Maja a Gula si zvykajú na nový domov, aj na novinky v chove – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Slonice Maja a Gula zaznamenávajú veľký progres. Prechádzajú na chránený kontakt

Maja a Gula si zvykajú na nový domov, aj na novinky v chove

Novinky v najstaršej slovenskej zoo. Najväčšie zvieratá v bojnickej zoo, slonice Maja a Gula si po presťahovaní do novovybudovaného pavilónu musia zvyknúť aj na ďalšiu novinku. Prechod na chránený kontakt. Jeho podstatou je bezpečnosť chovateľov pri práci, ale taktiež bezpečnosť samotných zvierat. Chránený kontakt spočíva v niekoľkých zásadných faktoch. V minulosti boli chovatelia takmer počas každého jedného úkonu v plnom kontakte so slonmi. Táto metóda by ale mala v priebehu niekoľkých rokov zostať iba spomienkou.

. Foto:
.
.
.
.

Slonice Maja a Gula sa do nového domova presťahovali po 36-tich rokoch života v starom pavilóne a keďže slony majú veľmi konzervatívne povahy, ich adaptácia na nové prostredie jednoduchá nebola. Na začiatku si zvykali výlučne na vnútornú ubikáciu a neskôr objavili čaro obývačky, ktorou sa pomenúva vnútorný expozičný výbeh. Dnes sú už obe slonice prakticky adaptované a návštevníci bojnickej zoo sa môžu tešiť z ich nového a luxusnejšieho života.

Maja a Guľa sú obrovské zvieratá, ktoré si vyžadujú náročnú starostlivosť. Popri vykonávaní denných potrieb sa musia častokrát podrobiť i veterinárnym vyšetreniam, či bežným ošetreniam najmä v oblasti chodidiel. Na takzvanú „pedikúru,“ ktorú im chovatelia robili priamo v ich výbehu musia ale slonie slečny zabudnúť. Všetky neodkladné úkony v súčasnosti prebiehajú cez kontaktnú stenu. Tá delí chovateľov od robustných zvierat a zaručuje im bezpečnosť pri práci. Chovatelia tak už pri žiadnej činnosti so slonicami do priameho kontaktu neprichádzajú a v novom pavilóne slonov je ich pohyb koordinovaný povelmi cez spomínanú stenu. Základné veterinárne vyšetrenia sa taktiež vykonávajú bezkontaktnou formou, veterinár slony vyšetrí cez stenu, spoza ktorej musia zvieratá spolupracovať. Pre dosiahnutie poslušnosti pri jednotlivých poveloch je nesmierne dôležitý tréning, ktorý naše slonice denne absolvujú.

Napriek dlhoročnému vzťahu, ktorý medzi chovateľmi a ich zverenkyňami Majou a Gulou pretrváva, žiadnu situáciu pri manipulácii s nimi nemožno podceniť. Zvlášť slony sú veľmi plaché zvieratá a rešpekt pred nimi musí byť na prvom mieste. Slony ako také majú veľmi konzervatívne povahy a práca s nimi nie je jednoduchá. Ich mentálne rozpoloženie sa dá porovnať s ľuďmi a kým niekto má prispôsobivejšiu povahu, iný reaguje na zmeny pomalšie, nervóznejšie, či odmietavo. Presne tak je to i s našimi slonicami. Maja sa novým veciam prispôsobuje rýchlejšie a podstatu spočívajúcu v jej oddelení od chovateľov pochopila rýchlo. Gula je o niečo tvrdohlavejšia a práca s ňou si vyžaduje väčšiu trpezlivosť, no aj ona sa postupne tomuto spôsobu prispôsobuje.

V novom domove prebiehajú so slonicami pravidelné odborné tréningy, ktoré sa v minulosti vykonávali formou plného kontaktu. Chovatelia prichádzali so slonicami do priameho styku a doslova sa im motali popod nohami. S prvým tréningom novou metódou začali naši „sloniari“ približne koncom júla. V priebehu troch mesiacov sa im podaril obrovský pokrok a v súčasnosti slonice poslušne reagujú na rôzne povely, ktoré od svojich chovateľov dostávajú. Základom správneho výcviku je učiť zvieratá na target motivačnou formou, kde sú za každý zvládnutý povel odmenené a pochválené. Tréning prebieha pokojnou formou, ktorá je základom pre dosiahnutie dôvery sloníc voči svojim chovateľom. Ide o viac ako štvortonové jedince, ktoré musia tento spôsob chovu poňať formou zábavy. „Pri chove cez chránený kontakt je veľmi dôležitým tréning. Ten sa vykonáva pomocou targetu, ktorý je vlastne predĺženou rukou chovateľa. Ide akúsi paličku, na konci ktorej umiestnený nejaký bod, v tomto prípade sa jedná o tenisovú loptičku. Slon sa musí práve na tento bod naučiť reagovať. Základom bolo, aby sa obe slonice dotkli čelom targetu a postupne prechádzali na náročnejšie úlohy. Najdôležitejšie ale je, aby sme sa tento proces naučili aplikovať správne a aby slonice pochopili čo od nich vyžadujeme. Iba vtedy môžeme pomýšľať na dosiahnutie chovu cez chránený kontakt,“ vysvetlil skúsený chovateľ Marián Lomnický

Prechod na chránený kontakt považujú v najstaršej slovenskej zoo za veľký pokrok. Netýka sa ale iba samotných zvierat, ale aj ich chovateľov. „V predošlej ubikácii, kde sme pracovali so slonicami v plnom kontakte začínal môj deň kontrolou oboch zvierat, vizuálne som si ich prezrel zblízka, pohladkal som ich, pozrel som im nohy, či na nich nemajú praskliny, alebo iné zranenie. Pokiaľ to bolo nutné, zranenia som zastriekal a na túto spoluprácu boli Maja a Gula zvyknuté. V súčasnosti sa ale tieto úkony budú vykonávať cez bezpečnostnú kontaktnú stenu,“ dodal na záver Lomnický.

Komentáre

Tipy a podnety