Títo ľudia majú „emhádečku“ zadarmo – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Novinka z Považskej Bystrice

Títo ľudia majú „emhádečku“ zadarmo

Považskobystrická radnica v spolupráci s Dopravným podnikom Mesta Považská Bystrica pripravili v novom roku zaujímavú novinku. Žiaci základných škôl, seniori i držitelia diamantovej, zlatej či striebornej Jánskeho plakety alebo Kňazovického medaily cestujú od 1. januára autobusmi mestskej hromadnej dopravy zadarmo. Stačí, aby boli držiteľmi dopravnej karty.

Vybrané skupiny obyvateľov cestujú mestskou hromadnou dopravou zadarmo. „Na základe sľubov súčasnej vlády, že zavedie refundácie pre mestá za MHD pre tieto vekové kategórie, sme plánovali rozšíriť tento bonus aj pre ďalšie skupiny. Žiaľ, sľuby sa nenaplnili a refundácie neprišli. Aj preto sme sa rozhodli, že si tento krok vyriešime v réžii mesta a začali sme prvými skupinami cestujúcich,“ vysvetlil primátor Považskej Bystrice Karol Janas s tým, že v ďalších rokoch by chceli rozšíriť bezplatné cestovanie aj o ďalšie kategórie. „Naším cieľom je, aby v horizonte dvoch – troch rokov bola MHD v Považskej Bystrici úplne zadarmo pre všetkých cestujúcich,“ skonštatoval K.Janas.

Bezplatné využívanie mestskej hromadnej doprave je však možné len pri použití dopravnej karty. „Pre žiakov od 6 do 16 rokov je bezplatná doprava v celej sieti MHD, rovnako aj v kategórii Senior. Všetky dopravné karty vydané Dopravným podnikom, respektíve pôvodné platné karty Mestskej dopravnej spoločnosti sú automaticky nastavené na bezplatnú dopravu tak, aby cestujúci nemuseli navštíviť naše Infocentrum na autobusovej stanici. Týka sa to aj kariet vydaných na meno ako Dôchodca do 65 rokov a Dôchodca nad 65 rokov, ako aj aktuálne vydávaných kariet Senior. Pokiaľ má občan nárok na bezplatné cestovanie v kategórii Senior a má dopravnú kartu inej kategórie, po predložení občianskeho preukazu a dokladu preukazujúceho nárok na dôchodok mu bude vykonaná zmena na počkanie v Infocentre na autobusovej stanici,“ informovala Michaela Lieskovská z Dopravného podniku Mesta Považská Bystrica. Ako dodala, pri platbe dopravnou kartou si každý cestujúci priloží dopravnú kartu k čítačke v autobuse. „Je to kvôli evidencii počtu cestujúcich, avšak od 1. januára sa pri týchto kategóriách netlačia cestovné lístky. Dôjde iba k elektronickej evidencii cesty a zvukovou signalizáciou bude cestujúci upozornený o zaevidovaní cestovania. V prípade kontroly cestovných lístkov bude cestovný lístok zapísaný na dopravnej karte,“ doplnila M. Lieskovská.

Na bezplatnú prepravu v kategórii žiak a senior má nárok len držiteľ dopravnej karty vydanej na meno osoby, ktorá si chce uplatniť nárok na zľavu. „Z každej takejto dopravnej karty je možnosť zakúpiť len jeden nulový evidenčný cestovný lístok. Každý ďalší lístok je spoplatnený. Žiakovi a seniorovi, ktorý používa dopravnú kartu na bezplatné cestovanie, avšak na karte má zostatok kreditu, odporúčame kredit si nechať na karte, nakoľko ho môže využívať aj inými dopravcami na území Mesta Považská Bystrica a taktiež minimálne území Trenčianskeho samosprávneho kraja. Kredit je možné použiť aj na zakúpenie spoplatneného cestovného lístka pre spolucestujúceho. V prípade záujmu, je však možné tento kredit preniesť na inú dopravnú kartu vydanú Dopravným podnikom Mesta Považská Bystrica,“ vysvetlila M. Lieskovská. Zmena cenového výmeru poteší aj sprievodcov detí do šesť rokov. „Od 1. januára pribudla k deťom do šesť rokov, ktoré už mali bezplatnú prepravu, aj jedna dospelá osoba. Dieťa do šesť rokov i jeho sprievodca musia mať zakúpený cestovný lístok v nulovej hodnote,“ doplnila M. Lieskovská.

K pôvodne plánovaným dvom vybraným skupinám majú bezplatné cestovné aj držitelia diamantovej, zlatej či striebornej Jánskeho plakety i Kňazovického plakety. Aj v tomto prípade musí byť darca držiteľ dopravnej karty.

Komentáre

Tipy a podnety