Orechy v kraji napadla čierna pliaga z Ameriky – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Boj s vrtivkou nie je vôbec jednoduchý

Orechy v kraji napadla čierna pliaga z Ameriky

TRENČIANSKY KRAJ – Orechy v Trenčianskom kraji napadla vrtivka orechová. Čierna pliaga z Ameriky ich likviduje vo veľkom.

Vrtivka orechová je nový škodca orechov na Slovensku. Pochádza z južnej a strednej časti Ameriky. Prvé záznamy o výskyte tohto škodcu v Európe pochádzajú z roku 1986 zo Švajčiarska, neskôr bol zistený aj v Taliansku, Bosne, Hercegovine, Slovinsku, Holandsku, Francúzsku, Chorvátsku, Rakúsku, Srbsku, Nemecku a Maďarsku. Od roku 2017 bol škodca zistený v Českej republike a od roku 2019 sa udomácnil na Slovensku. Teraz sa vrtivka objavila už aj v Trenčianskom kraji a je neľútostná. Ničí orechy rad radom.

Drobná muška likviduje orechy

Vrtivka orechová je drobná muška s veľkosťou len 4 až 6,4 milimetra. Má žlto sfarbenú hlavu so zelenými očami, jej hruď je žltohnedá až hrdzavá s výraznou žltou škvrnou. Samčeky sú v porovnaní so samičkami menšie. K základným príznakom prítomnosti vrtivky patria vpichy na šupke orecha, ktoré vznikli po kladení vajíčok. Okolo vpichov dochádza k farebným zmenám. Šupka postupne hnedne až sčernie. V miestach napadnutia sa dajú pozorovať larvy. Po tom, ako plod opustia, zostávajú v šupke chodbičky, šupka mäkne a môže zhniť. 

Zničenie pliagy je hotová veda

„U nás sa to objavilo pred niekoľkými rokmi a každým rokom je postihnutých stromov viac a viac,“ povedal Zoltán Tamašek, uznávaný odborník na bioochranu. „Orechy sú čierne kvôli tomu, že desiatky vajíčok je nakladených na zelené orechy. Po vyliahnutí sa prežerú dovnútra do zelenej časti orecha. Tým, že larvy túto časť načnú, nasťahujú sa do nej baktérie a huby, a to je ďalší problém, pretože obyčajne sa pokazí aj plod. Orechy vôbec nebudú jedlé, ale čierne, vycucané,“ konštatuje Z. Tamašek s tým, že vrtivka začína lietať v júli. Podľa neho s ňou je možné bojovať, ale je to dlhý boj. Lapače na vrtivku treba vyvesiť okolo 1. až 10. júla. Ich účinok dokáže znásobiť aj feromónové lákadlo. „To ale zďaleka nestačí,“ varuje Z. Tamašek. Po tom, ako sa vrtivka objaví, má sa aplikovať postrek. „Do lákadla potrebujeme zamiešať chemikáliu alebo bio prípravok. Ten treba postriekať na päť až šesť miest na orech. Keď hovoríme, že treba postriekať orechový strom, každý si myslí, že to je nemožné, pretože ide o gigantický, veľký strom a nik nemá postrekovač, ktorý by dosiahol až nahor. Najlepší je na to ručný postrekovač. O týždeň to však treba opakovať, potom znova a znova, päť až sedemkrát do konca septembra až do októbra,“ hovorí Z. Tamašek s tým, že ani to nemusí stačiť. Do pôdy pod orech treba zamiešať hubu likvidujúcu hmyz. „Vrtivka sa zavŕta do orecha, dorastie do veľkosti, kedy sa môže zakukliť, vzápätí pustí dole pavučinu a padne na zem. Na zemi pod stromami, približne dva metre pod korunou stromu, sa zavŕta do pôdy, 2 až 5 centimetrov hlboko, tu sa zakuklí a prezimuje. Budúci rok bude opäť robiť škody,“ varuje Z. Tamašek s tým, že ak sa aj takto podarí zlikvidovať vrtivku, stále nie je vyhrané, pretože o rok bude dolietavať od susedov. 

Celoamerický a celoeurópsky problém

Vrtivka podľa Zoltána Tamaška šarapatí už nielen v celej Amerike, ale aj Európe. „Už to tak vyzerá, že tento problém je celoeurópsky, pretože v Trenčíne sme ju doposiaľ ešte nezaznamenali. Ona sa veľmi rýchlo šíri. Orechy sa nachádzajú popri cestách po celom Slovensku. Vrtivky sa dokážu páriť nielen na orechoch, ale aj na broskyniach,“ hovorí Tamašek. Podľa neho je vrtivka orechová bohužiaľ dobrým letcom a zvládne preletieť až dva kilometre. Závisí teda od hustoty orechov, ako sú posadené. Dodáva, že onedlho budú zasiahnuté všetky stromy na Slovensku. „To je stopercentné, že budú zasiahnuté všetky. Tomu sa nevyhne nikto. To je isté ako facka,“ zdôrazňuje Z. Tamašek. Ten vraví, že najmä vďaka ošetreniu pôdy pod orechom sa dá strom veľmi elegantne zachrániť, len je potrebné, aby takto ošetrili orechy aj susedia. „Prvý rok je komplikovaný, ale keby takto orechy ošetrili viacerí, prečistí sa celá dedina. Mohli by sme povedať, že orech treba vysekať, načo ho mať taký napadnutý, však si orechy kúpime. Problém je ale v tom, že orechový strom nie je ľahko zasaditeľný. Ak ho aj zasadíme, ešte osem, desať rokov musíme čakať, kým začne rodiť. Takže keď máme starý, dobrý orech, vieme ho oveľa ľahšie zachrániť, než vysadiť nový,“ hovorí Z. Tamašek. Vďaka vrtivke rastie do hviezdnych výšin aj cena orechov, lebo zdravých je stále menej. Kým doposiaľ bola cena za kilogram okolo päť eur, tento rok stúpla aj na dvadsať eur. 

Napadnutý orech určite nejedzte!

Zoltán Tamašek varuje pred konzumáciou napadnutých orechov. „Ak orech otvoríte a vo vnútri je ako keby plesnivý, nech vám ani nenapadne ho jesť. To sú toxíny, najväčší jed. Stačia dva, tri orechy a začnú zdravotné problémy. Môžu sa zastaviť ľadviny, otrávi sa pečeň. Takýto orech je silne toxický, jedovatý. Keby ste ich konzumovali celú zimu, položí vás aj jednoduchá chrípka, nemusí to byť ani covid. Toxíny oslabujú imunitný systém,“ varuje Z. Tamašek. 

Vrtivka v okolí Myjavy, v Trenčíne aj Nemšovej

Vrtivka je na Slovensku pomerne nová a neznáma. Tento rok je po prvýkrát odborníkom hlásená už aj z Trenčianskeho kraja. Zaznamenali ju v Nemšovej, Myjave, Trenčíne, Trenčianskych Tepliciach a okolí. „Máme veľký orech a už vlani sme si všimli, že je napadnutý. Ani jeden oriešok nám nezostal. Aj sme ich čistili, aj vyberali zo škrupín, jadierka ale neboli vôbec pekné biele, ale tmavé,“ hovorí Alžbeta Belanská, z Gazdovského dvora v Turej Lúke. Tá priznáva, že orechy jedli, aj ich pridávali do koláčov, rovnako ako väčšina Slovákov. Vrtivka je totiž stále neznáma a ľudia sú presvedčení, že orech stačí očistiť a je stále jedlý. „V tej škrupine aj v zelenej šupke je červík a hovorí sa tak, že orech keď spadne, červíky zalezú do zeme a na jar z nej vyletia mušky, ktoré zase nakladú vajíčka,“ uzavrela A. Belanská. 

Odborníci však odporúčajú napadnuté plody pozbierať, odstrániť spod orecha a zničiť. Odporúča sa tiež odstrániť voľne rastúce a opustené orechy v okolí sadov. 

Tatiana Michalková

Komentáre

Tipy a podnety