Africký mor zabíja diviaky – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Choroba sa blíži ku kraju

Africký mor zabíja diviaky

TRENČIANSKY KRAJ – Nebezpečný africký mor útočí na divé aj domáce prasatá. Úmrtnosť na túto chorobu je až 95 percent. Aby sa zabránilo šíreniu moru, štát nariadil lov. Strieľa sa v rôznych kútoch Trenčianskeho kraja. 

. Foto:
Zdrojom nákazy pre domáce ošípané sú divé prasatá, tie sú podľa poľovníkov i veterinárov na Slovensku premnožené..
Tragédia v Jesenskom. Uplynulý týždeň tu museli vyzabíjať všetkých 25-tisíc ošípaných. Toto hrozí aj v Trenčianskom kraji.
.

Trenčiansky kraj je od moru uchránený. Zatiaľ. Podľa poľovníkov aj Štátnej veterinárnej a potravinovej správy je ale len otázkou času, kedy sa do kraja dostane. „Africký mor ošípaných je zaznamenaný zatiaľ od východu po stredné Slovensko. V Trenčianskom kraji doposiaľ nebol zaznamenaný v chove, ani u diviačej zveri,“ povedal Alojz Kaššák, hovorca Slovenskej poľovníckej komory. Podľa neho je v čistej zóne zatiaľ približne polovica Slovenska. 

Ulovili už 45-tisíc diviakov

Podľa A. Kaššáka je africký mor pre diviačiu zver veľmi nebezpečný. Vírus spôsobuje 90 až 95-percentnú úmrtnosť. „Prežijú len niektoré jedince. Štát nám nariadil lov bez rozdielu veku a pohlavia. Doposiaľ sme za sedem mesiacov ulovili až 45-tisíc kusov diviačej zveri. Za posledné dva mesiace to bolo až 260 diviakov denne, čo je enormné množstvo kusov a námahy, času a financií poľovníkov,“ vysvetlil A. Kaššák. Štát však nariadil uloviť až 100-tisíc diviakov. 

Presné čísla, koľko diviakov žije v Trenčianskom kraji, poľovníci nemajú. „Nedajú sa spočítať. Poľovnícke štatistiky hovoria o približnej jarnej početnosti, teda o približne 40-tisíc kusov celoslovensky. V Trenčianskom kraji sa odhaduje jarná početnosť na takmer 6-tisíc kusov diviačej zveri,“ konštatuje A. Kaššák.

Opatrenia sú prísne, treba ich však dodržiavať

A. Kaššák zdôrazňuje, že ak človek nájde uhynutého diviaka, treba to hneď nahlásiť poľovníkom alebo polícii. Jeden chorý diviak predstavuje obrovské nebezpečenstvo aj pre domáce prasatá. „Poľovník po ulovení musí diviaka najprv označiť značkou, zapísať jeho ulovenie do povolenia na lov zveri a až následne ho zmanipulovať k najbližšej ceste, kde poňho môžu prísť autom. Tiež je rozdiel, či je v oblasti s výskytom afrického moru, alebo nie. Ak sa nachádza v infikovanej oblasti, nemôže ho vyvrhnúť na mieste. Tiež musí zabrániť tomu, aby do prostredia unikli tekutiny z tela ako krv, či sliny. „S každým diviakom musí poľovník manipulovať tak, ako keby bol pozitívny,“ konštatuje A. Kaššák. Aj v chladiacom boxe musí byť diviak celý. Vnútornosti sa neskôr umiestnia do plastových vriec a ponechajú sa v boxe, až pokiaľ po ne nepríde kafilerický voz.

Jedno choré prasa znamená likvidáciu celého chovu

Africký mor útočí aj na domáce prasatá. Tragédiou je, že ak sa v chove objaví jediné choré, je nutné zlikvidovať celý chov. „To je tragédia a likvidácia našej čiastočnej sebestačnosti v chove ošípaných. Také sú však nariadenie Európskej komisie. Od chovu, kde sa vyskytol mor, sa vytvorí kružnica do desať kilometrov a musia sa zabiť všetky ošípané ako v domácich, tak aj farmových chovoch,“ uzavrel A. Kaššák. 

Jeho slová potvrdzuje aj riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenska Jozef Bíreš. Ten bol uplynulý týždeň osobne v Jesenskom v okrese Rimavská Sobota, kde sa odohrala chovateľská tragédia, aká nemá obdoby. Museli tu vyzabíjať po potvrdení moru všetky prasatá na jednej zo štyroch najväčších slovenských fariem. „Zákernosť tejto choroby je v tom, že neexistuje účinná liečba, ani vakcína. Teraz práve idem z chovu v Jesenskom, kde utrácame všetkých 25-tisíc ošípaných. Je to tragédia pre chovateľa aj pre Slovensko, že sa do takéhoto chovu dostal vírus. Ak by boli nakazené v rámci Slovenska aj ďalšie takéto veľké chovy, určite to bude znamenať zdecimovanie chovu ošípaných na Slovensku,“ dodal A. Kaššák. 

Poľovníkov motivujú, aby lovili diviakov 

„Trenčiansky kraj je zatiaľ čistý. Ale práve tento kraj je charakteristický tým, že je tam vysoká koncentrácia diviakov, najmä v oblasti Trenčína a smerom na bánovecký a prievidzský okres. Na Slovensku sú premnožené diviaky a najoptimálnejšia koncentrácia diviakov je 0,4 až 0,6 diviaka na kilometer štvorcový. Tak to vyhodnotili krajiny, ktoré už majú výskyt afrického moru od roku 2014. My hľadáme preto rôzne podporné nástroje, aby naozaj došlo k redukcii diviakov. Dávame za to napríklad zástrelné, platíme poľovníkom, keď nájdu uhynutého diviaka a momentálne prebehol rozvoz takzvaných chladiacich boxov pre poľovnícke združenia. Zásobený bol aj Trenčiansky kraj. Nabádame teda poľovníkov k tomu, aby koncentráciu diviakov znižovali, pretože keď sa vírus dostane do populácie diviakov, tá uhynie,“ hovorí J. Bíreš s tým, že divé prasatá sú zdrojom nákazy pre domáci chov. „Všade, kde sme na Slovensku potvrdili výskyt moru v domácom chove, to malo súvis s diviačou zverou,“ konštatuje J. Bíreš s tým, že keď povie, že populáciu diviakov na Slovensku je nutné znížiť o päťdesiat percent, tak je ešte veľmi skromný.

Pozor, v lesoch v kraji sa strieľa

Aktuálne sa poľuje v mnohých kútoch Trenčianskeho kraja, a to v okolí Trenčianskych Teplíc, neďaleko Veľkých Uheriec aj Trenčianskych Bohuslavíc. Na východnom Slovensku už africký mor okúsili. Zostalo tam len niečo okolo päť percent populácie diviakov a niekde ani to nie. „To je katastrofa pre prírodu. Ešte väčšou katastrofou je však likvidácia chovov ošípaných,“ uzavrel A. Kaššák. Aj keď v Trenčianskom kraji nie je taký veľký chovateľ ako v Jesenskom, strach majú aj ľudia, ktorí si chovajú doma dve-tri ošípané. „Kedysi som mával viac, aj som predával, teraz už len dve svinky chovám, ale sledujem, čo sa deje. Stále sú tu poľovníci a strieľajú, aj po dedine už diviaky behali. Bojím sa, že mi mor zoberie aj tie dve, čo mám. Každý deň ich kontrolujem, či sú v poriadku,“ povedal Ján Stašák z dedinky pri Prievidzi. 

Tatiana Michalková

autor foto: baf

Komentáre

Tipy a podnety