Vráti sa do budovy Domu armády v Trenčíne život? – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Zaujíma sa o ňu ministerstvo, župa aj mesto

Vráti sa do budovy Domu armády v Trenčíne život?

TRENČÍN – Posádkový klub v Trenčíne, Dom armády, Armádne kongresové centrum. To sú tri názvy pre jednu budovu v Trenčíne, ktorú ľudia poznajú ako Okruhový dom armády. Výrazná budova v centre mesta  by potrebovala rekonštrukciu ako soľ.  

„Rezort obrany sa v žiadnom prípade nemieni vzdať budovy Posádkového klubu v Trenčíne,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď pri príležitosti 30. výročia vzniku Vojenskej polície v Trenčíne. V uplynulých rokoch podľa neho rezort investoval do rekonštrukcie klubu státisíce eur. Celková oprava by však podľa Naďa stála viac ako desať miliónov eur, ďalšia obnova tak bude závisieť od komunikácie ministerstva s mestom a samosprávnym krajom. „My chceme, a tak to aj robíme, poskytovať tento priestor obyvateľom Trenčína. Konajú sa tu koncerty, divadelné predstavenia, sú tu rôzne podujatia. Využitie tohto priestoru je veľmi výrazné a z pohľadu financií výhodné pre mesto Trenčín i pre Trenčiansky samosprávny kraj,“ povedal minister. Rovnako dodal, že rezort obrany si uvedomuje, že budova v centre mesta by mala vyzerať inak. „Komunikujeme s architektmi, hľadáme spoločné riešenia s mestom aj smerom ku kandidatúre Trenčína na Európske hlavné mesto kultúry 2026, hľadáme možnosti využitia eurofondov. Verím, že sa čoskoro dostaneme ďalej a že budova bude vyzerať tak, ako sa patrí na 21. storočie,“ uzavrel J. Naď.

Mesto chce skrášliť aj priestor pred budovou

Primátor mesta Trenčín Richard Rybníček je rád, že ministerstvo zatiaľ zrekonštruovalo divadelnú sálu Posádkového klubu. V minulosti totiž mesto petíciou žiadalo, aby sa tak stalo. „Na tento okamih sa čakalo dlhšie, ako ešte bývalé vedenie ministerstva deklarovalo. V istom momente sa primátor Richard Rybníček rozhodol iniciovať petíciu za opravu divadelnej sály. Bolo to 6. februára 2018. Počas dvadsať dní trvania petičnej akcie, ju podpísalo vyše 2 200 ľudí. Petícia ukázala, že občania považujú divadelnú sálu v Posádkovom klube za nesmierne dôležitú pre kultúrny život v meste. Jej zatvorením na jeseň 2016 sa výrazne obmedzil komfort produkovania kultúry v Trenčíne,“ povedala hovorkyňa primátora mesta Erika Ságová. 

Primátor petíciu stopol 26. februára 2018 po tom, ako sa dohodol s bývalým vedúcim služobného úradu ministerstva obrany, že do prvej polovice roku 2019 sa uskutočnia rekonštrukčné práce. „Aj keď sa ukončenie prác posunulo, ministerstvo svoj  sľub dodržalo. V máji 2020 počas návštevy v Trenčíne mi minister obrany Jaroslav Naď potvrdil, že po dokončení obnovy divadelnej sály bude viac zapojená do kultúrneho života Trenčanov,“ povedal primátor Richard Rybníček. Ten verí, že Posádkový klub bude viac otvorený pre kultúru. Samotné mesto pripravuje revitalizáciu pešej zóny pred Domom armády, kde má vzniknúť multifunkčný priestor na šport, koncerty a trhy, ktorý bude doplnený stromami.

O Dom armády mala záujem aj župa

Trenčianska župa absolvovala v nedávnej minulosti rokovania s Ministerstvom obrany SR o možnosti prevodu budovy armádneho kongresového centra do majetku mesta. Podľa hovorkyne župy Lenky Kukučkovej malo byť cieľom tohto prevodu vybudovanie kultúrno-kreatívneho centra v Trenčíne. „Tieto rokovania však nepriniesli dohodu a ministerstvo obrany už vtedy jasne deklarovalo, že sa objektu nevzdá, nakoľko je pre armádu dôležitým zhromažďovacím miestom,“ povedala L. Kukučková. „Objekt je dlhodobo v nevyhovujúcom stave, veľká kongresová sála, využívaná aj ako divadelná či koncertná, je dlhší čas nepoužiteľná a tento jedinečný priestor je nevyužitý. Pre Trenčín, ktorý nemá vlastný kultúrny či spoločenský priestor takýchto rozmerov a kvality, je to veľká ujma. Aktuálne sa konajú podujatie len v univerzálnej sále, ktorá nemôže kongresovú sálu nahradiť,“ zdôraznila L. Kukučková. Podľa nej súčasné plány ministra obrany sú za posledné roky pre obyvateľov mesta a celého kraja najprijateľnejšie. Trenčianska župa uzatvorila s ministerstvom memorandum o spolupráci v niekoľkých oblastiach. Jednou z nich je aj riešenie rekonštrukcie kongresového centra a jeho využívanie verejnosťou. „Prinajmenšom tak, ako pred jeho uzatvorením kvôli havarijnému stavu. Rokovania sú rozbehnuté. Pripravujeme sa na spoločné projekty vo viacerých oblastiach. Dom armády je spoločným záujmom nielen župy a ministerstva, ale aj mesta Trenčín,“ konštatuje Kukučková.

Dom armády je srdcovou záležitosťou

Dom armády postavili koncom sedemdesiatych rokov minulého storočia na Hviezdoslavovej ulici. Vďaka tejto budove prišiel Trenčín o časť svojej historickej identity. Kvôli novej, na tú dobu supermodernej budove, bez milosti zbúrali viaceré nádherné pôvodné historické budovy. Na ich mieste začali stavať dominantu s neobvyklým architektonickým riešením. V projekte sa najprv rátalo s využitím vysokotlakovej klimatizačnej technológie zo zahraničia. Napokon ju nahradila domáca nízkotlaková a výstavba sa predĺžila o dva roky. Na svoju dobu disponovala budova vybavením, aké jej mohlo závidieť celé Slovensko. V interiéri vybudovali kino, klubovne, učebne, knižnicu aj výtvarný ateliér. Pýchou vtedajšieho Okruhového domu armády sa však stala divadelná sála pre šesťsto ľudí s otočným javiskom a klimatizáciou zabudovanou v operadlách sedadiel. V roku 2009 premenovali budovu na Posádkový klub Trenčín. Budovu už dlhší čas nahlodáva zub času. Najväčšie škody robí poškodená strecha, cez ktorú dlhodobo zateká.

Tatiana Michalková

Komentáre

Tipy a podnety