Čo krok, to melódia.
Prekvapenie na starom železničnom moste
Trenčanom môžu všetci závidieť. To, čo počas prechádzky po starom železničnom moste zažijú, nenájdete nikde inde. Most im zahrá do kroku. Čím viac krokov, tým viac hudby.

Je síce starý, nechodia po ňom vlaky, no našiel nové využitie. Starý železničný most v meste pod majestátnym hradom Matúša Čáka Trenčianskeho ponúka nielen skvelé výhľady, ale aj jedinečnú zábavu. „Ak na most vojde človek, ozve sa jedna hudobná vrstva. Ďalší prechádzajúci spustí svojimi krokmi druhú a tak to môže pokračovať až do skladby zloženej zo 16 jedinečných hudobných vrstiev. Most tak bude reagovať na prichádzajúcich a odchádzajúcich ľudí. Po odchode človeka z mosta sa stopa zase vypne,“ prezradila hovorkyňa mesta Trenčín Erika Ságová. Doplnila, že autorom hudby, s ktorou interaktívne umelecké dielo pracuje, je mladý interpret Toello, pochádzajúci z Trenčianskych Teplíc.
„Za celým projektom stojí občianske združenie TRAKT a spolutvorcovia z kultúrnej i technologickej oblasti. S realizáciou pomohol tím Trenčín2026,“ vysvetlila E. Ságová.
Ako to za občianske združenie TRAKT vyjadril Štefan Oliš, dielo reaguje na potrebu spolupráce a spolupatričnosti. Napríklad pri snahe získať titul EHMK 2026, ale i v zjednotení kultúrnej a umeleckej obce. Reaguje však aj na polarizáciu spoločnosti v rôznych oblastiach. Zvuková inštalácia prezentuje myšlienku „v jednote je sila“. „Len vzájomnou prítomnosťou dokážeme rozohrať hudobnú skladbu v plnom jej znení. Jednotlivec hrá síce zásadnú rolu, no celok sám ju vytvoriť nedokáže.“
Jedinečnú a unikátnu atrakciu si vyskúšala aj vzácna návšteva, ktorá navštívila Trenčín. „Na prechádzku po moste sme pozvali aj medzinárodnú porotu, ktorá navštívila Trenčín len tri dni pred jej rozhodnutím o tom, ktoré slovenské mesto z troch finalistov (Žilina, Nitra, Trenčín) získa titul Európske hlavné mesto kultúry 2026,“ uzavrela E. Ságová.
Foto: archív mesto Trenčín
Komentáre