Na Vianoce mestskí radní rozdávali kilá mäsa – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Najviac sa ušlo farárovi

Na Vianoce mestskí radní rozdávali kilá mäsa

TRENČÍN – Neskutočné poklady sa skrývajú v Štátnom archíve v Trenčíne. Staré dokumenty tentoraz odhalili, aké darčeky od vedenia mesta Trenčín dostávali v minulosti jeho zamestnanci, aj ako v Nemšovej prišli chudobné deti k topánkam. 

Riaditeľ Štátneho archívu v Trenčíne Peter Brindza ukazuje dokument z roku 1672, ktorý dokazuje, že zamestnancom mesta rozdali približne sto kilogramov mäsa. Foto:
.

Jeden z dokumentov objavených v štátnom archíve, ktorý súvisí s vianočnými sviatkami, pochádza zo 17. storočia. Ten prekvapujúco informuje o tom, čím obdarovalo vedenie mesta nielen mestských zamestnancov, ale i študentov, chudobných ľudí, zvonára, hrobárov či mestského farára. Finančné dary ani cukrovinky, ako by sa dalo predpokladať, to však neboli. „Od polovice 17. storočia sú v magistráte, v mestských účtoch doklady o tom, že mesto poskytovalo pri príležitosti vianočných a aj veľkonočných sviatkov libry mäsa. Libra je niečo málo pod pol kilogramu,“ povedal P. Brindza. 

Ako duchovný ku kope mäsa prišiel

Mäso vedenie mesta Trenčín rozdávalo všetkým mestským zamestnancom, ale na svoje si prišiel napríklad aj mestský farár. „Mäso dostali úplne všetci zamestnanci. Od tých najvyšších, ako bol richtár, notár, senátori, až po tých úplne najnižších, akým bol napríklad zvonár. Mesto obdarovalo aj mestských paholkov, mäso neposlali chudobným do špitála, ale dvom správcom špitála, každému po štyri libry. Nezabudli na zvonára, ani na dvoch hrobárov. Obdarovaný bol aj mestský posol, čiže ušlo sa skutočne všetkým,“ hovorí P. Brindza. Vedenie mesta však podľa neho nezabudlo ani na študentov. Radnica balíček mäsa zaslala aj na jezuitské kolégium. Určené bolo pre všetkých. Pre učiteľov i pre študentov. Študenti v kolégiu obdržali desať libier.

Dnes to môžeme vnímať ako určitú formu sociálnej podpory. O aké mäso išlo, písané nie je, ale predpokladáme, že sa jednalo o hovädzinu,“ konštatuje P. Brindza. Zaujímavé je, že kým množstvo študentov z jezuitského kolégia dostalo desať libier mäsa, čo im vystačilo možno na jeden slávnostnejší obed, na mestskom duchovnom otcovi vtedajší radní nešetrili. Farár dostal až dvanásť libier, čo je približne šesť kilogramov mäsa. V archíve sa dokonca úplne presne zachovalo i to, koľko mäsa dostali jednotliví obdarovaní. Na Vianoce v roku 1672 tak v meste rozdali až 214 libier, čo je približne sto kilogramov. To isté sa dialo aj na Veľkú noc. 

Počas vojny mysleli aj na vojakov

Počas 1. svetovej vojny sa už nerozdávalo mäso zamestnancom mesta, ale v smutných vojnových časoch mysleli mestskí radní na vojakov, ktorí bojovali na fronte. Z tohto obdobia sa zachovali rovnako zaujímavé dokumenty, ktoré súvisia s nadchádzajúcimi vianočnými sviatkami. „Napríklad 6. novembra 1915 trenčianska župa spolu s mešťanostom Trenčína zasielala pozvánku, aby sa prerokovala vianočná pomoc pre vojakov na fronte. Tam mohlo ísť možno ani nie tak o potraviny, pretože tie sa ťažko distribuovali, ale skôr o teplejšie šatstvo pre vojakov. Toto sa potom riešilo ešte tesne pred Vianocami, keď už pomoc bola vyzbieraná a chceli ju vojakom rozdeliť,“ konštatuje P. Brindza.   

Za vyzbierané peniaze obuli deti

Kronika Mestskej školy v Nemšovej, ktorá sa rovnako nachádza v priestoroch trenčianskeho archívu, tiež obsahuje zaujímavé listiny. Z nich vyplýva, že v dňoch 17. a 18. decembra 1939 usporiadala škola so žiakmi Vianočnú akadémiu. „Na programe bolo predstavenie – kuplet o žiackom utrpení, kancelária svätého Petra, vianočná scéna, rytmické cvičenie žiačok so spevom, čertík, mikulášska scéna a divadelná hra o vianočnom tajomstve v troch dejstvách. Pri tomto programe účinkovalo do štyridsať žiakov. 17. decembra sa hralo pre deti a 18. decembra pre dospelých. Veľká sieň bola po oba razy preplnená. Učiteľský zbor usporiadal túto akadémiu v prospech vianočnej nádielky pre chudobných žiakov,“ číta z kroniky P. Brindza. Čistý obnos z vystúpenia bol 535 vtedajších korún. Peniaze darovali miestnemu dobročinnému spolku, ktorý za ne nakúpil topánky pre štrnástich chudobných žiakov. „Malo to teda aj sociálny rozmer. V kronike sa ďalej píše, že hmotný a morálny výsledok tohto predstavenia bol veľmi pekný. Okresná starostlivosť o mládež v Trenčíne tiež poslala šesť párov topánok pre chudobných žiakov,“ konštatuje P. Brindza s tým, že tesne po Vianociach – 26. decembra – zahrala ďalšie divadelné prestavenie aj miestna mládež s názvom Cesta radosti.

Ďalší dokument dokazuje, že miestny učiteľský zbor nacvičil so „školskými dietkami“ divadelné predstavenie Ježiškov stromček od Františka Urbánka v troch dejstvách. „Hralo v ňom 28 žiakov. 19. decembra bola hlavná skúška za účasti dvoch stoviek školských dietok. Takže to bola veľká akcia. 20. decembra večer bolo predstavenie pre obecenstvo. Hra mala pekný úspech ako morálny, tak finančný. Čistý zisk 378 korún bol odovzdaný miestnemu dobročinnému spolku na vianočnú nádielku pre 36 chudobných žiakov. Tých spolok obdaril obuvou,“ uzavrel P. Brindza. 

Tatiana Michalková

foto – Tatiana Michalková

Komentáre

Tipy a podnety