Nemocnice na kolenách, chýba personál – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Situácia sa môže ešte zhoršiť

Nemocnice na kolenách, chýba personál

TRENČIANSKY KRAJ – Nemocnice nielen v Trenčianskom kraji, ale na celom Slovensku, hlásia problémy. Chýba zdravotný personál. Sestričky sú buď choré, alebo zo zdravotníctva odišli, lekárov je tiež nedostatok.

Aj nemocnici v Handlovej chýba personál, robia však všetko pre to, aby to pacienti necítili

Situácia je vážna všade, v bojnickej nemocnici však museli na čas zavrieť špecializovanú ambulanciu pre onkologických pacientov. Stalo sa tak po tom, ako ochorel ich jediný onkológ. Ten bol od marca tohto roka jediným lekárom s touto špecializáciou v Prievidzskom okrese. Nemocnica najprv situáciu riešila tak, že zabezpečila pacientom starostlivosť v iných nemocniciach, napokon sa im však podarilo nájsť zastupujúcu lekárku. Ani tak však nemajú vyhrané. Nedostatok zdravotného personálu je natoľko kritický, že nemocnica zakázala dovolenky až do odvolania. Ani v iných slovenských nemocniciach však nie je situácia ružová a ich vedenie je presvedčené, že sa môže ešte viac zhoršiť. 

Najväčší problém hlási anestéziológia

Riaditeľ Fakultnej nemocnice v Trenčíne Tomáš Janík potvrdzuje, že nedostatok zdravotníckeho personálu je dlhoročným problémom nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. V týchto dňoch, keď vo svete zúri pandémia, chýba personál z dôvodu práceneschopnosti, ale aj preto, že musí zostať doma pri chorých členoch rodiny. „Situáciu v rámci možností zvládame tak, aby pacient nič negatívne nepocítil,“ povedal T. Janík. Počet personálu, ktorý sa o pacientov stará, závisí od povahy oddelenia, postupuje sa však v zmysle vyhlášky a za dodržania predpísaných personálnych normatívov. Na covidovom oddelení sa aktuálne stará jedna sestra najviac o dvoch pacientov. Na jednotke intenzívnej starostlivosti pripadajú na jednu sestru traja pacienti. „Napríklad na tri sestry za bežnej prevádzky na infekčnom oddelení pripadá dvadsať pacientov. Čo sa týka lekárov, na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny pripadajú na jedného lekára najviac štyria pacienti,“ povedala hovorkyňa riaditeľa nemocnice Martina Holecová s tým, že práve na poslednom zmienenom oddelení aktuálne najviac chýba zdravotnícky personál.

Dôvodom výpovedí bola aj vyčerpanosť

Dôvody, prečo zdravotnícky personál podal výpovede, bolo niekoľko. „Okrem výpovedí zdravotníkov, ktorí sú už značne vyčerpaní, pociťujeme aj prirodzený úbytok personálu. Sú to odchody do dôchodku, prípadne na materskú dovolenku. V prípade výpovedí ide zväčša o zmenu zamestnávateľa v rámci sektoru,“ hovorí riaditeľ T. Janík. Ten si nemyslí, že za odchodom zamestnancov je akýkoľvek tlak na to, aby sa personál dal zaočkovať. „Zaočkovanosť nášho personálu je takmer 85 percent a nemáme vedomosť o tom, že by zdravotnícky pracovník končil u nás pracovný pomer z dôvodu nátlaku na očkovanie. Toto absolútne vylučujeme,“ povedal T. Janík. Ten potvrdil, že v nemocnici aktuálne vypomáha aj jeden dobrovoľník. Technologicky je zariadenie vybavené dostatočne a odborníka by nutne potrebovali najmä na oddelenie anestéziológie, kde nedostatok pociťujú najviac.

Personál zabezpečujú z posledných síl

Vážna situácia v dôsledku nedostatku personálu je aj v nemocnici v Handlovej, ktorá patrí do siete nemocníc Agel. „Ako asi vo všetkých nemocniciach. Snažíme sa vysporiadať s aktuálnou epidemiologickou situáciou a niekedy aj z posledných síl zabezpečiť personálne obsadenie ne reprofilizovaných lôžkach, mobilných odberových jednotkách ako aj zdravotnú starostlivosť pre necovidových pacientov. V prípade, že bude narastať počet práceneschopných zamestnancov, či už z dôvodu covidu alebo iných zdravotných problémov, prípadne dôjde k odchodu do dôchodku, bude u nás situácia kritická. Robíme všetko pre to, aby sme personálne mali pokryté všetky oddelenia, aj keď je to niekedy nadľudský výkon, rovnajúci sa zázraku,“ povedala riaditeľka nemocnice Marta Eckhardtová. Podľa nej odišiel zdravotný personál z nemocnice najmä z dôvodu, že ich bolo akútne treba v nemocniciach v susedných mestách. M. Eckhardtová vraví, že ak im zamestnanec vypadne krátkodobo, snažia sa to riešiť presunom z iných oddelení, pri dlhodobom výpadku hľadajú nových zamestnancov. Dobrovoľníci zatiaľ nepomáhajú. „Ale veľmi by sa nám zišli a ich pomoc by sme uvítali,“ uzavrela riaditeľka.

V Bojniciach zakázali dovolenky

Nemocnica v Bojniciach hlási problémy nielen čo sa onkológie týka. Jej vedenie trápia nadchádzajúce vianočné sviatky. Zverejnili výzvu pre ambulantných lekárov. „Chcel by som poprosiť celú primárnu sféru v okrese Prievidza, to znamená všeobecných lekárov aj ambulantných špecialistov, pokiaľ sa dá, ordinujte a zabezpečte starostlivosť pre svojich pacientov aj počas sviatkov,“ povedal riaditeľ bojnickej nemocnice Peter Glatz. Netradičnú prosbu vyslovil preto, aby pomohol nemocnici. Ak totiž nebudú lekári ordinovať, pacienti pôjdu do už aj tak preplnenej nemocnice. „Pomôžte a prejavte súcit so zdravotníkmi v nemocnici v Bojniciach. Veľa z nich budú tieto najkrajšie sviatky v roku tráviť mimo svojich najbližších, vo veľmi intenzívnych službách bielej medicíny a tiež v rozšírených službách pre covidových pacientov. Je nás, zdravotníkov v nemocnici, nedostatok a už od začiatku tretej vlny pandémie pracujeme v plnom nasadení,“ vyzýva vedenie nemocnice ostatných všeobecných lekárov k empatii. Rovnako prosí ambulantných zdravotníkov, aby sa prihlásili do očkovacích centier, ktoré spravujú zdravotníci z nemocnice a uvoľnili tak lekárov z očkovacieho centra, aby sa mohli naplno venovať pacientom v nemocnici. „Pomôžte odbremeniť Nemocnicu s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach, aby obetaví, unavení zdravotníci, častokrát na pokraji svojich síl, opäť nabrali energiu a silu bojovať o životy všetkých, ktorí ich budú vo dne v noci potrebovať,“ dodáva P. Glatz. Vedenie nemocnice muselo dokonca pristúpiť k vážnemu kroku. „Momentálne je taký kritický stav s personálom v nemocnici, že dovolenky sú zakázané až do odvolania a udržanie dostupnosti primárnej zdravotnej starostlivosti nám pomôže odľahčiť kapacity na urgentnom príjme, ktoré cez sviatky bývajú maximálne vyťažené,“ uzavrel P. Glatz. 

Tatiana Michalková

foto: Fakultná nemocnica Trenčín, Nemocnica Handlová

Komentáre

Tipy a podnety