Okrem figurálnych či krajinárskych motívov sa objavili aj rôzne progresívnejšie prejavy umenia
Nežná revolúcia v umeleckom priestore, výstava prináša nové pohľady
TRENČÍN – V Galérii M. A. Bazovského je do 27. novembra prístupná výstava s názvom Nikdy to tak nebude, umenie a kultúra okolo roku 1989. Poukazuje na komplexnosť tohto obdobia.

Výstava predstavuje slovenskú post modernu, diela z rokov 1985 až 1992. Okrem figurálnych či krajinárskych motívov sa tu objavujú aj abstraktné či konceptuálne diela, akčné umenie a rôzne iné progresívnejšie umelecké prejavy. Z vystavených diel kurátor výstavy Pavol Múdry vyzdvihol dielo od Rudolfa Sikoru s názvom Antropické princípy. „Je to grafická séria, kde si autor nechal zröntgenovať svoju hlavu a snímok pretransformoval v rámci umenia do obrazu vesmíru.“ Dielo sa do galérie dostalo od samotného autora.
Okrem výtvarného umenia je na výstave zastúpená aj literatúra, divadlo či film. „Celý princíp spočíva v tom, že chceme poukázať na to, aká bola široká škála umeleckých vyjadrení v danom období,“ objasnil Múdry. Výstava má zároveň ponúknuť nielen divákom, ale aj odborníkom nové náhľady na umenie v danom období.
Galéria M. A. Bazovského pri príprave spolupracovala s Vysokou školou výtvarných umení v Bratislave a Ateliérom Priestor, ktorý vedie Marcel Benčík. Dizajn výstavy môže pôsobiť zvláštne, exponáty sú nezvyčajne, takmer chaoticky poukladané v priestore, no to má práve odzrkadľovať chaos daného obdobia. „Po Nežnej revolúcii vznikla medzera, ktorú bolo treba vyplniť, ale na to potrebovala spoločnosť nejaký čas. Obdobie krátko po 89. roku sa preto ocitá v takom prázdne, kedy sa budovali nové hodnoty a určitý chaos v spoločnosti zotrval,“ vysvetlil Múdry.
Lívia Slynková
Foto: Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne
Komentáre