

Očkov v okrese Nové Mesto nad Váhom má raritu, historicky hororovú krčmu
Pivnica niekdajšieho kaštieľa v Očkove ukrýva svoje desivé tajomstvo. Lúpežníci tu mali okrádať a vraždiť pocestných. Dnes nesie názov Krvavá krčma.
Na trase medzi obcami Podolie a Očkov, rovno oproti miestnemu cintorínu, stojí ošarpaný dom. Pred dvadsiatimi rokmi bol ešte obývaný. Nad ním sa týči približne 1500 rokov stará Očkovská mohyla, ktorá odoláva zubu času preto, lebo sa o ňu starajú členovia združenia Hrad Tematín. Neďaleko od nej stojí pivnica známa pod názvom Krvavá krčma.
Kým príbeh Očkovskej mohyly je starý viac ako tisíc rokov, čierna povesť Krvavej krčmy sa datuje na skoršie obdobie. Rozprávanie o Krvavej krčme sa odohráva v pivnici kaštieľa rodu Očkajovcov, ktorý bol postavený v areáli mohyly na konci 17. storočia a bol predposledným sídlom rodu v katastri obce Očkov. Veľa sa o ňom nevie. Očkajovci sa z neho presťahovali do novšieho tehlového sídla v strede vtedajšej obce niekedy začiatkom 19. storočia a starý kamenný kaštieľ bol rozobraný. Materiál z neho použili na iné stavby. Dnes sa z neho zachovala len pivnica nazývaná „Krvavá krčma“.
K tej sa viaže povesť, ktorá straší ľudí už mnoho rokov. Ladislav Očkaj, ktorý vlastnil niekdajší kaštieľ aj pivnicu, patril k popredným predstaviteľom protihabsburských povstaní. V roku 1710 po jeho zajatí ostala na panstve v Očkove jeho verná družina bez veliteľa. Jej členovia však mali zlú povesť. Niektorí z nich, keďže už nad nimi nikto nevládol tvrdou rukou, sa vrátili k svojmu pôvodnému povolaniu, ktorým bolo zbojníctvo. V podzemných priestoroch očkajovského kaštieľa, ktoré slúžili ako krčma, mali miestni lúpežníci podľa povesti pocestných okrádať a mordovať. Od toho času sa povráva, že viac ľudí do krčmy vchádzalo, ako z nej živých vychádzalo. Preto sa nazývala Krvavá krčma. Ešte i dnes tu vraj počuť po nociach krik ľudí, ktorých pripravili o život zbojníci.
Miroslav Bitarovský
Komentáre