Dvadsať rokov Trenčianskej župy  – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Prioritou je zdravotníctvo, aj cesty

Dvadsať rokov Trenčianskej župy 

Trenčín – Trenčianska župa si pripomína významné výročie. Oslavuje dvadsať rokov svojho vzniku. 

Veľkou srdcovkou je sprístupnenie Južného opevnenia Trenčianskeho hradu. Foto:
Župan Jaroslav Baška si ako vášnivý cyklista veľmi cení cyklotrasy, ktoré župa vybudovala.
Orlovský most ako najdlhší v kraji župa zrekonštruovala.

„Za dvadsať rokov svojej existencie župy prešli postupným vývojom. Čoraz viditeľnejšie dokazujú, že s kompetenciami, ktoré im boli pridelené, dokážu zlepšovať a skvalitňovať život ľudí. Sú rovnako dobrým partnerom nielen pre vládu, ale aj pre samotných občanov,“ myslí si trenčiansky župan Jaroslav Baška. Ten je presvedčený, že práve pre ľudí župa urobila za dvadsať rokov najviac a neustále pracuje na nových výzvach. „Nie je to vždy len o investíciách, ktoré prúdia do dopravy, zdravotníctva, školstva či sociálnej oblasti, aj keď sú veľmi dôležité,“ konštatuje župan s tým, že v Trenčíne dbajú aj na to, aby rešpektovali a chránili životné prostredie. „Ekologické myslenie premietame aj do dopravy a budovania zelenej infraštruktúry. Hľadáme cesty, ako robiť náš kraj zelenším,“ konštatuje župan.

Prioritou je zdravotníctvo

„Prioritnými oblasťami, do ktorých župa každoročne smeruje najviac financií, je školstvo, zdravotníctvo a doprava. Nielen preto, že sú to oblasti, ktoré sa priamo dotýkajú kvality života obyvateľov. Uvedomujeme si, že v nich najviac cítiť veľký modernizačný dlh a takýmto spôsobom sa ho snažíme dohnať,“ konštatuje J. Baška. Podľa neho sa župa preto snaží udržať a zveľaďovať vlastné tri nemocnice v Bojniciach, Považskej Bystrici a Myjave. „V rámci nich sa nám podarilo zabojovať a dokončiť monoblok s deviatimi modernými operačnými sálami za viac ako 13 miliónov eur v bojnickej nemocnici. V nemocnici v Považskej Bystrici bola zrekonštruovaná kuchyňa. V najmenšej župnej nemocnici na Myjave sa okrem zrekonštruovanej kuchyne a práčovne môžu pochváliť aj oddelením multidisciplinárnej intenzívnej starostlivosti, ktoré, dovolím si tvrdiť, by im mohli závidieť aj omnoho väčšie nemocnice. Všetko ide o investície z vlastného rozpočtu župy,“ zdôraznil župan. 

Platená reklama

Cesty dostávajú nové koberce

Podľa župana sa snaží župa zvyšovať bezpečnosť na krajských cestách prostredníctvom investícií do súvislých opráv. S tým súvisia aj opravy mostov, ktoré sú mimoriadne finančne náročné. „Aj preto za jednu z najdôležitejších investícií v oblasti dopravy považujem rekonštrukciu cesty II/517, vrátane Orlovského mosta. Ten je najväčším mostom vo vlastníctve kraja,“ uviedol J. Baška. Rovnako dôležitá bola podľa neho modernizácia cesty medzi Novým Mestom nad Váhom a Myjavou. Táto cesta je známa vďaka častým tragickým nehodám aj ako cesta smrti. Mimoriadne dôležitá bola aj oprava najvyťaženejšej cesty medzi Hradišťom a Partizánskym.

Srdcová záležitosť – hrad

Župa nezabudla ani na to najkrajšie, čo Trenčín má – na hrad. „V oblasti kultúry sme sprístupnili Južné opevnenie Trenčianskeho hradu. Tým sme obyvateľom kraja ukázali ďalších sedemtisíc metrov štvorcových krajskej dominanty a vytvorili samostatný vstup aj s pokladňou. V tomto prípade ide o ukážkový projekt, ktorý sme realizovali v spolupráci s mestami Trenčín a Bučovice. Výrazne zvýšil atraktivitu krajskej dominanty. Rekonštrukciami prešla aj administratívna budova hradu a dve župné knižnice,“ povedal J. Baška.

Koniec doby uhoľnej

Za najväčšiu výzvu však J. Baška pokladá transformáciu uhoľného regiónu hornej Nitry. Župa zatiaľ prešla procesom prípravy akčného plánu, zberom projektových zámerov a aktuálne sa snaží pomôcť ľuďom v regióne. Tým, ktorí v dôsledku útlmu ťažby uhlia prišli alebo ešte len prídu o prácu, ponúka možnosť  rekvalifikácie v rámci národného projektu Podpora zamestnateľnosti v regióne horná Nitra.

Vo funkcii už deviaty rok

J. Baška patrí k najdlhšie úradujúcim županom, je vo funkcii už deviaty rok. „Aktuálne je však najdlhšie úradujúcim županom na Slovensku predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica, ktorý bol prvýkrát za predsedu vyššieho územného celku zvolený v roku 2001,“ povedala hovorkyňa trenčianskej župy Lenka Kukučková. J. Baška tvrdí, že nástup do tejto funkcie bol pre neho výzvou. „A to najmä z toho dôvodu, že som si plne uvedomoval zodpovednosť, ktorú mi vložili do rúk občania tohto kraja. Šiel som do nej s tým, že chcem zlepšiť kvalitu života obyvateľom regiónu, v ktorom som sa narodil a zmeniť nefungujúce veci a procesy,“ konštatuje trenčiansky župan s tým, že táto funkcia je mimoriadne náročná na čas. „Veľakrát aj na úkor času s rodinou a blízkymi,“ doplnil. 

Ako vášnivý cyklista je hrdý najmä na premenu odvážnych plánov o výstavbe sto kilometrov dlhej Vážskej cyklomagistrály na realitu. „Po rokoch príprav projektových dokumentácií, stavebných a iných povolení sa v roku 2017 podarilo začať s výstavbou tejto cyklistickej tepny, ktorá vo finále prepojí Trenčiansky kraj s Trnavským a Žilinským,“ povedal župan, ktorý si tiež  mimoriadne cení dlhoročné líderstvo župy v systéme duálneho vzdelávania.

Tatiana Michalková

foto: archív TSK

Komentáre

Tipy a podnety