Nová súdna mapa rozhnevala nielen sudcov – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Proti reforme sa búria všetci, ministerka ju však obhajuje

Nová súdna mapa rozhnevala nielen sudcov

Nová súdna mapa z dielne ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej spôsobila veľký rozruch naprieč celým Slovenskom medzi sudcami, zamestnancami súdov, ľuďmi, mestami, obcami, župami, aj úradníkmi. V Trenčíne ráta so zrušením Krajského súdu aj okresných súdov v Bánovciach nad Bebravou, Považskej Bystrici a Partizánskom.

. Foto:
.

Búria sa všetci. Primátori, starostovia, sudcovia, zamestnanci súdov, advokáti, prokuratúra, polícia i ľudia. Jediný, kto je so súdnou mapou spokojný, je samotná ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a kritické hlasy nechce počuť. „Súdna mapa je politické rozhodnutie s ktorým nikto – sudcovia, zamestnanci a odborná verejnosť ako mestá, obce, župy, krajské úrady, či okresné úrady nesúhlasia,“ hovorí Marta Božková, členka predsedníctva Odborového zväzu justície na Slovensku. Zdôrazňuje, že konkrétne zrušenie Krajského súdu v Trenčíne by tak malo za následok nielen odchod skúsených zamestnancov, ale aj predĺženie súdnych konaní. Zamestnanci súdu preto vyhlásili štrajkovú pohotovosť a nemajú problém opätovne protestovať, prípadne vyhlásiť tvrdý štrajk.

Odborári zvažujú tvrdý štrajk

Podľa odborárov treba zachovať všetkých osem krajských súdov. Tie sa osvedčili aj pre ich dostupnosť ľuďom. „V čase, keď boli tri krajské súdy, sa na rozhodnutie odvolacieho súdu čakalo päť a viac rokov. Po zriadení ôsmich krajských súdov sa táto doba skrátila na šesť mesiacov až jeden rok. Verejnosť je zavádzaná tým, že na súd ide raz za život a preto vzdialenosť nie je pre nich podstatná,“ konštatuje M. Božková. Dodáva, že ministerka Kolíková klame, keď tvrdí, že zachová na Krajskom súde v Trenčíne pracovisko, ale už nepovie, že konkrétne trenčiansky krajský súd mieni zachovať len v trestnej agende a len na dva roky. Práve súd v Trenčíne má pritom ako jediný na Slovensku vo svojej pôsobnosti viaceré väzenské zariadenia. Po jeho zrušení by prevozy odsúdených na krajský súd do Trnavy stáli daňových poplatníkov nemalé peniaze. „Máme za to, že zrušením krajského súdu dôjde k degradácii mesta Trenčín ako krajského mesta,“ dodala M. Božková. Na krajskom súde je aktívnych 37 sudcov. Tí tu v rámci jednotlivých kolégií riešia aj žaloby v sociálnych veciach, ako sú invalidné, starobné dôchodky, banícke dôchodky, či dávky. Táto agenda sa týka najzraniteľnejšieho obyvateľstva, ktoré si nebude môcť dovoliť cestovať až do Trnavy. Sem by takisto denne museli dochádzať aj zamestnanci súdu. „Nakoľko na súde pracuje prevažná väčšina žien, matiek, bude to mať na ne drvivý dopad,“ upozorňuje M. Božková s tým, že ženy by museli tráviť až 4 a viac hodín denne na cestách za prácou. Tvrdenie ministerstva, že nová súdna mapa zabezpečí skutočný náhodný výber a špecializáciu naprieč všetkými súdmi, odbory rovnako hnevá. Podľa nich skutočný náhodný výber vyplýva zo zákona a je nielen dodržaný na všetkých súdoch, ale musí byť a aj je zo zákona zabezpečený.

Búria sa aj zamestnanci súdu v Bánovciach

Nová súdna mapa sa nedotýka iba Krajského súdu v Trenčíne. V kraji ohrozuje aj okresné súdy. „Zamestnanci Okresného súdu v Bánovciach nad Bebravou nesúhlasia so zlúčením s Okresným súdom Prievidza ani s Okresným súdom Topoľčany,“ píšu vo svojom stanovisku. Sú presvedčení, že reforma neurýchli súdne konania, naopak – predĺži ich aj o niekoľko rokov. „Je zarážajúce, prečo v rámci Trenčianskeho kraja dochádza k zrušeniu dvoch okresných súdov – Okresného súdu Bánovce nad Bebravou a Okresného súdu Partizánske, ktoré nemajú problém s efektivitou. Konania sú rozhodované včas a bez prieťahov,“ píšu ďalej v stanovisku. Poukazujú na fakt, že okresný súd už raz zrušili, a to v roku 2008. Zriadili ho však znova, pretože sa ukázalo, že jeho zrušenie nebolo v prospech ľudí. Okresný súd je navyše priamo naviazaný na políciu, prokuratúru, notárov, úrad práce, sociálnu kuratelu. „Medzi týmito orgánmi funguje úzka spolupráca. V prípade zrušenia okresného súdu dôjde k nárastu nákladov zo strany súdov a spolupracujúcich inštitúcií, ako aj zo strany samotných občanov,“ konštatujú zamestnanci súdu. Tí by v prípade zrušenia súdu museli dochádzať približne 70 kilometrov na súd do Prievidze. Mnohí preto zvažujú odchod z justície.

Proti reforme sú i sudcovia

Proti reforme sa vyslovili aj sudcovia. Tí vo svojom stanovisku píšu, že chápu potrebu zmien v justícií. „Ako prínosné považujeme úvahy o zrušení niektorých menších okresných súdov či prehodnotenie kauzálnej príslušnosti v niektorých veciach. Sme ale presvedčení, že ich je možné dosiahnuť aj inak a najmä s miernejšími dopadmi na súdny systém ako taký, štátny rozpočet a osoby v justícií pôsobiace, ako aj navonok vo vzťahu k občanom či iným právnickým profesiám,“ píšu sudcovia. Tých sa mimoriadne dotkli najmä vyjadrenia z dokumentu „Reforma súdnej mapy“, kde prekladateľ jedenásťkrát použil slovo korupcia v súvislosti so sudcami. 

Nik nesúhlasí, ministerka však trvá na svojom

S navrhovanou súdnou mapou nesúhlasí nik. Jediný, kto sa ju snaží silou-mocou presadiť, je ministerka Mária Kolíková. „Súdna mapa tak, ako je teraz predpokladaná pre krajské súdy, počíta s tým, že všetky krajské súdy pôsobia ďalej vo všetkých agendách, pričom je vytvorený mechanizmus, ktorý zabezpečí skutočný náhodný výber a špecializáciu naprieč všetkými súdmi aj so zamestnancami a sudcami tak, ako pôsobia dnes na svojich pracoviskách,“ konštatuje hovorca Ministerstva spravodlivosti Peter Bubla. Podľa neho zostáva otvorená otázka, ktorý súd bude v novovytvorenom obvode sídelný a z ktorého bude ten ktorý nový obvod manažovať. „V tejto otázke zostávame otvorení diskusii. V každom prípade cieľom súdnej mapy nie je rušiť súdy. Cieľom je zväčšiť súdne obvody, a tak vytvoriť priestor na špecializáciu sudcov. To zasa prinesie rýchlejšie a kvalitnejšie rozhodnutia pre ľudí,“ uzavrel P. Bubla. 

Tatiana Michalková

Pomoc regiónu

Na dve, vzájomne spolupracujúce médiá, týždenník Terajšok a denník Štandard, sa obrátili zamestnanci súdov, primátori, starostovia i ľudia. Spoločne sa preto snažíme riešiť túto tému, ktorá aktuálne mimoriadne trápi ľudí v Trenčianskom kraji.

Komentáre

Tipy a podnety