorá by to prevzala, a tak je nádej, že tradícia tohto športu v meste Stará Turá bude pokračovať aj v ďalších rokoch,“ verí J. Eisele. 

Miroslav Bitarovský

foto:  Miroslav Bitarovský

Komentáre

Tipy a podnety