Vplyvná Hedviga Tešínska – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Jej meno sa spája s príbehom lásky Omara a Fatimy

Vplyvná Hedviga Tešínska

TRENČÍN – Pred vyše päťsto rokmi, 16. apríla 1521, zomrela na Trenčianskom hrade jedna z jeho najvplyvnejších vlastníkov – Hedviga Tešínska. Jej meno sa spája s príbehom lásky mladého Turka Omara a jeho milej Fatimy. 

Hedviga Tešínska si za svoje sídlo vybrala po smrti manžela Trenčiansky hrad

Hedviga sa narodila v roku 1469 a bola jedinou dcérou Přemysla Tešínskeho a Anny Varšavskej. Hedviga sa vydala za Štefana Zápoľského, s ktorým mala tri deti. Na Trenčiansky hrad prišla však až po smrti svojho manžela. Vybrala si ho za svoje sídlo. 

„Zápoľskí boli veľmi bohatí. Spomína sa, že mali cez 70 hradov. Viac než mal kráľ Matej Korvín. Ten ich vlastnil 67,“ hovorí historik z Trenčianskeho múzea Vladimír Pinďák. Podľa neho vlastnila rodina Zápoľských až 27 hradov na území Slovenska, pričom Trenčiansky hrad bol významnejším sídlom. Práve majestátny hrad v Trenčíne očaril Hedvigu natoľko, že keď po smrti manžela Štefana hľadala sídlo pre svoj dvor, rozhodla sa preň. A to aj napriek tomu, že hlavným sídlom Zápoľských bol Spišský hrad.

Platená reklama

Štefan si zobral Hedvigu pre prestíž

Hoci manžel Hedvigy Štefan bol mimoriadne bohatý, bola to ona, kto mal vyšší pôvod, a teda pre Štefana znamenala svadba s ňou prestíž. „Jej rod bol rozsiahly.  Jedna z vetiev sa nazývala Tešínska, čo je veľmi podstatné, pretože Hedviga mala kráľovský pôvod. Na rozdiel od Štefana, ktorý i keď bol veľmi bohatý, pochádzal z nižšej vrstvy ako Hedviga. Štefan si ju v podstate vybral za manželku aj z toho dôvodu, že to bolo vtedy moderné, populárne, výnimočné mať takúto ženu, i keď nemala toľko majetkov ako samotný Štefan Zápoľský,“ skonštatoval V. Pinďák. Do Trenčína sa Hedviga presťahovala po smrti svojho manžela, čiže niekedy po Vianociach v roku 1499. Asi okolo roku 1500 šla žiť na Trenčiansky hrad, kde zostala až do svojej smrti v roku 1521.

Hrad pod jej rukami vyrástol 

„Mnoho Trenčanov si neuvedomuje, že to, čo vidia dnes, je vlastne práca Hedvigy Tešínskej. Tá silueta, ktorú my dnes vidíme, sa približuje tej, ktorú prestavala práve Hedviga. Ona dala postaviť palác, ktorý vidíme do mesta, s troma strechami, je to Palác Zápoľských. Ďalej sa vybudovalo Južné opevnenie, Taktiež bola prestavaná kaplnka, viaceré objekty, medzi nimi aj veľká rytierska sála, kde prijímala návštevy, boli rozšírené. Takže naozaj to bolo hodné vládcu a Trenčiansky hrad vtedy právom patril medzi najhonosnejšie sídla na území vtedajšieho Uhorska,“ priblížil V. Pinďák. 

Hedviga a príbeh lásky Omara a Fatimy

Hedviga Tešínska priamo súvisí s príbehom lásky Turkov Omara a Fatimy a so Studňou lásky na Trenčianskom hrade. „Omar kopal túto studňu pre Štefana Zápoľského. Ten mal vtedy vo vlastníctve krásnu Fatimu, ktorá bola v službách Hedvigy Tešínskej. Omar chcel vykopať studňu, aby mohol Fatimu dostať naspäť. Napokon sa mu to podarilo, aj keď veľa ľudí pri tom zomrelo, ale Fatima bola voľná. Takže obyvatelia mesta Trenčín môžu poznať Hedvigu Tešínsku vďaka tejto legende,“ doplnil V. Pinďák s tým, že Fatima bola v Trenčíne v zajatí. „Bola niečo ako vojnová korisť v spojitosti rôznych tureckých nebezpečenstiev, ktoré sužovali južné územie Uhorska. Štefan bol aj známy bojovník a vojvodca v službách Mateja Korvína, ktorý bojoval proti Turkom,“ uzavrel V. Pinďák.

Strastiplná cesta pod Spišský hrad

Hedviga zomrela v Trenčíne 16. apríla 1521. Tento rok si na hrade pripomenuli päťsto rokov od jej úmrtia. Jej hrob sa však v meste nenachádza. Podľa rozličných dokumentov je pochovaná v Spišskej Kapitule, kde je hrobka Zápoľských. Po smrti Hedvigy preto museli jej telo na Spiš dopraviť, čo bola v tých časoch náročná cesta, ktorá trvala necelý mesiac. Jej telo museli zabalzamovať, pretože s ním museli prejsť veľkú čas územia od Trenčína až pod Spišský hrad. „Hedviga Tešínska je tam pravdepodobne pochovaná, len nie je o tom žiadny, priamo hmatateľný dôkaz. Zatiaľ sa nerobil výskum. Aj v kaplnke má náhrobok iba jej manžel. Takže potvrdiť sa to nedá, ale pramene vravia, že tam skutočne je,“ konštatuje V. Pinďák. Spišský hrad bol významným sídlom Zápoľských. Kým Hedviga si za hlavné sídlo zvolila Trenčín, ostatní Zápoľskí zaň pokladali práve Spišský hrad. Kežmarok dokonca bol niečo ako výkladná skriňa, kde prezentovali moc a prestíž. To bolo ich mesto, ktoré oni spravovali. 

V Trenčíne leží iba dcéra Barbora 

Jediný z rodu Zápoľských, ktorý je pochovaný v Trenčíne, je dcéra Hedvigy Tešínskej a Štefana Zápoľského Barbora. Jej telo sa podľa prameňov a náhrobného kameňa nachádza vo Farskom kostole dole pod hradom. Tým, že Hedviga mala kráľovský pôvod, jej deti tiež mali kráľovských manželov. Hedviga sa snažila o to, aby sa tieto zväzky spojili, takže Barbora Zápoľská sa stala poľskou kráľovnou, Juraj Zápoľský si mal zobrať za manželku vnučku Mateja Korvína. Ján Zápoľský sa stal uhorským kráľom a zobral si za manželku princeznú z poľského rodu. 

Tatiana Michalková

foto: Michal Večeřa

Komentáre

Tipy a podnety