Manažér basketbalového klubu: „Deti robia veľkú radosť“ – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Basketbal sa vracia naspäť do mesta

Manažér basketbalového klubu: „Deti robia veľkú radosť“

Začali len koncom roka 2019 a už teraz majú viac ako 130 členov. Reč je o basketbalovom klube AS Trenčín, ktorý má za sebou jesennú časť. Klub robí veľký pokrok k tomu, aby vrátil mládežnícky basketbal späť do mesta. V tomto roku sa im podarilo úspešne zorganizovať turnaj a v budúcnosti by chceli vidieť svojich zverencov aj v zahraničí. O fungovaní klubu a doterajšom priebehu sezóny sme sa rozprávali s manažérom klubu a trénerom kadetiek Richardom Ďorďaiom.

Ako to momentálne vyzerá s mládežníckym basketbalom v našom meste ?

– Tak pracujeme stále ďalej. Všetky kategórie plne trénujú a je cítiť z detí nadšenie pre tento šport. Je až neuveriteľné, že aj napriek tejto komplikovanej dobe náš klub dokázal urobiť taký veľký krok ďalej. Je stále čo zlepšovať a myslíme si, že náš klub ešte čaká veľmi zaujímavá budúcnosť. O niektorých krokoch do budúcna nechcem ale predbiehať.

Zvýšil sa po vzniku vášho klubu medzi deťmi záujem o basketbal ?

– Aktuálne každú kategóriu dopĺňame o novoprihlásené deti. Záujem nás veľmi teší, keďže tie prírastky sú skutočne takmer na každodennej báze. Radosť je o to väčšia,, že záujem prejavujú aj naďalej nielen chlapci, ale aj dievčatá v takmer všetkých kategóriách. Úprimne nás veľmi teší skutočnosť, že naša „prípravkárska rodina“ sa stále rozrastá. Práve pri týchto najmenších deťoch je obrovský potenciál, čo niektoré deti len a len potvrdzujú.“

Koľko mládežníckych kategórií máte zapojených do súťažného diania?

– Aktuálne máme prihlásených sedem kategórií v rámci celoslovenských súťaží. Sú to žiačky, staršie žiačky, kadetky, starší žiaci, kadeti, juniori a naši najmladší – Mikroliga U10 chlapci (mix dievčatá/chlapci).

Pre pandemické opatrenia sa pozastavili mládežnícke súťaže vo väčšine športov. Aké to bude mať podľa vás následky?

Toto je dnes veľmi aktuálna téma. Bojujeme ako sa len dá, no zhoršujúca sa situácia nám to nijako neuľahčuje. Ja len verím, že sa situácia stabilizuje a budeme môcť pokračovať v „normálnom“ režime ďalej. Od pondelka sa pozastavili všetky súťaže (okrem tých najvyšších) aj u nás. Po pozastavení súťaží bude ešte omnoho náročnejšie deti pri športovaní udržať. Na druhej strane je pre nás motivujúce, že práve spomínané „vlny“ nás v rámci hráčskej základne nijako nepostihli, ba naopak. No myslíme si, že režim OTP mohol pokojne pokračovať ďalej a deti mohli trénovať a hrať tak, ako doteraz.

Ako by ste zhodnotili doterajšiu časť sezóny v globále?

Viaceré kategórie sa dočkali aj prvých víťazstiev, ktoré nám v práci určite pomáhajú. Musím dodať, že o tie víťazstvá ani tak nejde, no pre psychiku hráčov je to veľmi dôležité. V rámci bežných organizačných vecí sezóna ide, resp. do tohto víkendu išla, bez výrazných komplikácií. Stalo sa, že sme niektoré zápasy boli nútení pre pandemické okolnosti odložiť, no nič zásadné sa nestalo a zápasy sme takmer všetky nakoniec odohrali. Myslím, že COVID automat, ktorý bol pre nás zo strany SBA nastavený, tak splnil všetky očakávania.

Vidíte na hráčoch či hráčkach počas tréningového procesu a zápasov určitý progres v porovnaní so začiatkom sezóny?

– Určite áno, k zlepšeniu prichádza z mesiaca na mesiac, zo dňa na deň. Len poctivá dochádzka na tréningy deti dokáže posúvať ďalej. Tzv. mikrocyklus máme nastavený veľmi dobre a v spolupráci so všetkými trénermi deťom zabezpečujeme, podľa mňa, veľmi kvalitný tréningový proces. Každý z trénerov robí veľký kus práce, a to počnúc prípravkou a končiac našimi juniormi.

Ktorá kategória  prekvapila a kde by ste v budúcnosti radi videli svojich zverencov?

V porovnaní s minulou sezónou prekvapili asi všetky. Napríklad kategória starších žiakov momentálne figuruje na krásnom štvrtom mieste v skupine „Silver“, kde po 3 prehrách a 3 výhrach má dokonca aktívne bodové skóre, čo je vynikajúce. Po minuloročných „výpraskoch“ pomaly ale isto tie rozdiely proti ostatným družstvám zmenšujeme. Takto by som mohol pokračovať napríklad juniormi, ktorí hrajú už skutočne basketbal a je radosť sa na nich pozerať. Verím, že víťazstvo príde čo najskôr, pretože by si to určite zaslúžili. Pri pohľade na dievčenskú zložku asi najviac príjemne prekvapili žiačky, ktoré svoje zápasy odohrali vcelku vyrovnane a vzhľadom na svoj vek sa asi pri nich máme na čo tešiť. Ale mohol by som pokračovať aj pri kadetkách, ktoré minulý rok dostávali skutočne „náklady“ a túto sezónu tomu tak ani zďaleka nie je. Skrátka robia nám deti obrovskú radosť. Ak by som mal na záver povedať, kde by som chcel vidieť našich zverencov, tak v prvom rade na palubovke. No a v druhom rade budeme radi, keď sa naše deti budú môcť prebojovať do reprezentačných výberov. Musím neskromne dodať, že viaceré typy na to máme.“

Motto basketbalového klubu je “Basketbal máme v srdci“, čoho dôkazom je aj správa od hráčky, ktorá počas sezóny ukončila trénovanie v klube, no po dvoch mesiacoch sa toto motto klubu potvrdilo:

Úprimne mi je to blbé sa vás to pýtať, pretože pred cca 2 a pol mesiacmi som vám povedala že končím, ale! Spätne si uvedomujem, že toto rozhodnutie bolo nesprávne, ale dôležité. Uvedomila som si, čím sa pre mňa basketbal od začiatku stal, ako moc mi kolektív prirástol k srdcu a čo pre mňa klub znamená. Pretože teraz už viem, že to neboli len tréningy, ale hodiny, ktoré mi dali disciplínu a motiváciu niečo dokázať. A že čas, ktorý som bez toho strávila, bol nenaplnený a ja som so sebou nebola spokojná, pretože som sa neprekonávala, a aj keď som mala toľko času, nebolo to to, čo som chcela. Pretože ten adrenalín pri zápase a radosť pri každom koši je niečo, čo sa nedá nahradiť ničím. Preto vás chcem poprosiť o poslednú šancu pridať sa späť. Pokiaľ to nie je možné, chápem to. Ale možno vám toto celé aspoň ukáže, že to čo robíte je viac než šport.“

Tento odkaz by si mali prečítať všetci tí, ktorí rozhodujú o zastavení športových súťaží a tréningov!

Rasťo Harakal

Komentáre

Tipy a podnety