Aliis už 10 rokov prevádzkuje sociálnu službu - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Denný stacionár neziskovej organizácie navštevujú dospelí ľudia s prevažne stredne ťažkou mentálnou retardáciou

Aliis už 10 rokov prevádzkuje sociálnu službu

Za ten čas sa vytvorila skvelá partia, ktorú tvoria klienti, zamestnanci, ich rodiny a priatelia. Od prvej chvíle existuje jasná predstava a filozofia, akou svojich klientov sprevádzajú životom. To sa im darí dodnes. Nie sú ich „opatrovatelia“, ale partneri a sprievodcovia životom.

Na jednej strane ponúkajú aktivity sociálnej rehabilitácie a ergoterapie, poradenstvo, ktoré vyplýva zo zákona či rôzne výtvarné aktivity, udržujú zručnosti ako pamäť, verbálny prejav, čítanie, písanie… 

Zmyslom ich odbornej práce je tiež naučiť klientov samostatnosti v miere, akú im umožňuje ich zdravotný stav. Základom je starostlivosť o seba a domácnosť, precvičujú si všetky domáce činnosti starostlivosťou o ich „byt“, varia, upratujú, umývajú, maľujú, stavajú skrine, opravujú čo sa pokazí. Ako vo všetkých neziskových projektoch, aj oni sa stretávajú s mnohými ťažkosťami, najmä v oblasti financovania. Vždy ale hľadajú cestu, ako si zarobiť sami. 

V roku 2014 rozbehli chránenú dielňu na výrobu magnetiek a odznakov. Ťažko povedať, čo bolo dôležitejšie, či to, že sa im podarilo privyrobiť na prevádzku alebo fakt, že ich klientov začala práca nesmierne baviť a objavili nový rozmer života. Ergoterapia v ich podmienkach tak nabrala úplne nový význam.

My sme v predvianočnom čase navštívili denný stacionár pre ľudí s mentálnym postihnutím v Púchove. Pokiaľ by ste chceli podporiť aktivity tohto zariadenia, môžete tak urobiť ešte pár dní na https://www.startlab.sk/projekty/2489-sme-aliis-sme-ini-budte-prosim-aliis-s-nami-/

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Tipy a podnety